Zaz - zadumaná Zuma

  17:57aktualizováno  17:57
Máte rádi populární arkádu Zuma? Dneska budete opět muset ničit barevné kuličky v pojízdním hadovi, ale navíc i trochu přemýšlet a jednat velmi rychle.
73

Zaz

Platforma: Freeware
Výrobce: Zaz Team

  • obtížnější na přemýšlení
  • ovládání při rotaci

Stáhnout

Zaz 1Zuma patří k relativně novým členům fanklubu legendárních her. To ale nic nemění na faktu, že zde vydobytou pozici jen tak někomu nepřenechá. Svědčí o tom nejen množství populárních klonů (jako Luxor), ale i jakýsi efekt zakladatele: pokud se objeví nějaká nová herní platforma, Zuma třeba spolu s Tetrisem nechybí mezi prvními hrami, jež se snaží obsadit neprozkoumané vody. Zaz je open source projekt, který by se mohl v budoucnu stát jakousi výchozí varianta pro další klony.


Zaz 2I když nabízí jen zhruba desítku levelů, počítejte s tím, že u něj strávíte slušnou hrací dobu. Nejde totiž o nějakou rozmazlenou verzi pro pětileté děti, ale značně nepříjemně obtížnou arkádu. Zároveň byl eliminován faktor náhody, kdy se vám jednotlivé kuličky náhodně losovaly. Zde musíte barevnou kuličku nejdříve vyjmout z pojízdného vláčku (nebo snad hada?) a až následně ji vystřelit a pokusit se vytvořit trojici. Bonusů je poskrovnu a snad mimo první level na ně budete čekat jako na smilování. Ponechat je stranou pozornosti totiž téměř určitě povede k vaší záhubě. Když už jsem zmínil bonusy, tak těmi jsou především možnost zpomalení chodu, laserový zaměřovač, obrácený směr chodu nebo zničení určitého úseku. Je ovšem pravdou, že pro svou téměř klíčovou roli by si bonusy (ať už po stránce rozsahu nebo vizuálního zpracování) zasloužily větší pozornost.


Zaz 3Nepříjemnosti Zaz natropí již samotným ovládáním. Kuličky se chytají do jakéhosi otočného košíku nebo magnetu. Vůči němu jsou proporčně velmi malé a vytažení správné kuličky z řady a střílení vyžaduje určitý čas na zaměřování. A toho se vám rozhodně dostávat nebude. Žádné dlouhé trasy nečekejte, navíc většina je důkladně zasukovaných, takže se překrývají v několika řadách a tahat a střílet kuličky můžete jen z malého úseku. Grafika Zaz je poměrně obstojná, i když na herním prostředí autoři příliš invence nepoužili. Poněkud neúprosný je systém životů, kdy po třetím pokusu musíte všechny levely odehrát zase od začátku, což je pěkná otrava. Pokud však máte Zumu rádi a sháníte třeba její klon pro různé platformy a operační systémy, pak je Zaz vhodnou volbou.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

73 %

Hodnocení čtenářů

37 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz