Vyrox - pekelně návyková hra

  12:00aktualizováno  5. února 11:40
Vyrox je nyní ještě zcela neznámá hra. Já však věřím, že se brzy proslaví. Jde o nejlepší klon Arkanoidu jaký jsem za dobu co recenzuji hrál. Pořádně jsem ho prozkoumal a vznikl z toho opravdu obsáhlý článek. Připravte si plošinky, míčky a cihličky - vzhůru do čtení!

Vyrox

Platforma: Freeware
Výrobce: Horizont entertaiment

Stáhnout

Vyrox

Na našem serveru se objevilo už mnoho předělávek jedné z nejznámějších her - Arkanoidu. Pokud vám toto jméno nic neříká (a to bych se velmi divil), tak se zamyslete - hru s plošinkou bourající všechny možné cihličky, jste už dozajista hráli. Už jste doma? No, ještě aby ne, objevila se zde už nesčíslněkrát v mnoha různých modifikacích. Hrají ji rádi děti i dospělí. U dospělých je to dokonce skoro mánie. Za příklad mohu uvést mé rodiče. Ty hodiny strávené u počítače skutečně nejdou spočítat. A díky internetu se této mánie asi těžko zbavíme.

Dneškem dosáhla naprostého vrcholu. Tedy alespoň u mě, ale na ostatní se jistě také brzy přenese. O to starost absolutně nemám. A důvod? Dnes vám představím nejlepší klon Arkanoidu, který jsem zatím měl tu čest hrát. Ano, zde se slovo čest skutečně hodí. Je jedním z nejlépe zpracovaných, s nejlepší hratelností a vyváženou obtížností. Těch superlativů je spousta a všechny je tu určitě popíšu. Dámy a pánové, přichází VYROX!

Právě řeším dilema, jakou část mám vlastně zhodnotit nejdříve. Začneme u hratelnosti, co říkáte? Ta je absolutně úžasná. Při vstupu do hry si vyberete svou přezdívku, způsob ovládání, a zemi ze které pocházíte (Česká republika zde k mému milému překvapení nechybí). Teď už je jen na vás, jaké nahrajete skóre. Princip už asi všichni znáte, ale jen pro jistotu - vystřelíte míček, který bourá různorodé cihličky, jenž musíte následně chytit plošinkou (jiný výraz mě pro tuto nejhlavnější součástku hry skutečně nenapadá), jinak ztrácíte život. VyroxPozor, jakmile do vás narazí bomba, hra nemilosrdně končí. Když jsem Vyrox spustil poprvé, zdál se mi pekelně těžký, ale neskutečně zábavný. A pak jsem na to přišel! Musíte sbírat bonusy, které vám v hojné míře padají. Je tu například zvýšení rychlosti míčku (to je můj nejméně oblíbený), či na přidání míčků, což je pro změnu paráda, jelikož vám jich najednou může létat více než deset najednou a levely se pak dokončují jedna radost.

Pokud jste dosáhli vysokého score, můžete ho nahrát na server Vyroxu. Současně se na váš harddisk uloží bodování všech hráčů, takže se můžete kdykoliv podívat, jak jste na tom v poměru s ostatními. To je další obrovské plus této hry. U jiných titulů, které mají tuto možnost, musíte, abyste se dozvěděli své umístění, zabloudit alespoň na pár minut na její homepage.

Zdá se vám vzhled Vyroxu trochu fádní a chtěli byste si jej změnit? Zdá se vám, že jste již dohráli všechny levely? Nebojte se, ani tady vás schopní autoři nenechali na holičkách. Na jejich stránkách si můžete stáhnout skiny a několik sad přídavných levelů. Za zmínku určitě stojí, že jedna sada nemá více než pět kB, což je v dnešní době mnohamegových souborů téměř neuvěřitelné. Stažené soubory pak stačí Vyroxrozbalit do adresáře, kde máte Vyrox nainstalován a hra je sama rozpozná. Skin se mění v Options, kde si také můžete navolit dvě jazykově verze (anglickou a německou) či si pokud hrajete Vyrox na klávesnici, nastavit klávesy, ale řeknu vám, není nad starou dobrou myšku.

Ještě se na chvíli vrátím ke skinům. Ten druhý ke stažení, jmenuje se “Wicked Wax”, sice změní vzhled minimálně, ale ještě jsem neviděl skin, který by změnil i hudbu ve hře. Tady se to stalo. Takže u základního skinu, který je v instalačním balíčku, hraje hudba v tanečním stylu acid, (alespoň mi to tak připadá a ti, kteří se skládání taneční hudby věnují, určitě poznají v jakém softwaru, byla tato skladba vytvořena. :-) ). Ve “Wicked Wax” hraje velmi příjemný disco-house. Takže výběr záleží jen na vás. Navíc veškeré dění, sebrání bonusu, druh bonusu a podobně, komentuje tajemný hlas. Celé ozvučení Vyroxu je výtečné, škoda jen nižší zvukové kvality, ale ta je zřejmě na úkor menší velikosti instalace,.

Grafiku jsem si netradičně nechal na konec. Můžete hrát buď v okně nebo ve fullscreenu, který by neměl hru nijak výrazně zpomalit. Pro její zhodnocení se podívejte na zvětšené screenshoty. Je na co se koukat.

A nyní už mi dovolte, abych vám při hraní Vyroxu popřál hodiny neutuchající zábavy!

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz