Život není krásný - prober se, pobudo!

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:32
Máte rádi adventury? Máte rádi české adventury? Máte rádi české freewarové adventury? Odpovíte-li alespoň jedenkrát ""ano"" tak nemeškejte a honem stahujte výbornou českou adventuru ""Život není krásný"". Ručím vám, že se výborně pobavíte!
50

Život není krásný

Platforma: Freeware
Výrobce: Martin Pohl

Stáhnout

Život není krásný

Další z řady povedených freewarových adventur nese jméno "Život není krásný". Ptáte se, proč zrovna takové negativní? Vše pochopíte po zhlédnutí krátkého intra, během kterého vám bude stručně vyložen příběh hlavního hrdiny této hry. V tu chvíli vám bude jasné, že zmiňovaný název je opravdu tím, který se pro tuto českou freewarovku Martina Pohla naprosto hodí. Život není krásný.

Vše začíná jednoho krásného dne, kdy zjistíte, že vaše žena spí s vaším šéfem. Toto vás tak vytočí, že opustíte zaměstnání a stanete se klasickým povalečem. Takovým, které znáte z velkých českých nádraží. Po chvíli však situaci přehodnotíte a rozhodnete se pro pomstu, ale takovou, aby to opravdu stálo za to. Tu vás napadne, že cesta by mohla vést přes vilu šéfa, kterou se proto rozhodnete navštívit. Při té příležitosti, protože šéf je velmi bohatý, ho také zkusíte okrást. A aby bylo dílo dokonáno, spolu se svou manželkou, spíše exmanželkou, jej sprovodíte ze světa. Alespoň takto zní váš předběžný plán. Dokážete jej realizovat?

Život není krásný

Cesta ke splnění mazaného plánu vede přes dokonalé zvládnutí systému hry. Ten se sice příliš neliší od ostatních, především freewarových, adventur, ale nějaké odlišnosti tu přeci jen jsou. Kupříkladu samotné provádění jednotlivých kroků a postupů neděláte několika kliky a překliky myší, ale vždy máte jen dvě možnosti. Buď na daný objekt kliknete (to poznáte tak, že bude aktivní, tj. při najetí myší nad něj se změní kursor), případně na něj přesunete něco ze svého inventáře. Hra si pak danou situaci automaticky vyhodnotí a vy jen počkáte na výsledek.

Zda je to výhoda nebo nevýhoda, toť otázka do diskuse. Konkrétně mně samotnému se hodně často stávalo, že jsem provedl nějakou akci a následovala smrt. Je také škoda, že hra není poněkud více variabilní. Co jsem zkoušel, tak musíte postupovat podle předem daného postupu, jinak je s vámi ámen než řeknete švec.

Život není krásný

Na druhou stranu, hra si tím zachovává jistou dávku napětí a naděje, neb přesně nevíte, co můžete od daného postupu očekávat. Tu čekáte úspěch v podobě postupu do další lokace a ejhle, chytnou vás policajti, tu čekáte krátkou rozmluvu s prodejcem zbraní a hle, vytáhne na vás zbraň, atd. Ale opět opakuji, nejspíše vás čeká to samé co mě - hru budete muset restartovat co chvíli, smrt totiž čeká opravdu za každým rohem.

Svůj odstavec si zaslouží i technické provedení hry. Co se týče grafického zpracování, musím řict, že není nejlepší. Ovšem, na hře je vidět, že byla tvořena především pro pobavení a troufám si tvrdit, že i "z lásky". Některé lokace sice nejsou graficky příliš povedené, svůj účel však bez problémů splní. Naproti tomu, ve hře se najdou momenty, kdy se budete smát a smát - především nad zobrazením některých objektů a komentářů u nich. Zvuková stránka si zaslouží velké mínus - až na výjimky jakákoliv hudba a zvuky chybí.

Co závěrečné hodnocení? Hra by se dala ohodnotit jako velmi dobrá, ovšem především absence zmiňovaných zvuků dává hodnocení za své. Ale určitě ji nepřehlížejte, stáhněte si ji a uvidíte, že se i tak pobavíte do sytosti!

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 148 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz