Van - silnice patří mně

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:42
Van je malá, docela originální a zajímavá hra pro volnou chvilku před tím, než půjdete do školy, do kina, do postele, prostě pro příjemné vyplnění mezírky volného času. Vžíváte se do role dvou chlapíků, kteří se nutně potřebují dostat na jednu pařbu, konkrétně na hudební festival do Glastonbury.
40

Van

Platforma: Freeware
Výrobce: Mohsye

Stáhnout

Van

Na poli freewarových her se to dnes jen hemží spoustou maličkých, bezvýznamných, bezvýrazných, ale přesto celkem zajímavých herních výplodů většinou z rukou začátečníků, někdy ale i z dílen světových výrobců, kteří si chtějí dát reklamu do hry, protože tento způsob reklamní kampaně není vůbec špatný - narozdíl od nic neříkajících televizních reklam, kde peníze spadnou do klína úplně jiné vrstvě lidí, než je většina z nás. Van je malá, docela originální a zajímavá hra pro volnou chvilku před tím, než půjdete do školy, do kina, do postele, prostě pro příjemné vyplnění mezírky volného času.

Hra je naprogramovaná ve Flashi, proto se pyšní jen jedním souborem, který se spustí bez nejmenších obtíží. S tím, že hra je dělaná pomocí Flashe, souvisí i to, že hra vám jede v obyčejném Windows okénku, ale někde si tam můžete nastavit i fullscreen. Velikost instalačního souboru je opravdu zanedbatelná, půlmegabajtový soubor by neměl být problémem snad pro nikoho. Ovládání také patří k těm lehčím věcem ve hře, tentokrát si vystačíte pouze s myší, kde stačí jí pouze pohybovat a levým tlačítkem střílet. To by byl strohý popis základních údajů a teď se vrhneme přímo do podrobného popisu hry.

Narozdíl od spousty podobných akcí, hopsaček a skákaček má tato hra příběh. Intro jí sice schází, ale to se dá překousnout, hlavně že máme k dispozici alespoň nějaký popis úkolu. Vy se vžíváte do role dvou chlapíků, kteří se nutně potřebují dostat na jednu pařbu, konkrétně Vanna hudební festival do Glastonbury a z místa, odkud vyjíždíte, je to devět mil, takže čapnete auto a už jedete. Postupně, jak se dostáváte přes další a další levely se objevují další a další popisky děje, takže pořád víte, proč děláte ten a ten krok, přinejmenším tedy pokud umíte angličtinu. Proč musíte jet další a další vzdálenosti, vám vysvětlí vždy jedno okénko, třeba máte hlad, a tak musíte zajet pro jídlo, ale ono to všechno má jeden háček, protože vy jedete v protisměru a proti vám se řítí různými rychlostmi masy a valy aut.

Pokud se nepletu, tak může na silnici jet vedle sebe až pět aut, takže pět jízdních pruhů, vy se autům můžete vyhýbat či je střílet, nebo dělat obojí zároveň. Já volím zlatou střední cestu, protože jsou jisté druhy aut, za které vám zaplatí, pokud je zničíte a zase jsou typy, za které budete platit vy. Druhů aut je opravdu mnoho, ale za určitou dobu se naučíte, jaké je výhodné sejmout a jaké zase ne. Některá auta jezdí dost rychle, takže si budete muset dávat pozor, nábojů sice máte neomezeně, jenže nový můžete vypálit teprve tehdy, co jste se tím starým již do něčeho trefili, nebo pokud už opustil silnici z dohledu. Střely vypadají jako nepravidelné černé balvany, ale je těžké říci, co to doopravdy je (podle popisu by to fakt mohlo být ledacos - by editor :-). V levém horní rohu se vám zobrazuje, kolik ještě zbývá kilometrů do cíle, vždy po nějakém čase se to o jeden zmenší. Bylo by nemilé zapomenout se zmínit o životech, kterých máte opravdu hodně - jeden. Poté, co do vás nějaké auto narazí, tak se celí přetočíte, oba dva vypadnete z auta a uvítá vás obrazovka s dvěma ušmudlanými chlapíky, nápis Game Over a tím pro vás hra končí (taky můžete jí hrát znova, nebo se na to vykašlat a zkusit něco jiného).

Van

Co se týče grafiky, tu bych hodnotil docela kladně, i když ne moc, všeobecně díla vytvořená z Flashe nevypadají nejhůře. Efekty ve hře jsou docela dobré, ale jen škoda, že jich je tak málo, i když zase nevím, kam jinam bych je narval. Hratelnost také není na nejhorší úrovni, ale závislí se na této hře s nejvyšší pravděpodobností nestanete, i když kdoví, co se dneska lidem může přihodit.

Bohužel se hra ani zdaleka nevyhnula široké škále chyb, jako je třeba nedodání základních informací o hře, nemožnost setupu a neuvítá vás ani žádné intro či snad nedej bože menu. Všechny tyto věci se naštěstí dají s jistým odhodláním překousnout a můžete si to docela dobře užít - co se nemusí líbit vám, může se líbit mně a naopak, a tahle hra je ryzím příkladem tohoto hesla, které razím do světa. Takže teď již je jen a jen na vás, zda si hru stáhnete nebo se podíváte po něčem jiném.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 39 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Najdete na iDNES.cz