Wodan: The Trial – dobyjte svět!

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:34
Pokud se o něčem dá říci, že je toho nedostatek, na freeware scéně se jedná o strategické hry. Najít v dnešní době dobře hratelný kousek z tohoto žánru, to je kumšt. Nám se to však povedlo, pojďme se na hru tedy podívat.
60

Wodan: The Trial

Platforma: Freeware
Výrobce: Arbeitskreis Spielkultur

Stáhnout

WodanNebudu chodit dlouho okolo horké kaše a hned na začátek vám povím, že myšlenka a princip této hry není nijak originální, ba co víc, existuje velká spousta jiných her, které ji různě a po svém interpretují. Ale co, vždyť tu máme stovky různých Tetrisů, Arkanoidů, klonů Moorhuhnu a kdovíčeho ještě. Možná to není na škodu a autor této hry se mohl poučit z chyb ostatních her a připravit nám dílko, které si nezahrát by mohl být hřích. Je tomu skutečně tak? Na tuto otázku naleznete odpověď v naší recenzi.

Ihned po stažení a spuštění této vcelku velikostně malé hry oko zkušeného stratéga pozná, že se jedná o tahovku jak vyšitou a pokud jste očekávali, že boje budou probíhat v reálném čase, pravděpodobně budete zklamáni, ale neházejte flintu do žita a hru si zkuste, možná jí budete mile překvapeni.

Příběh hry je poměrně poutavý, ale pro vlastní hru nepodstatný, proto mi doufám odpustíte, když vás s ním moc nebudu zatěžovat. Snad pouze v kostce: příběh je plný mýtů, přenese vás do severských zemí, kde se v roli prince Wodana budete snažit získat trůn bájné Vallhaly a pokusíte se sjednotit všechny odvěké nepřátele tamějšího království - lidi, elfy, trpaslíky, trolly a jiné magické bytosti.

WodanPrincip hry není složitý, ale možná vám zpočátku bude dělat problém jej pochopit. Na začátku každé hry dostanete stejně jako soupeři k dispozici několik vesnic, které jsou reprezentovány domečkem na jednom z hexagonů vaší barvy. Pokud je na tomto domečku vlajka, má tato vesnice dostatek finančních prostředků na rekrutaci nových vojáků. Jakmile si nějaké vyrobíte, můžete začít s obsazováním nepřátelského území. Ale pozor, má to svá pravidla. Se základní jednotkou můžete obsazovat pouze území, na kterých jsou pouze stromy nebo se na nich a v jejich blízkém okolí nenachází soupeř. Každá jednotka může obsadit v rámci jednoho tahu jedno soupeřovo pole, ale v území vesnice (jednotná barva) se může pohybovat neomezeně. Za každé obsazené území, na kterém se nenachází strom, získáte určitou částku, jež se vám uloží do pokladny v dané vesnici. Jestliže si v průběhu několika tahů nastřádáte dostatek peněz, můžete si nakoupit silnější vojáky nebo postavit obrannou věž. Vojáků jsou čtyři kategorie a platí následující pravidlo: vojáka s nižší hodností dokáže porazit jen voják s vyšší hodností. Možná si řeknete, že stačí vyrobit kopu vysoce postavených bojovníků a máte vyhráno, ale chyba lávky. Vašim vojákům musíte také platit mzdu a pokud by se na ní nedostávaly peníze, vojáci vám zemřou, o čemž se v průběhu hraní asi párkrát jako přesvědčíte. Díky tomu se dá dobře taktizovat a chce to stále sledovat hodnoty u výdajů a příjmů a podle nich se také zařídit.

Jakmile přijdete na to, jaká nejlepší strategie na soupeře platí, hra vás asi trochu omrzí, protože nelze vedle velikosti a typu mapy nastavit obtížnost. Z tohoto důvodu já osobně její největší kouzlo vidím v multiplayeru s reálnými protivníky. Je totiž podporována hra až 8 hráčů najednou buď u jednoho pc, pomocí e-mailu nebo přes lokální a internetovou síť. WodanVšechny vaše boje si lze kdykoliv uložit a pak se k nim zpětně vrátit nebo je můžete poslat kamarádovi s trefným komentářem o tom, jak jste dobrý vojevůdce a že jste soupeře dokázal zničit v několika málo hracích dnech:o).

Zpracování nikdy nebývalo silnou stránkou tahových her a Wodan v tomto aspektu nijak nevybočuje z řady. Otázkou do pranice je, zdali by atraktivnější grafika byla hře prospěšná či nikoliv, nicméně té současné nelze upřít přehlednost a jednoduchost. Nejvíce mi na této hře chyběly nějaké zvuky nebo hudba, která by dokreslovala atmosféru a umocňovala výsledný dojem ze hry. Přetrpíte-li však tyto malé nedostatky, čeká vás opravdu příjemná a chytlavá hra, u níž strávíte několik dlouhých chvil.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Najdete na iDNES.cz