Wodan: The Trial – dobyjte svět!

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:34
Pokud se o něčem dá říci, že je toho nedostatek, na freeware scéně se jedná o strategické hry. Najít v dnešní době dobře hratelný kousek z tohoto žánru, to je kumšt. Nám se to však povedlo, pojďme se na hru tedy podívat.
60

Wodan: The Trial

Platforma: Freeware
Výrobce: Arbeitskreis Spielkultur

Stáhnout

WodanNebudu chodit dlouho okolo horké kaše a hned na začátek vám povím, že myšlenka a princip této hry není nijak originální, ba co víc, existuje velká spousta jiných her, které ji různě a po svém interpretují. Ale co, vždyť tu máme stovky různých Tetrisů, Arkanoidů, klonů Moorhuhnu a kdovíčeho ještě. Možná to není na škodu a autor této hry se mohl poučit z chyb ostatních her a připravit nám dílko, které si nezahrát by mohl být hřích. Je tomu skutečně tak? Na tuto otázku naleznete odpověď v naší recenzi.

Ihned po stažení a spuštění této vcelku velikostně malé hry oko zkušeného stratéga pozná, že se jedná o tahovku jak vyšitou a pokud jste očekávali, že boje budou probíhat v reálném čase, pravděpodobně budete zklamáni, ale neházejte flintu do žita a hru si zkuste, možná jí budete mile překvapeni.

Příběh hry je poměrně poutavý, ale pro vlastní hru nepodstatný, proto mi doufám odpustíte, když vás s ním moc nebudu zatěžovat. Snad pouze v kostce: příběh je plný mýtů, přenese vás do severských zemí, kde se v roli prince Wodana budete snažit získat trůn bájné Vallhaly a pokusíte se sjednotit všechny odvěké nepřátele tamějšího království - lidi, elfy, trpaslíky, trolly a jiné magické bytosti.

WodanPrincip hry není složitý, ale možná vám zpočátku bude dělat problém jej pochopit. Na začátku každé hry dostanete stejně jako soupeři k dispozici několik vesnic, které jsou reprezentovány domečkem na jednom z hexagonů vaší barvy. Pokud je na tomto domečku vlajka, má tato vesnice dostatek finančních prostředků na rekrutaci nových vojáků. Jakmile si nějaké vyrobíte, můžete začít s obsazováním nepřátelského území. Ale pozor, má to svá pravidla. Se základní jednotkou můžete obsazovat pouze území, na kterých jsou pouze stromy nebo se na nich a v jejich blízkém okolí nenachází soupeř. Každá jednotka může obsadit v rámci jednoho tahu jedno soupeřovo pole, ale v území vesnice (jednotná barva) se může pohybovat neomezeně. Za každé obsazené území, na kterém se nenachází strom, získáte určitou částku, jež se vám uloží do pokladny v dané vesnici. Jestliže si v průběhu několika tahů nastřádáte dostatek peněz, můžete si nakoupit silnější vojáky nebo postavit obrannou věž. Vojáků jsou čtyři kategorie a platí následující pravidlo: vojáka s nižší hodností dokáže porazit jen voják s vyšší hodností. Možná si řeknete, že stačí vyrobit kopu vysoce postavených bojovníků a máte vyhráno, ale chyba lávky. Vašim vojákům musíte také platit mzdu a pokud by se na ní nedostávaly peníze, vojáci vám zemřou, o čemž se v průběhu hraní asi párkrát jako přesvědčíte. Díky tomu se dá dobře taktizovat a chce to stále sledovat hodnoty u výdajů a příjmů a podle nich se také zařídit.

Jakmile přijdete na to, jaká nejlepší strategie na soupeře platí, hra vás asi trochu omrzí, protože nelze vedle velikosti a typu mapy nastavit obtížnost. Z tohoto důvodu já osobně její největší kouzlo vidím v multiplayeru s reálnými protivníky. Je totiž podporována hra až 8 hráčů najednou buď u jednoho pc, pomocí e-mailu nebo přes lokální a internetovou síť. WodanVšechny vaše boje si lze kdykoliv uložit a pak se k nim zpětně vrátit nebo je můžete poslat kamarádovi s trefným komentářem o tom, jak jste dobrý vojevůdce a že jste soupeře dokázal zničit v několika málo hracích dnech:o).

Zpracování nikdy nebývalo silnou stránkou tahových her a Wodan v tomto aspektu nijak nevybočuje z řady. Otázkou do pranice je, zdali by atraktivnější grafika byla hře prospěšná či nikoliv, nicméně té současné nelze upřít přehlednost a jednoduchost. Nejvíce mi na této hře chyběly nějaké zvuky nebo hudba, která by dokreslovala atmosféru a umocňovala výsledný dojem ze hry. Přetrpíte-li však tyto malé nedostatky, čeká vás opravdu příjemná a chytlavá hra, u níž strávíte několik dlouhých chvil.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Najdete na iDNES.cz