Vertrix 2 - Tetris v moderním kabátě

  12:00aktualizováno  17. ledna 11:14
Pokud by se dala nějaká variace Tetrisu označit jako úžasně hratelná, perfektně zpracovaná a přitom věrná žánru, pak by to jistě byla hra Vertrix 2. Striktně se drží námětu odnoží Tetrisu a přesto vás bude hodiny a hodiny neuvěřitelně bavit.

Vertrix 2

Platforma: Freeware
Výrobce: The Clusters

Stáhnout

Vertrix 2

Různých variací legendární logické hry Tetris jsme si už mohli zahrát desítky, snad i stovky. Někdy si až říkám, kde ještě berou jejich tvůrci inspiraci k vytváření stále dalších a dalších obměn a novinek, a jakým způsobem chtějí obohatit už tak dosti neoriginální žánr. S postupem času se ovšem stalo zákonitě to, co jednou muselo přijít. Máme tu 3D Tetris, Tetris se skládáním barevných kamenů či jiných předmětů, Tetris nahoru i dolů, prostě už je velice těžké (až nepřekonatelně) přijít na trh s něčím novým, převratným.

Jestliže si myslíte, že teď na vás vyklopím, jak je Vertrix 2 originální a převratnou hrou, že se diametrálně liší od původního Tetrisu i všech jeho rádobykvalitních mladších sourozenců, jste na omylu. Vertrix si totiž bere geniálně jednoduchý a ďábelsky hratelný námět svých předchůdců a přidává precizní grafiku, čímž vytváří freewarovku, které je těžké odolat. Jakmile si k počítači pozvete nějakou druhou existenci (záměrně neuvádím slovíčko "osobu", jelikož bych mohl urazit všechny hráče, kteří hrají splitscreen se svým domácím miláčkem, šimpanzem, gorilou atd.) na multiplayer, odtrhne vás od monitoru leda výpadek elektrické energie nebo nutnost navštívit záchod.

Co vás tedy může na Vertrixu zaujmout? Bohužel jsem neměl to štěstí zahrát si jeho první díl, nicméně předpokládám, že smysl a cíl hry zůstal zachován. Tak tedy - na herní obrazovce máte krom podobizny svého a počítačového hráče (mluvím o singleplayeru) hromadu různých obrázků, čtverečků, ikonek atd. Rozhodující jsou dva obdélníky uprostřed obrazovky, které od zbytku plochy odděluje tlustá čára (jež má v závislosti na grafickém provedení Vertrix 2levelů odlišné ztvárnění). Z horní části obdélníku padají herní "kameny", složené vždy ze tří "předmětů". Předměty jsou stejně jako zmíněná čára pro každý level různě graficky vyvedené, takže bude stačit, pokud budete vědět, že se liší svou barvou. Princip je jednoduchý - pokládat kameny na spodní část obdélníku a na sebe samé tak, aby předměty stejné barvy vytvořily požadovaný obrazec. Předměty tvořící obrazec poté efektně zmizí, ty, které byly nad nimi, zaujmou jejich místo a vám se podle složitosti obrazce připíše úměrný obnos bodů na konto. U kamenu, jímž lze ještě pohybovat (tzn. není pevně umístěn na spodu hrací plochy), můžete určovat pořadí předmětů stisknutím šipky "nahoru" a naopak urychlovat jejich pohyb stiskem šipky "dolů". Neplatí zde ovšem to, co v Tetrisu, kde můžete pohyb kamene urychlit a následně zase zpomalit, protože ve Vertrixu po stisku šipky už prakticky nemůžete hrací kámen ovládat.

V dolní části obrazovky (přesněji řečeno pod oběma obdélníky) najdete dvojí trojici světélek, která se rozsvěcí, pakliže se vám nebo oponentovi daří správně umisťovat hrací kameny. Po sestavení třech obrazců se ozve zvukový signál a vlevo (resp. vpravo) od hracího pole začne padat předmět, symbolizující získaný bonus. Předmět musíte nasměrovat do níže umístěné sloupce, kde se následně transformuje do kamene ze třech čtverců o různých barvách. Spodní čtverec určuje typ bonusu, který jste si vybrali (samozřejmě i zde platí, že pořadí můžete měnit). Kamen následně odjede z obrazovky a vámi vybraný bonus se projeví svým efektem. Celkem jich je, podle manuálu, ve hře 80 a jsou rozděleny do několika skupin - růžové (počítací), oranžové (útočné), žluté (útočné, slabší než zelené), zelené (útočné s Vertrix 2využitím nezničitelných bloků), světle modré (automaticky obranné - tzn. jejich efekt se projevuje nezávisle na vás), tmavě modré (manuálně obranné - jejich efekt se projevuje až po jejich umístění do hracího pole) a nakonec šedé (magické).

Jakmile se vám podaří poskládat dvanáct obrazců, postupujete o level výše, což má za následek jednak zvýšení rychlosti, jakou hrací kameny zeshora padají, a jednak zpřístupnění dalších bonusů daného hráče (není-li to v Options nastaveno jinak). Dosažením 10. levelu dříve než počítačový či skutečný pritivník navíc hra vaší výhrou končí.

Vertrix obsahuje 18 navzájem bojujících charakterů (jejich podrobné popisy najdete v manuálu hry) a 18 různě graficky zpracovaných herních prostředí. Na výběru charakteru také závisí spektrum bonusů, které vám budou k dispozici, takže je dobré předem si pečlivě rozmyslet, jaké bonusy při hře využijete a jaké vám budou naopak k ničemu. Různá herní prostředí nemají žádný skrytý význam, autoři je do Vertrixu přidali bezesporu proto, abyste se po pár desítkách minut u hry nezačali nudit a aby vám netrvalo její stažení tak krátkou dobu :-).

V menu hry si také můžete zvolit ze dvou módů hry - practise a tournament. Protože jejich názvy téměř mluví samy za sebe, dovolím si jen poznamenat, že tournament je sedm po sobě bezprostředně následujících partií, 5 s různými oponenty a poslední dvě s hlavními bossy - Mikem Hamstrem a Albertem Powerem. Practise naproti tomu můžete hrát (pokud vám ještě oči Vertrix 2slouží) až do alelujá. Tytéž módy jsou vám k dispozici také v multiplayeru (s tou výjimkou, že každý hráč má k dispozici 18 charakterů, o které postupem času přichází a ten, kdo přijde o poslední charakter, prohrál), takže ani při síťových kláních nebudete o nic ochuzeni.

Hraní v singleplayeru je sice poměrně dost zábavné (hlavně díky variabilním herním prostředím a velkému množství charakterů), nicméně multiplayeru může jen těžko konkurovat. Chvíle, kdy do vás bratr, sestra, manžel(ka), milenka, rodiče, prarodiče, děti nebo soused(ka) buší ze zlosti ze záškodnické akce, kterou jste na ně bonusem seslali, jsou opravdu nezapomenutelným zážitkem :-). Výhodou je také perfektní, částečně trochu kyčovitá komixová grafika, která využívá 3D efektů dnešních akcelerátorů (aspoň to tak vypadá, ruku do ohně bych za to nedal) a pohodové ovládání, na které si zvykne každý, komu nejméně na jedné ruce zbyly alespoň tři prsty. Vertrix 2 není extraoriginální, převratně inovativní variací Tetrisu, je hrou, která vás kdykoliv a kdekoliv pobaví (případně zabaví :-) a to je hlavní.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz