YA-zee - další kostky!

  9:56aktualizováno  18. srpna 2004 12:08
Když jsem psal nedávno o kostkách Dolphin Dice 2000, nevěděl jsem, že tak brzo přijde odpověď v podobě hry YA-zee. Je to sice podobná hra, ale je jiná a v něčem lepší... A opět zdarma.
40

YA-zee

Platforma: Freeware
Výrobce: Björn Ischo

Stáhnout
YA-zee

Tak trochu kostky, tak trochu poker, tak trochu "jednoruký bandita", špetka taktiky, špetka štěstí a spousta zábavy... Tak zrovna takto začínala moje nedávná recenze na vynikající hru Dolphin Dice 2000. A takto také může začít recenze na dnešní freewarovku ze serveru PlnéHry, kterou je "YA-zee". Tento titul je totiž velice podobný minulým kostkám, ale přece je trochu jiný. O tom se za chvíli na vlastní oči, a po stažení také na vlastní kůži, přesvědčíte.

Dolphin Dice 2000 zahrnoval velice jednoduchý model hry. Bylo zde šest kostek, které jste mohli obměňovat a podle padnutých kombinací jste si mohli dosazovat výhry podle tabulky. Byl zde i určitý bonus, potřebovali jste hodně štěstí, ale také jste museli taktizovat, protože počet celkových hodů byl pevně určen, a to dodávalo "Dolphinům" opravdu vynikající atmosféru a to, že vás hra jen tak nepustila. Použitý herní princip ale v YA-zee neplatí.

YA-zee vás hned na začátku překvapí výběrem počtu hráčů - 1 až 3. Zvláště ve třech je to opravdu vynikající zábava, jak jsem si sám mohl vyzkoušet. První zvrat přijde hned v úvodu, YA-zee kdy zjistíte, že k dispozici máte jen pět kostek. Přece jen, je to o něco lepší a napínavější. Ani zde nedisponuje žádnou rolí počet hodů jako v "delfíních kostkách". Na váš pokus máte tři hody (dvakrát tedy "pokerově" krychličky obměňujete) a pak si MUSÍTE vybrat body z tabulky. Docela může zamrzet absence tlačítka "UNDO", které v Dolphinech vracelo zpět kostky, které chcete vyměnit. Tady se prostě spletete nebo kliknete vedle a kostka je nenávratně pryč, což je trochu škoda.

Na rozdíl od Doplhin Dice 2000 je zde bodová tabulka o něco přehlednější a hned zpočátku srozumitelnější, protože není naznačena symboly, ale je psaná. Takže "THREES" znamená body podle počtu hozených trojek, "STRAIGHT SMALL" je neúplná postupka apod. Oproti minulé hře zde najdete nová políčka jako "FULL HOUSE" (no co to asi tak bude?!), YA-zee (což mi dosud nepadlo, takže nevím), "CHANCE" a další. Kombinací je tedy o něco více a systém bodování je také jiný než u Dolphin Dice 2000. Hra je navíc mnohem lepší díky nevázanosti počtu hodů. Pokud vám napotřetí nepadne správná kombinace kostek, máte smůlu a MUSÍTE si vybrat z jednoho z políček tabulky body, v tomto případě nula bodů. Kdo by hru hned zpočátku nepochopil, je tu pro něj, na rozdíl od DD2000, kde si na všechno musíte přijít sami, připravena nápověda v anglickém jazyce. Ta pravá společenská zábava přichází s hrou dvou až tří hráčů, která v Dolphin Dice 2000 bohužel chyběla. Pokud pořádáte večírek a náhodou se budou všichni nudit, zkuste jim ukázat YA-zee a uvidíte.

YA-zee

Graficky je YA-zee na o něco horší úrovni než Delfínci, ale přesto lze říci, že vizuální zpracování není až tak špatné. Opět je škoda, že stejně jako v DD2K, zde chybí jakékoli animace kostek. Není se ale co divit vzhledem k datu výrobu (1997) - hra je zato naprosto hardwarově nenáročná a spustíte ji už na 486 s 8MB RAM! Zvuková stránka hry je zdá se o něco lepší než u DD2K, ale zase chybí jakákoli, alespoň MIDI hudba. Ale jak již jistě víte, vizuální a zvukové zpracování hru nedělá, a tak na celé čáře vítězí její hratelnost.

Jak tedy rozsoudit duel mezi Dolphin Dice 2000 a YA-zee? Je to opravdu těžké rozhodování, protože každá hra je ve svém principu trochu jiná. Dolphin Dice přikládá váhu spíše na taktiku, má o něco lepší zpracování a dobré nápady. Na druhou stranu u YA-zee je odstraněn určený počet hodů, je zde vynikající možnost hry více hráčů na jednom počítači, což jistě všichni uvítáte, je zde ale několik nedostatků. Nevím, nechci zde dělat jakéhokoli soudce, nemám na to žádné kompetence... Finální verdikt tehdy nechám na vás. Zkuste obě hry - obě totiž mají něco do sebe. A především: Obě jsou velice zábavné!

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz