Strategie Wyrmsun se hraje podobně jako Warcraft 2

  20:00aktualizováno  20:00
2D strategie Wyrmsun vám dovolí zavzpomínat si, jak se hrálo před několika dekádami, ve zlaté době tohto žánru. Je to obsahově bohatá a zpracováním retro hra se dvěma velkými kampaněmi, spoustou nápadů a epickou hudbou.
95

Wyrmsun

Platforma: Freeware
Výrobce: Andrettin

  • retro strategie, která se hraje stejně jako podobné hry z poloviny devadesátých let
  • spousta misí, dvě velké kampaně, dvě rasy
  • postupné odemykání budov, jednotek a vylepšení
  • přináší vlastní a nové nápady
  • nemožnost nastavit chování jednotek
  • jednotky hledají cestu dost podivným způsobem
  • sem tam nějaká menší chybka

Stáhnout

Wyrmsun | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Wyrmsun

Wyrmsun vychází z klasických strategií poloviny devadesátých let a inspiruje se jak herními principy, tak zpracováním. Pocit, že hrajete nějakou hru právě z této doby, je u ní velmi silný. Díky velmi vděčné komunitě hráčů se Wyrmsun nedávno probojoval na Steamu do stádia, kdy bude přetvořen do plně komerční hry. Ale i v současné verzi zdarma jde o pěkného cvalíka plného obsahu a celkově skvělou hru.

O nadvládu nad fantasy světem Wyrmsunu bojují dvě mocnosti, které se představují ve dvou rozsáhlých hlavních kampaních. Tou první jsou po zlatu a boji bažící trpaslíci, tou druhou překvapivě Germáni, kteří tu zastupují rasu lidskou.

Wyrmsun

Počet misí v obou kampaních je 22. Občas máte omezený počet jednotek bez možnosti si další vytrénovat, jindy zase klasicky stavíte základnu, pak třeba chráníte důležitou osobu a podobně. Kromě toho všeho lze hrát také rychlou hru, hrát s kamarády po síti a nebo vzít za vděk velmi pohodovým editorem, ve kterém si můžete postavit vlastní scénáře.

Během kampaně dostáváte velitelské body, kterými si mimo mise odemykáte nové jednotky, budovy a vylepšení. Teprve po odemčení jsou pak dostupné v misích. Je to zajímavý nápad. Bodů je totiž málo, a tak garantují, že žádné dvě armády nejsou úplně stejné.

Wyrmsun

Obě hlavní rasy se od sebe zase tolik neliší, ovšem úplně identické rozhodně nejsou. Trpaslíci mají celkově odolnější a lepší jednotky, ale jejich ceny jsou šíleně vysoké. Stejné je to i s budovami. Zatímco Germáni postaví jednu farmu (která zaručuje zvýšení populačního limitu) z pár otýpek dřeva, trpaslíci k tomu vyžadují ještě slušnou sumu zlaťáků.

Kromě těchto dvou surovin, které nosí vaši vesničané buď z lesa (který se postupem času obnovuje), nebo dolu (který je zase potřeba nejprve postavit na nalezišti), se hraje o zdroje kamení, které je nutné k výstavbě pokročilejších budov a jednotek. Jenže kamení je vždycky neskutečně málo a jeho zdroj je téměř vždy kdesi daleko mimo vaši základnu. Tam, kde se nachází, se obvykle vedou nejzuřivější boje.

Wyrmsun

Velmi zajímavým herním prvkem Wyrmsunu jsou zvláštní lokace na mapě. Třeba vyhnilý pařez můžete využít tak, že jej prostě vytěžíte, ale můžete také vzít jednu jednotku a schovat ji v něm, takže je pro nepřítele neviditelná a odhaluje okolí.

Grafika je retro se vším, co k tomu náleží, a rozhodně se nemusí líbit každému. Kdo je odkojený moderními strategiemi, bude na Wyrmsun koukat jako na primitivní relikt minulosti. Mapy jsou naprosto ploché, animace postav mají jen pár fází a boje jsou snad i trochu k smíchu. Jenže to není problém hry, ale samotného hráče. Naproti tomu hudba je vynikající, úžasně dynamická a záměrně prvoplánově epická.

Wyrmsun

I Wyrmsun trpí několika neduhy, které nejsou omluvitelné tím, že se hra snaží být retro. Největším problémem je ovládání armád. Hra podporuje označení jednotek do bloku,  pěkně funguje dvojklik a armádě lze přidělit i rychlou klávesu, ale úplně chybí ovládání jejich chování. A to by se hodilo, protože umělá inteligence je nastavena tak, že vám klidně polovina armády uteče při pronásledování  jediného lučištníka a nechá se zmasakrovat. Stejně tak při hledání cesty si jednotky nepočínají zrovna dvakrát rozumně.

Wyrmsun

I přes mírné nedostatky je ovšem Wyrmsun skvělou hrou, která nechává vzpomenout na dávno zmizelou zlatou éru strategií v reálném čase. Je plný obsahu, hraje se skvěle a má i něco vlastního navíc. Jde o svébytný a velmi robustní titul, navíc zdarma. No, neberte to!

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

95 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 2 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz