Wazzal – vesmírným pirátem snadno a rychle!

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:49
Máte rádi vesmírné obchodní simulace typu Elite? Nebo akční arkády typu Stardust? Od každého něco spolu se spoustou dalšího vám přináší nebývale propracovaná hra Wazzal s akcelerovanou grafikou!
80

Wazzal

Platforma: Freeware
Výrobce: Ville Mönkkönen

Stáhnout

Wazzal

Určitě si pamatujete na legendární vesmírné obchodní simulace typu Elite, Frontier či Privateer. Něco podobného vám přinášíme v dnešní freewarové hře, kterou má na svědomí Ville Monkkonen, Wazzal.

Je až s podivem, jak si Ville se svým výtvorem pohrál... Naleznete v ní jak akcelerovanou grafiku, tak pěkné zpracování, dobrý nápad, částečně nelineární příběh i docela kvalitní zvuk. Ve Wazzalovi je do počítačové podoby kompletně převedena celá sluneční soustava včetně planet, měsíců a asteroidů – jak ovšem sám autor uvádí, nemůžete Wazzala považovat za multimediální výuku astronomie. Některé z planet totiž nebyly v reálu zatím detailně zpozorovány, proto jsou některé jejich textury výtvorem fantazie autora. Rovněž měsíce jednotlivých planet jsou ve skutečnosti diferencované, ovšem pro potřeby hry bylo nutné spíše symbolické zobrazení. Doporučuji prohlédnout si adresář s texturami a ocenit opravdu titěrnou práci Villeho.

Hra začíná v momentě, kdy obsadíte vesmírnou loď v prostoru kolem planety Pluto proto, abyste se stal meziplanetárním pirátem. Po chvíli cesty přistanete na samotné planetě, kde dostanete od jednoho kosmického korzára úkol zabít jeho bratra. Tuto přijmete přinejmenším s potěšením, jelikož máte za úspěšné dosažení cíle slíbeno prozrazení pozice mimozemšťanů. Nahlédnete do záznamu úkolů (mezerník) a necháte si zvýraznit cílovou planetu/měsíc/asteroid (pokaždé je jiný!), jejíž pozici pro jistotu zkontrolujete na mapě soustavy (enter). Poté již ve stylu her Stardust vesele plujete 2D vesmírem až k cílovému objektu – nesmíte však příliš experimentovat se zrychlováním – velmi rychle vám totiž může ubíhat palivo. Jednoduše se stačí nasměrovat k planetě a stisknout na krátkou chvíli pedál plynu, loď už popluje sama. Na planetě vám žena s kresleným silikonovým poprsím :) prozradí bratrovu pozici, na kterou se záhy vydáte.

Wazzal

Na cílovém vesmírném tělese již nalézáte bratra Peta, kterého máte za úkol zlikvidovat. Samozřejmě odoláte jeho nabídce úkol nesplnit a podlehnout lákavé finanční nabídce za smrt jeho bratra (což můžete, hra je v příběhu nelineární) a pustíte se do boje. Ten je již téměř výhradní doménou her typu Stardust – jednoduše se pohybujete ve vymezeném vesmírném prostoru, máte na výběr máte ze dvou druhů zbraní (střelba tlačítky 1 a 2) vaší lodě a musíte nepřátelskému korábu ubrat energii na minimum. Poté, co se vám to povede, máte možnost „uložit“ cizí loď do jednoho z pěti slotů. Postupně tedy můžete mít eskadru složenou až z pěti elitních vesmírných korábů (každý s různými vlastnostmi), které si pomocí klávesy 3 můžete přepínat. Ve složitějších bojích vám opravdu pomohou.

Po zabití Peta musíte natankovat benzín – jednoduše prodáte ukradený náklad a doplníte ve vesmírném přístavu dané planety/asteroidu/měsíce palivo. Můžete si rovněž opravit vaše lodě, případně některé z nich prodáte (jak ale upozorňuji, v přesilových bitvách se mohou hodit!). Po návratu na Pluto, kde vám Petův bratr kýženě prozradí polohu mimozemské základny, vydáte se dále vlastní cestou, přepadáváte vesmírné flotily, obchodujete, plníte nejrůznější mise, v rozsáhlém světě...

Wazzal

Grafické zpracování hry je vyvedeno vskutku úchvatně. Celá hra běží pod Direct3D akcelerací, i když její zpracování spíše připomíná dva rozměry. Pokud ale poplujete kolem velkých planet, třetí rozměr (u planety samotné či u prstence) je znát. Dvojrozměrnou složku hry tvoří dialogy s piráty – design nabídek i písma je slušný, kreslené portréty jsou povedené. Animace raket i planet jsou rovněž efektní – měsíce a asteroidy jsou navíc na oběžné dráze planet, takže často budete muset díky trochu krkolomnému ovládání (když se loď pořádně rozletí, je těžké ji jednoduše zastavit :)) pětkrát proplouvat kolem objektu, než na něm přistanete. Ovládání je zároveň jednou z největších slabin hry – zvláště v bojových scénách působí značné komplikace.

Zvuková stránka hry je provedena velice dobře, jen při výběru melodií mohl být Ville trochu opatrnější – dvě přítomné MP3 skladby spíše připomínají hudební složku starých italských porno filmů :-). Pokud si je ale v adresáři „sound“ nahradíte lepšími „kousky“, jistě se budete při hraní daleko více bavit. Minimální konfigurace hry je procesor 300 MHz, 64 MB RAM a Direct3D kompatibilní grafickou kartu podporující DirectX 8.0, což jsou na dnešní dobu opravdu úctyhodné parametry (zvláště když si prohlédnete obrázky ze hry).

Wazzal je opravdu pěkná hra, která se na rozdíl ostatních jednoduchých free arkád snaží svým obsahem i délkou hraní spíše konkurovat komerčním titulům, přitom je stále zdarma (a neustále se vyvíjí). Pokud máte rádi vesmírné obchodní simulace, hry typu Stardust nebo jen máte rádi tituly s pěknou grafikou, určitě s Wazzalem nešlápnete vedle.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 37 čtenářů

Témata: Asteroid, Pluto, Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz