Život je boj - i na poli freeware

  12:00aktualizováno  14. května 10:03
Virus, autor právě recenzovaného titulu, má zvláštní zálibu pojmenovávat své adventury v duchu lidových úsloví. I pro ně je typická jistá ""opotřebovanost""Â?, ale nepředbíhejme. Co nabízí jeho poslední dítko se dozvíte až po kliknutí.
40

Život je boj

Platforma: Freeware
Výrobce: Virus

Stáhnout

Život je bojPředstavte si situaci, kdy se ocitnete v čímsi sklepě, přivázaní k plotu a k tomu s čistým průstřelem nohy. Žádná radost, ale hlavní hrdina hry se i z takové situace dokáže vyhrabat, s vaší pomocí samozřejmě.

Už samotný námět titulu dává tušit, že před vámi neleží žádný výplod originality. A zcela fádní je nejen zápletka příběhu, který volně navazuje na Virův předchozí titul Bez peněz do hospody nelze, ale i řešení hádanek. Nejspíš si tím musí projít každý začínající autor âÂÂ?ÂÂ? narvat do hry trochu šokujícího násilí a potemnělé texty, pseudo-tísnivou atmosféru, jejímž produktem je akorát špatná viditelnost, logické ale naprosto předvídatelné hádanky a nějaký ten ozvláštňující puzzle navrch. Proč by to ale (už po sté) měl někdo hrát, zůstává otázkou.. Snad pro onu radost z intelektuálního výkonu nezbytného k pokoření titulu, jenže jakou může mít člověk radost, neklade-li mu hra žádný odpor?

Život je bojŽivot je boj postrádá nápad a obtížnost, budiž, pro naprosté začátečníky může být stále použitelný, jak lze však omluvit vyložené nelogičnostiplynoucí ze špatného designu hry? Proč můžu používat stroj až poté, co dekóduji víko kanálu? Proč nemůžu sebrat šroubovák ze stroje dříve, než dekóduji víko kanálu, abych mohl používat stroj? A proč má, sakra, kanál víko s číselným zámkem, který je nastavený podle pozice trubek? To naprosto nedává smysl! Podobně matoucí je i autorova neschopnost rozhodnout, zda budete hrát ze třetí, či první osoby. Vaše postava se sice v lokaci fyzicky vyskytuje, ale nepohybuje se po ní. (Což lze považovat za zvlášť komické, uvážíte-li, že prvním úkolem je hrdinu ošetřit, aby se po místnosti mohl hýbat.) Přitom veškerá zbylá interakce s většími objekty se vykonává skrze pohled z vlastních očí.

Alespoň že se je na co dívat. Nechci sice tvrdit, že by grafika hry patřila k nějak Život je bojzvlášť úchvatným, rozhodně je však spolu s úvodní melodií tím nejlepším, co může hra nabídnout. Těžko říci, co vedlo autora k vydání adventury Život je boj. Zatímco jeho předchozí titul Bez peněz do hospody nelez byl prezentován jako nutné zlo, sloužící načerpání dostatku zkušeností pro hlavní vyvíjený projekt Dark Side, a jeho existence tedy měla vcelku logický důvod, Život je boj se tváří jako plnohodnotné dílo, přičemž jím ale není, a co víc, vcelku zbytečně rozmělňuje Virovy tvůrčí síly.

Soudě dle finální obrazovky, patrně máme co dělat s první vlaštovku epizodického hraní na poli freewareu. Nezbývá než doufat, že série her z dílny Undying team bude mít, co do kvality, rostoucí tendenci a popřát Virovi mnoho štěstí do budoucna. Tentokrát to byl jasný podprůměr.

 

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 36 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz