Život není krásný: Jack Sadistic – brutalita, exkrementy, krev

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:34
Jack Sadistic je fanouškovským příspěvkem do série adventur Život není krásný, které si získaly na české freeware scéně nebývalou popularitu. A je to příspěvek ještě v mnohém brutálnější a nechutnější, než jeho předloha...
10

Život není krásný: Jack Sadistic

Platforma: Freeware
Výrobce: Dafko + Frantik

Stáhnout

Život není krásný: Jack SadisticAž donedávna nebyla rozhodně obvyklá tvorba fanouškovských pokračování slavných titulů. V poslední době, zejména s příchodem nástrojů jako Adventure Game Studio či český Wintermute ale popularita nejrůznějších remaků a x-tých dílů slavných sérií minulosti, o něž už jejich mateřské firmy nejeví zájem, výrazně vzrostla a objevily se skvělé volně šířitelné hry jako King's Quest 2 VGA, The New Adventures of Zak McKracken, či třeba z poslední doby Maniac Mansion Deluxe. Všechny tyto hry mají pochopitelně leccos společného, pro tuto recenzi je ale podstatná jen jedna charakteristika: na paškál si totiž berou výhradně tituly komerční, a to povětšinou klasické adventury z dob největší slávy firem Lucas Arts a Sierra. Dnes recenzovaná česká freewarová hra Život není krásný: Jack Sadistic by se k těmto projektům dala s trochou dobré vůle přiřadit také, avšak právě zde se jejich cesty rozcházejí, neboť "dobrodružství" masového vraha Jacka parazituje na popularitě série amatérských adventur Život není krásný od Martina "Martyho" Pohla.

Slovo "parazituje" nebylo na konci minulého odstavce použito náhodou. Život není krásný: Jack SadisticFaktem bohužel je, že vcelku kvalitní a rozhodně stylová série Život není krásný by si zasloužila výrazně kvalitnější fanouškovský mezidíl. Autoři Jacka Sadistica se rozhodli ironicky zacílit na to, co bývá ŽNK nejčastěji vytýkáno: tedy brutalitu. Z námětu vytvořit ještě brutálnější a nechutnější titul, než je tomu u originálních dílů, však mohli jednoznačně vytěžit daleko více. "Děj" v kostce pojednává o Jacku Sadisticovi, jenž hrál hru Život není krásný – a fakt, že není dostatečně brutální podle jeho gusta, ho přiměl k tomu, aby popadl ze své skříně sadu smrtících nástrojů a šel si to vyřídit s autorem a nejzapálenějšími fanoušky ručně. Celé hraní pak spočívá jen v obcházení domů Martyho a autorů fanouškovského webu znk.wz.cz, přičemž hráč v zásadě rozhoduje jen o tom, jakou zbraní ukončí jejich mrzké životy. Poněkud nepříjemný je fakt, že ačkoliv jsou k dispozici zbraně čtyři, vlastně lze použít jen dvě z nich – ostatním se oběti ubrání a hra skončí předčasně. Po stránce hratelnosti zkrátka a dobře nemá ani cenu snažit se kritizovat – spíše je problém najít něco, co by si kritiku nezasloužilo.

Život není krásný: Jack SadisticAutoři jednoznačně zklamali i v oblasti vizuálního zpracování. Hra je povětšinou tvořena více či méně nevkusnými kolážemi a různými výkradky, pohled na screenshoty pak naznačí cosi o ubohosti úrovně dojmu, kterým grafika na hráče působí. Je to zkrátka slabé, ještě výrazně slabší než u ŽNK – a už tam bývá často vytýkána přílišná jednoduchost a absence animací. V oblasti ozvučení verdikt tak jednoznačný není: hra nemá hudbu (což je možná dobře), nicméně všechny texty v ní jsou namluveny (nebylo to zase tak obtížné vzhledem k celkové krátkosti). Hlas hlavního hrdiny je stylizován tak rádoby drsňácky, že se mu nelze nesmát, a křečovitě "tvrdé" hlášky taktéž často vyloudí úsměv na tváři jinak znechucených hráčů: ne ani tak vlastním vtipem, který ukrývají, ale přeháněním, s jakým se ho autoři snaží prodat.

Jack Sadistic rozhodně není žádný "must-have", je to hra s minimem kladů a rozhodně ne důstojný přírůstek do rodiny ŽNK. Přesto je zejména pro skalní fanoušky jistě zajímavá.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

10 %

Hodnocení čtenářů

53 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 90 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Advantage Consulting, s.r.o.
INVENTORY MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz