WRMS v0.1 - červík vs. červík

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:29
Worms znají všichni, je to hra o červících, kteří spolu neustále válčí. WRMS zná jen málokdo a to přesto, že je to hra postavená na podobném principu. Také zde jsou červíci, kteří spolu vedou boje. A tentokréte se dokonce jedná o hru českou, což je určitě velkým plusem pro anglicky méně zdatné publikum.

Wrms 1.0

Platforma: Freeware

Stáhnout

Začnu třeba sdělením, že pokud vás při paření téhle akční hry neudrží vaše vrozená soutěživost, tak to bude třeba chuť zjistit odpověď na otázky typu - co bude po dohrání?, nebo spíš kdy bude konec?, jsou další levely?, zbraně?, kam jsem dal sakra klíče? Upřímně - budete zklamaní. Gamesa po poražení vašeho soupeře, který blbě snáší prohry a je teď na vás docela naštvaný, nepokračuje, pouze se napíše podle mě nejapný text: "KANEC FILMA". Jo a teď si uvědomuji, že jsem vám ještě vůbec neřekl vo co vlastně go.

Určitě všichni znáte hru Worms od firmy Team 17 ? Jde o strategii, v níž se dva hráči střídají a ovládají každý svého červíka a snaží se správným mířením, taktikou a za pomoci štěstí zasáhnout protihráče. Pamatuji se ještě na starší verzi této hry. Jmenovala se Gorily, byla psaná v Basicu a dodávaná s operačním systémem MS-DOS (zlaté časy ;-). Hlavní představitelé hry - gorily po sobě házely bumerangy, nebo že by banány?? Grafika tenkrát nebyla na takové úrovni a přesto jsme ji komentovali slovy: "To je jak živé !". Potom přišly předělávky ve formě tanků a jiných příšer. Později někoho napadlo přepsat scénář přímo na tělo malým komickým červíkům s výběrem zbraní a různými bonusy. A vznikla hra Worms s dalším ještě lepším pokračováním. To jsem se zase trošičku vzdálil.

Wrms

Navarova hra Wrms je velikým zjednodušením tohoto herního fenoménu. Dvě malé zelené potvůrky mají pouze jednu zbraň - podivné koule, pomocí kterých musíte balistickou křivkou trefit soupeře - tedy červa, který právě není na tahu (logicky to tedy není váš). Poznáte to tak, že nemá okolo sebe zaměřovač sestávající z klasického kříže. Wormík se ovládá šipkami na klávesnici. Zamíříte a vžžžžžž, koule letí na, v posledních křečích se zmítajícího, červa. Letící koule zničí jen určitý počet pixelů v krajině i na ve válkách si libujících červících. Vyhrává ten kdo zničí protihráče do posledního pixelu. Počáteční počet pixelů každého hráče je 122. Myší pohybujete s celou krajinou složenou ze dvou paralaxních vrstev. Rolováním obrazovky lépe určujete cíl.

Nesmím zapomenout zmínit zvukovou stránku hry. Hra začíná vpádem červů na do terénu se zvukem připomínající klasické uůůůůáááááá. V adresáři se hrou je devět souborů *.wav, které samostatně znějí docela šílně. Posmrtné červí uáááá přivolalo do pokoje babičku, která byla u nás na návštěvě: "Co se stalo Kubíčku?". Po vysvětlení původu zvuku jsem ztišil reproduktory a hrál dál. Sám se sebou - to nemá takovou cenu. Tak jsem tedy hru vybalil na kámoše a uzavírali jsme sázky o.. Ehm ? Je hazard povolenej? Hmm, ale u freewaru? :-)

Dále je v programové složce několik souborů *.pcx, v nichž je uložená veškerá herní grafika. Potom nám tam autor přibalil ještě soubor help.txt, kde nám píše základní informace o minimální konfiguraci a jeho adrese. Tato dosovská předělávka známé hry Worms běží na počítačích s procesorem 486. No to se může stát jenom mě. Super - ještě mít to místo na hadru na svým notebooku :( Smůla. Stejně by to tam nešlo kvůli ramce: 4 MB to chce.

No, zůstanu raději u tématu. Tato hra spatřila světlo světa v roce 1998 a když si chci teď vybavit, co jsem vlastně před čtyřmi lety dělal nejde to. Unesli mě ufouni a vymazali paměť? Měl jsem výpadek paměti? Začíná skleróza? NE! To je přece rok 1998? Byl fakt skvělý Invex, Commandos, Final Fantasy VII a další hry, které si zase teď tak narychlo nevybavím. Už na mě padá jarní únava, ale 2 MB není zas tak moc, tak stahujte a já jdu dělat to co všichni na jaře dělají - třeba...

Autor:
Témata: Notebook

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz