Země 99 - SimCity po česku

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 1:44
Vzpomínáte si na legendární strategii, v níž jste budovali své vlastní městečko a byli jste pánem všech lidí, kteří v něm žili? Česká freewarová hra Země 99 od Radka Mokrého vám dá zavzpomínat na staré zlaté časy strávené u počítače v roli zbohatlíka budujícího si svůj vlastní svět.
40

Země 99

Platforma: Freeware
Výrobce: Radek Mokrý - RaMoSoft

Stáhnout
Země 99

Strategická hra, v níž budujete vlastní městečko - tak by se dala ve stručnosti charakterizovat freewarová hra od Radka Mokrého (RaMoSoft). Když jsem ji spustil, absence pěkného loga a "sexy" menu mi naznačovala, že to asi žádná bomba nebude, avšak na rozdíl od některých předchozích titulů to, co Země 99 ztrácí ve výše zmíněných prvcích, dohání ve hře samotné - a to jak graficky, tak hratelností, protože tato gameska vás opravdu dostane.

Jak už jsem řekl, po spuštění se vám objeví menu s řadou možností. Rozhodně doporučuji nejprve si přečíst informace o hře, hlavně nebudete-li si zpočátku vědět rady. Pochopitelně zde existuje funkce načíst si uloženou pozici a nová hra. V posledně zmiňovaném případě máte na výběr buď samostatnou hru, v níž si stavíte svoje městečko dle libosti a s uspokojením sledujete, jak se rozrůstá a jak v něm přibývá uživatelů, nebo si vyberete mise - pak je vaším úkolem poslouchat příkazy státu a plnit jednotlivé levely jejich splněním. A věřte, že některé opravdu nebudou lehké.

Země 99

Samotná Země 99 funguje tak, že na počátku máte většinou 15 milionů na budování nového města (u některých misí máte méně v závislosti na tom, jaký úkol máte momentálně splnit) a na prázdnou plochu pak jako stromky do země sázíte budovy, kterých je celkem čtrnáct - bytovky (paneláky) a rodinné domky (to proto, aby bylo kde bydlet), hasiči, policie, radnice, škola (pro spokojenost lidí a bezproblémový chod města), obchod, hospoda, cukrárna, pošta, továrna (pro uspokojování lidských potřeb a zisky do státní kasy jak z chodu firmy, tak z výplat zaměstnanců) a farma (ta slouží jednak pro zaměstnání lidí, tak pro obživu celého města a v neposlední řadě jako firma poslušně platící daně a zvyšující váš rozpočet). Vaším úkolem pak jek vystavět fungující a prosperující městečko se spokojenými obyvateli - na jejich spokojenosti závisí, zda-li se uchytíte, či nikoliv. Aby se vám do města někdo nastěhoval, musejí být stávající obyvatelé spokojeni alespoň z padesáti procent, naopak je-li ukazatel spokojenosti pod čtyřiceti procenty, lidé se začínají stěhovat pryč.

Spokojenost závisí na mnoha ukazatelích a zde se ukazuje také fakt, že autor si s vymýšlením opravdu pěkně pohrál. Faktorů ovlivňujících náladu vašich obyvatel je hned několik - výše sociální dávky nezaměstnaným, daně z příjmu zaměstnanců i firem, výše výplaty, nájemného, množství nezaměstnaných, dostatek volných bytů k nastěhování a v neposlední Země 99 řadě množství budov potřebných pro bezproblémový chod městečka. Zapomeňte na spokojenost lidí v případě, že nemáte farmu (budou trpět hlady), chybí vám policejní stanice (bude se krást), škola (všichni budou tupí jako Stoupové z Gumídků :-)) či pošta (komunikace je důležitá, to si v dnešní době mobilních telefonů a internetu uvědomují snad všichni (až na Václava Klause či Miloše Zemana - viz. akce "napiš si svému poslanci" v rámci BMI (březen - měsíc internetu)).

Díky mnoha faktorům ovlivňujícím spokojenost a použitému algoritmu tak ve hře zažijete také nějaké nelogičnosti - například v případě určité konstelace daní, zisků, postavených budov a dávek v nezaměstnanosti můžete docílit toho, že lidé budou spokojeni, ačkoliv nájemné bude několikanásobně převyšovat jejich zisky. Je však docela možné, že autor o tomto neví a při případných úpravách tuto chybu odstraní. Je sice téměř jisté, že se tím malinko zvýší obtížnost hry (s níž už dnes mohou mít v počátcích nováčci mírné problémy), avšak myslím si, že ani toto nebude na škodu).

Země 99 je bezesporu zajímavým titulem stojícím za stažení. Po grafické stránce je na tom docela dobře, špičkovou hudbou či množstvím zvukový efektů sice nevyniká, avšak tou nejdůležitější vlastností každé hry je hratelnost a ta Radkovu SimCity po česku rozhodně neschází.

Upozornění: ke spuštění hry je nutné znát registrační číslo, které zjistíte na oficiálních stránkách hry a vzhledem k tomu, že nás zaplavujete emaily o tom, že tyto nefungují, vězte, rozhodli jsme se jej zveřejnit i v tomto článku. Nuže vězte, že registrační číslo je Z6y7X9dd12jB4.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

57 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 52 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz