Xoldiers - jako jeden muž

aktualizováno 
Koordinovat vojsko složené z pěšáků není nic jednoduchého, naštěstí ale bojují jako jeden muž a poslouchají vás na slovo. Pokuste se dobýt jednu základnu za druhou a při tom nepřijít k újmě na zdraví.
75

Xoldiers

Platforma: Freeware
Výrobce: Cactus

  • originalita
  • každý level je zcela unikátní
  • ovládání pluku vojáků jako celku

Stáhnout
XoldiersCactus čili autor tohoto velmi příjemného příspěvku do freewarových vod se vyznačuje originálními projekty spíše menšího rozsahu. Pokud nahlédnete do portfolia, jen stěží byste tam nalezli kompletně zkopírovaný koncept, do her totiž vždy přidá nějakou tu novinku, která mu, světě div se, vždy vyjde. A nejinak tomu bude tentokrát.

I když projekt na první pohled vypadá jako akční střílečka ve vesmíru, my jakožto znalci jeho děl prvnímu dojmu nevěříme a děláme dobře. Xoldiers totiž nabízí podstatně více, dokonce i v akčních hrách toliko opomíjený příběh. Ten sice není nijak rozvitý a spíše jde o krátké komentáře mezi misemi. Jejich krátkost ale vynahrazuje kvalita, vtipnost a trefnost, která je opět na velmi vysoké úrovni.

No ale zpátky k samotnému hernímu principu. Místo vesXoldiersmírné rakety ovládáme pluk vojáčků seřazených v řadách, přičemž tuto formaci nelze mimochodem změnit. To ale není nijak na škodu, takto s nimi můžete pohybovat jakoby s jedním tělesem, což je extra pohodlné a ovládání tak mohlo být umístěno na kurzorové klávesy. S blokem vojáků budete mít za úkol v každé misi dobýt jednu základnu a zničit její fialové budovy. Ve válce ale nikdy nic nebývá tak úplně snadné a tak se samozřejmě před základnou nachází mnoho obranných jednotek. Ty je možné rozdělit na statické kanóny vystřelující jak projektily, tak i celé tanky pochodující směrem k vám. Pak jsou zde také pěší protivníci generovaní jistými budovami. No a zpravidla jsou tito všichni jistým způsobem postaveni jeden za druhého, takže k vám v jednu chvíli a z jednoho místa proudí hned několik nepřátel a je jen na vás, zda je odstraníte a jak.

XoldiersDobré je většinou kráčet jako jeden muž a pálit. To se ale nevyplácí, neboť i když s plukem pohybujete jako s celkem, ubývá jak se patří po částech. Pokud tedy tank zasáhne vaši horní stranu a přejede dva vojáčky, tito dva jedinci z formace vypadnou a vaše palební síla je o dost menší. S tím je nutné kalkulovat dopředu – ve chvíli kdy vám na poli zůstanou dva poslední bojovníci, již se návalu nepřátel ubráníte jen opravdu stěží.

Xoldiers je originální i co se zpracování týče. Autor sice na první pohled zvolil jednoduché zpracování s temným pozadím, vše ale vynahradil efekty. Ty jsou bohaté a vpravdě netypické. Hratelnost je rovněž na výši. Mise se podařilo vytvořit velmi svižné, navíc se odehrávají na jediné obrazovce. Hratelnosti pomáhá i zvyšující se obtížnost. Kromě jednoduššího základu co se technické stránky týče tedy nelze této hříčce téměř nic vytknout.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

75 %

Hodnocení čtenářů

27 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz