X Operations – taktická akce zdarma

  12:00aktualizováno  1. července 10:52
Taktické akce se speciálními jednotkami v hlavní roli patří nejoblíbenějším a nejčastějším žánrům. Proč se tedy nepotěšit další variací na Rainbow Six, obzvláště když je zdarma ke stažení?

X Operations

Platforma: Freeware
Výrobce: Explosive Feces

Stáhnout

X OperationsTaktické akce, v nichž má hráč možnost stát se členem skupiny speciálních jednotek, patří k nejoblíbenějším žánrům současnosti. Nejrůznějšími Rainbow Six či Delta Force se to v komerční sféře jen hemží a další spousta titulů je v přípravě (např. včetně slovenských Specnaz). Freewarovky byly zatím tohoto fenoménu víceméně ušetřeny, ke své vlastní škodě. Ono je docela obtížné vůbec naprogramovat 3D akci a ještě jí dát taktické prvky, to už je nad sílu většiny amatérských vývojářů. Jak však dokazuje příklad starších, ale vynikajících Sectors of Death od BEV Teamu či právě dnes recenzovaných X Operations od japonských Explosive Feces (to není překlep), přece jen se občas nějaká ta bílá vrána najde.

X Operations nabízejí širokou škálu dvaceti misí v různých prostředích – zasněžená zimní krajina, tréninkové místnosti, sklady, tajné základny, zkrátka vše, co by se v podobném titulu dalo očekávat. Všechny mise jsou již od počátku volně přístupné z menu a pořadí jejich plnění je tak čistě na každém hráči. Hře trochu chybí nějaký briefing, který by člověka zasvětil do úkolu a vysvětlil mu, co že se po něm vlastně chce. Hráč zde skočí přímo do víru boje a i když v podstatě vždy jde jen o to zabít všechny nepřátele, může zejména ze začátku trpět zbytečně pocitem dezorientace. Stejně tak by neškodil nějaký jednoduchý tutorial a soubor s popisem zbraní. Takhle vše působí ještě docela nedodělaným dojmem.

X OperationsV průběhu misí si hráč vyzkouší jak roli člena blíže neurčených speciálních jednotek, tak roli teroristy. Hra je variabilní – někdy bude hráč na všechno sám, jindy mu pomohou další členové komanda, kteří se chovají na poměry freeware her až nečekaně inteligentně. Na druhou stranu, počítačoví oponenti jsou jedním slovem blbí. Buď stojí na místě a točí se dokolečka jako na obrtlíku, nebo – v lepším případě – obcházejí neustále po předdefinované dráze jako roboti. Když hráče spatří, čemuž se lze snadno vyhnout, je zle, neboť mají velice dobrou mušku. Nechovají se ale vůbec tak, jak se lidé s pudem sebezáchovy chovají – otočí se k útočícímu hráči čelem, nastaví mu celý povrch svého těla a počnou jej obstřelovat. Zkrátka jako ve starém dobrém Wolfensteinovi...

Hra nabízí několik druhů zbraní, umí také zaměřovací mód a zoomování na hlavy protivníků, což umožňuje vychutnat si skvělý pocit z dobře provedeného headshotu. Ovládání je celkově bezproblémové, intuitivní, padne rychle do ruky. Jediné, co trochu zarazí, je dosti pomalý pohyb i při zapnutém běhání, což je leckdy docela nepříjemné. Ale celá hra se pohybuje tak trochu jako zpomalený film – ne moc, ne tak, že by to vyloženě vadilo, ale jsou chvíle, kdy to probleskne na povrch.

X OperationsGrafické zpracování X Operations je docela slušné na freeware poměry, ani tady to ale není úplná špička. Pryč jsou doby, kdy byla obdivována každá 3D hra už jen za to, že existuje – nyní je třeba mít vyšší požadavky a modely i textury v X Operations jsou prostě příliš jednoduché. Proti rozlišení 640x480 v zásadě nelze nic namítat – ono stačí, když se k němu ale přidají ty prvky, které dnes recenzované hře chybí. Ovšem animace vojáků jsou slušné a trochu výsledný dojem vylepšují, stejně jako ozvučení a hudba.

X Operations jsou tak trochu výjimečnou hrou mezi freewarovkami, kde dominují jednoduché arkády, tetrisy a vesmírné střílečky. Nejsou bez chyby a zasloužily by si ještě o něco lepší technické zpracování, na druhou stranu, nabízejí slušnou zábavu na dosti dlouhou dobu, a to je více, než se dá říci o leckteré komerční taktické akci...


Autor:
Témata: Robot

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Najdete na iDNES.cz