World of Goo - houpající se věžička

aktualizováno 
World of Goo je projektem sharewarovým, který si ale dozajista zaslouží pozornost. Jeho myšlenka totiž pochází ze starší freewarové hry a hratelnost je ještě o několik kategorií lepší.
86

World of Goo

Platforma: Shareware
Výrobce: 2DBoy

  • vychází z oblíbeného konceptu
  • nesmírně chytlavá záležitost
  • grafika i animace se povedly
  • již ne zadarmo

plná verze k zakoupení za 20 USD

Stáhnout

World of Goo

World of GooAbychom měli recenzi celistvou, musíme to vzít pěkně od podlahy. Psal se tedy rok 2005, když se na scéně objevila novinka zastřešená serverem Experimental Gameplay. Nesla název Tower of goo a šlo v ní o přesouvání malých a veselých koleček z elastické hmoty, které mohly vhodnou kooperací stavět věže doslova až do nebe. Koncept se ujal, hra měla úspěch a tvůrci se záhy pustili do pokračování. To bylo ale následně označeno nálepkou shareware, což jistě zkazilo úsměv na obličeji nejednoho vášnivého hráče. Na druhou stranu musíme nabiti dojmů z World of Goo uznat, že ti co si projekt skutečně koupí a zaplatí, nebudou v nejmenším litovat.


Základní myšlenka zůstala nezměněna, tentokráte ale dostala jasná tvar v podobě singleplayer kampaně. Ta je rozdělena do několika kapitol a ty jsou dále rozčleněny do menších celků, levelů. Společně tvoří občas se rozdvojující cestičku, která vám otevírá stále novější a novější levely. Samozřejmostí ale je, že nejprve musíte dohrát ten předešlý, což nebude s trochou štěstí až takový problém.World of Goo


World of Goo se snaží hrát na casual záležitost a tak muselo být složité ovládání i logické problémy odsunuty na vedlejší kolej, což ale není v tomto případě vůbec nevadí. Tower of Goo stejně bylo primárně o klikání myši a sledování fyzikálních zákonů v praxi, což zůstalo nezměněno i v nové verzi. Opět tedy nebudete mít rádi Isaaca Newtona za objevení gravitace, ta totiž v tomto případě hraje proti vám, na druhou stranu vám významně pomáhají elastické a dobře držící vlastnosti jednotlivých vysmátých kuliček. Ano, skutečně na sobě mají očička, dokáží svým roztomilým štěbetáním vyjadřovat emoce a hlavně jsou vám plně oddány. To v praxi znamená, že můžete kteroukoliv uchopit, vytáhnout ji mimo již postavenou věž a podle lehce načrtnutých čar ji k objektu jistým způsobem připojit. Důležité je mít na mysli statiku a věž v každé chvíli stavět tak, aby se nepřeklopil a nespadl.


World of GooAby vše nebylo jen o tom „dostat se co nejvýše“, přichází kampaň s originálními úkoly a novými typy kuliček, z nichž mnohé mají vedle vlastní specifické barvy také jisté unikátní schopnosti. Dále bude potřeba čas od času probudit své spící kolegy, překonat celou propast a v každém levelu rovněž dostat se ke kohoutku umístěném kdesi ve výšinách. Ten nepoužité kuličky nasaje dovnitř, přičemž na každou misi je přesně daný limit a obecně platí, že s čím méně kuliček stavbu zvládnete, tím lépe. A co dalšího vás motivuje stavět s co největším zbytkem? Novinka jménem World of Goo Corporation vám dovolí závodit s ostatními členy online. Po připojení na internet vidíte, jak vysokou věž postavili kolegové ze svých zbylých kuliček a můžete se pokoušet je nějakým způsobem porazit.


Grafika World of Goo je jedním slovem výtečná. Celé okolí je barevné, neustále se mění, animace jsou zvládnuty na výbornou a veselé švitoření malých kuliček si jistě taktéž zamilujete. Jediným mínusem je snad fakt, že se i přes urputnou snahu tvůrců nepodařilo zabránit stereotypu. I když se tomu zpočátku nechce ani věřit, koncept se velmi rychle okouká.

Autor:

CES 2019

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas probíhá od 8. do 11. ledna a rozhodně si přijdou na své hráči i nadšenci. Mezi očekávané novinky patří ohlášení 7nm CPU i GPU od AMD, nové modely karet NVIDIA RTX, VR a mnoho dalších. Sledujte dění na CES 2019 online.

Hodnocení hry

Naše hodnocení

86 %

Hodnocení čtenářů

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 158 čtenářů

Témata: Isaac Newton

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na iDNES.cz