Zep´s Dreamland - zapeklitá logická hra s kostkami

  12:00aktualizováno  13. listopadu 7:20
Pomůžete Zepovi vyprostit se ze zajetí své noční můry? V této logické hře si budete muset proklestit cestu a jedinou pomůckou vám v tom budou různé kostičky.
70

Zep´s Dreamland

Platforma: Freeware
Výrobce: Loomsoft

Stáhnout

Zap´s DreamlandJak již název napovídá, hrdinou dnešní hry je človíčekZep. Osudnýden Zep jde jako obvykle spát, ale ve spánku je uvězněn ve světě Dreamlanda neprobudí se, dokud si z něj neproklestí cestu ven. Vy samozřejmě chcetehrdinovi pomoct, protože by bylo nespravedlivé, abyste vy museli každé ránovstávat do školy či do práce a Zep si  celé dny a noci užíval. Po párkolech zjistíte, že v Dreamlandu je sice krásně, ale hledání cesty nebudesnadné a možná si povzdechnete: "Proč já mu vlastně pomáhal?". Zep´s Dreamlandpatří k mému oblíbenému žánru logických her s kostkami. Jeho zástupcimají sice jednoduchou myšlenku, ale díky velkému množství úrovní vászabaví na mnoho hodin. Každá úroveň je sama o sobě zapeklitou hádankou avy ji musíte na začátku dobře prozkoumat, abyste na konci nezjistili, žecestu jste si prvními neuváženými kroky nevědomky zatarasili.

Zap´s DreamlandHerní plocha připomíná víceúrovňové hopsačky, ale jednotlivé úrovnějsou zde s přesností jediné kostky seskládány a nedávají vám příliššancí se v případě chyby opravit. Originálním nápadem je použitípohybujícího se pozadí, který "rozhýbává" jinak statickouplochu, na které se s vyjímkou několika objektů nic nehýbe. Úkol je prostý:musíte se v každém kole dostat do červeného teleportu, který vás přenesedo další úrovně. Váš hrdina Zep může chodit vpravo nebo vlevo, umí takéspadnout do propasti, ale skákat se nenaučil. Jak se tedy pohybujete mezijednotlivými úrovněmi? K tomu slouží kostky neboli "blocks". Ty můžetestavět nebo bourat pomocí mezerníku a kostka se postaví ve směru, kterýmse právě díváte. Pokud se tedy díváte vpravo či vlevo, postavíte bočníkostku, pokud se díváte vzhůru postavíte kostku pod sebou, a tak sedostanete o úroveň výš. Pokud se díváte dolů, můžete kostkou vyplnitpropast před vámi. Možná to vypadá jednoduše, ale stavění kostek má některápravidla: kostku např. nemůžete postavit, pokud stojíte na jiné, naopak nemůžetezbourat kostku obrácenou vzhůru, pokud z ní omylem seskočíte a stojíte k nízboku. Na ploše se také vyskytují červené kostky, kam nemůžete stavět vašekostky. Čistě červená kostka znamená, že zde nemůžete postavit žádnoukostku, některé vám zakazují stavbu jen některého typu kostek (většinouté, která se sem právě hodí). Mimo to jsou na ploše vertikální ahorizontální tunely, které vám povolují průchod jenom v jednom směru, ateleporty, které vás přenáší z místa na místo.

Zap´s DreamlandGrafická stránka hry je docela povedená, patří k tomu lepšímu voblasti 2D. Povedená je i zvuková stránka hry, která vám navíc umožňujedo složky Music nakopírovat vlastní hudební soubory (bohužel jen ve formátuMIDI). Se hrou je dodáván i editor pro tvorbu vlastních kol. Jak jsem se jižv úvodu zmínil, Zep´s Dreamland vás zabaví na mnoho hodin, pokud se tedynedáte odradit záludným kolem. Systém ukládání rozehraných her je dobřevyřešen (hra se ukládá sama po dokončení kola nebo si ji můžete kdykolivuložit sami), takže se nemusíte bát riskovat. Zep´s Dreamland je koncipováni pro malé hráče a obsahuje detailní manuál. Pokud patříte k příznivcůmžánru logických her, neměli byste jej minout.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 19 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Najdete na iDNES.cz