Worm Wars IV – nesmiřitelná válka červů a mravenců

  12:00aktualizováno  26. června 11:42
Červové a mravenci se opět pustili do sebe, a to všemi možnými prostředky. Staňte se svědky již čtvrté nesmiřitelné války hmyzu za užití tanků, pěchoty, letadel i artilérie a pomozte charismatickému červímu kapitánovi přežít!

Worm Wars IV

Platforma: Freeware
Výrobce: Colej_uk

Stáhnout

Worm Wars IVSérie Worm Wars si již vydobyla vysoký kredit v oblasti volně šířitelných akcí. Zhruba po roce vychází již čtvrtý díl, který přináší další epizodu v nesmiřitelné válce mezi červy a mravenci. Po celkem nenápadné jedničce v lednu roku 2002 velký úspěch zaznamenal díl druhý v létě téhož roku a trojka, která spatřila světlo světa loni na podzim. Deset měsíců vývoje by nasvědčovalo tomu, že se autoři snažili přidat do čtyřky co nejvíce nových vychytávek a zlepšit její zpracování. To je pravda, ale jakkoliv to bude znamenat prohřešení proti pravidlům recenze, nelze už na začátek neprozradit, že si autoři s přehnaným inovováním příliš starostí nedělali a Worm Wars IV budí spíše dojem, že byly spíchnuty značně horkou jehlou. Stejný styl hraní, velice podobná grafika, nepříliš originální děj hlavní kampaně – to vše ve výsledku znamená mírné zklamání.

Worm Wars IVO čem vlastně Worm Wars IV jsou? Je to prosté – o divokých bitvách s mravenci a jinými hmyzími nepřáteli, kteří se řinou na obrazovku v obrovském množství. Základním módem hry je Skirmish, který ponejvíce připomíná klasiky typu Phobia – jedna lokace, spousta protivníků a divoká řežba až do nevyhnutelné smrti. Výrazným obohacením je ovšem příběhová kampaň. Ne že by její děj byl bůhvíjak originální (zkrátka se mravenci znovu vrátili, ve větším počtu a s lepším vybavením – a bude na hráči, aby se jim s charismatickým červím kapitánem a jeho muži postavil), ale přesto je procházení adresných obrazovek záživnější než prostá, nijak dějově ohraničená řezničina. Naskriptované události někdy působí násilně, většinou ale dávají hře potřebný náboj a překvapují hráče.

Worm Wars IVHráč ovládá pouze jednoho červa, v boji mu pak pomáhá několik wingmanů. Velice pěkná je variabilita zbraňového arzenálu – nechybí různé druhy útočných pušek, samopaly, raketomety, granátomet, plamenomet a další prvky moderní vojenské techniky. V úrovních se tu a tam vyskytnou i stacionární zbraně, dělostřelectvo, je možné zavolat si i leteckou podporu. Tatáž variabilita platí i pro nepřátele, jejichž AI není nikterak výjimečná, početně ale červí komanda vždy několikanásobně převyšují. Je potřeba myslet takticky, využívat potenciál jednotek, nechat se léčit červími mediky, sbírat bonusy objevující se na ploše – a tyto prvky posunují Worm Wars IV přece jen trochu stranou bezmyšlenkovité akce, i když oproti minulým dílům ubyla možnost nakupování doprovodných jednotek.

Worm Wars IVAudiovizuální zpracování je velkým trumfem Worm Wars IV. Grafika běží v rozlišení 800x600 a je až neuvěřitelně detailní. Na zmenšených screenshotech se to tak nezdá, ale autoři si vyhráli s obrovským množstvím malé, pixel-per-pixel grafiky, v úrovních se nachází velké množství objektů a superlativy oplývající hodnocení si zaslouží efekty výbuchů či ohně. Vzhledem k divokému stylu hry je na obrazovce neustále živo, a tak jen přijde vhod patřičně rychlá a rytmická hudba, která se výtečně doplňuje se všudypřítomnými zvuky výbuchů a křikem. Worm Wars IV jsou tak důstojným pokračovatelem série – přinášejí možná až příliš málo novinek, vzhledem k nulové ceně hry to však není takový problém, jako by to bylo u komerčního projektu. Kdo si oblíbil předchozí díly, ať bez váhání sáhne i po čtyřce. Zklamání nehrozí ani v nejmenším.


Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ – NEPŘÍMÝ MATERIÁL

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz