Zetrix, aneb tetris v prostoru

  6:19aktualizováno  8:07
Kdo by neznal snad nejznámější a ve své jednoduchosti možná i nejgeniálnější hru Tetris, jež vznikla před mnoha lety až v dalekém Rusku. No a Zetrix je jedna z jeho variací prohloubená o třetí rozměr a doplněná o vodní efekty. Takže vzhůru do stahování.

Zetrix

Platforma: Freeware
Výrobce: Vesa Halonen

Stáhnout
Zetrix

Kdo by neznal snad nejznámější a ve své jednoduchosti možná i nejgeniálnější hru Tetris, jež vznikla před mnoha lety až v dalekém Rusku. Od té doby se s ním setkáte zřejmě opravdu na každé platformě, včetně těch "ořezaných vietnamských digiher" typu "8 in 1". Možná, kdyby přeci jen na tyto stránky zavítal i nějaký hrami naprosto nedotčený... uživatel, neškodilo by zopakovat princip samotné hry.

To máte tak, před hráčem, na obrazovce monitoru, padají do předem připraveného prostoru (obdélníkového tvaru) kostičky různé velikosti. Tyto kostky lze podle potřeby různě natáčet, aby je hráč mohl co nejlépe umístit. Když se mu podaří vytvořit jednu či více řad, kostky v těchto řadách zmizí. Pokud není řada kompletní, kostky se hromadí a nastane-li situace, kdy není možné do hry pouštět další kostky, hra končí. Chcete-li, můžete tvrdit, že Tetris by měl získat označení "velmi depresivní" za fakt, že vy prostě vyhrát nemůžete. Čím více řad mizí, tím horší tvary jednotlivých kostek padají do hry a tempo hry samozřejmě také nabírá čím dál tím větší rychlost. Ale stejně, všichni chceme mít přeci co největší skóre, nikdo se nechce nudit, tak koho výše zmíněný fakt zajímá.

Datum vzniku jedné z mnoha variací Tetrisu, v našem případě Zetrixu, se datuje do roku 1999, čili se jedná a kousek poměrně nový. Hned po rozbalení vás Zetrix okrade zhruba o 3,5 MB, což, jak jistě uznáte, dává tušit spoustu vymožeností. Popravdě řečeno jsem čekal další ohromnou blbost, kterých na internetu naleznete mraky. Znovu popravdě řečeno, svůj názor jsem musel po několika minutách změnit, neboť ze Zetrixu se vyklubala velice příjemná a milá variace na dané téma. Vše pečlivě obaleno v moderním kabátku nových technologií se zachováním osvědčených postupů (něco jako výborní Lemmings Revolutin, kteří se také tváří jako zcela nový produkt, i když hratelné jádro zůstalo a zas tak mnoho se toho nezměnilo). Čtěte dál.

Menu nastavitelných parametrů nabízí na Tetris opravdu celkem hodně. Máme tu volbu obtížnosti (lehká, střední, těžká, nemožná), herního módu (standardní, vylepšený), rozlišení, barevné hloubky, hudby, ovladače, bumpmappingu (!) a modulace. Ke všemu vyhrává poměrně příjemná hudbička, ale záleží na vás, zda si ji necháte puštěnou. Každý jsme jiný, někomu se líbí tohle jinému zas ne. Bezva. Na zvukové efekty si nestěžuji, třeba potupný smích při prohře či pouhé "ťik" při otočení kostky bez debat vylepšují atmosféru.

Zetrix

Samotnou herní plochu opět představuje onen obdélník, tentokrát však prohloubený ještě o třetí rozměr. Aby toho nebylo málo, takto vzniklá kádě navíc lehoulince pluje a pohupuje se v prostoru, čímž se docílilo zajímavého efektu. Ne že by to na hru mělo nějaký vliv, někomu to třeba nesedne. Nicméně engine Zetrixu to podporuje a mně připadá spravedlivé se zde o tom zmínit. Libí se mi takovéto provedení. Z horní pozice opět padají kostičky...

Grafické zpracování si zaslouží upřímnou pochvalu, vezměte si například takové otáčení jednotlivých kostek. U starých verzí prostě bliklo a kostka byla bez jakékoli animace rázem otočena. Ne tak u Zetrixu, tady se vše otáčí tak, aby to lahodilo hráčovým očím - čili plynule. Mezi novinky bych dozajista zařadil právě nový herní mód, ve kterém se hraje i na barvy jednotlivých kostek. Setkáte se tu tak například se stoupáním vody, čemuž zamezíte pouze správnou konstelací kostek. Modré kostky vodu přidávají, žluté hladinu o stupínek snižují, červené explodují a fialové dokáží nechat zmizet všechnu H2O. Na obtížnost "impossible" dochází k naprosté barevné pestrosti jednotlivých kostek, tj. že i v rámci jedné kostky složené z kostiček narazíte klidně i na 4 barvy. Autoři dobře věděli, proč 4 stupeň obtížnosti pojmenovali "nemožná".

Celkově vzato patří Zetrix do rodinky povedených variací na tolik známý Tetris. Máte-li rychlejší počítač a grafickou kartu, můžete se kamarádům v klidu pochlubit i s novým Tetrisem, který při nejvyšším rozlišení a hloubce barev z vašeho počítače vytáhne opravdu maximum. Nedisponujete-li nejnovějším HW, nezoufejte, existují tu i nižší rozlišení... přeji příjemnou zábavu.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz