Uridium DX - na emzáky ručně stručně

  12:00aktualizováno  10:02
Remake vesmírné střílečky Uridium z roku 1986, která byla původně určena pro Commodore 64. V gamese budete ovládat kosmický koráb a odolávat náletům mnoha nepřátelských létajících tělěs. Podaří se vám dostat až na konec nebo budete rozmetáni na kusy?
50

Uridium

Platforma: Freeware

Stáhnout

UridiumČasy dvourozměrných arkádových vesmírných stříleček jsou ty tam a přitom tomu tak úplně není. Jak to myslím? No, jednoduše - ty komerční hříčky už vymizely, ale to nebrání mnoha tvůrcům freewarových a sharewarových her tvořit své kopie starých miláčků nebo vytvářet úplně nové gamesky, které prostě jen vychází ze starých zaběhlých standardů. Autoři přitom ke hře ještě přidají něco ze svého umu a posunou hranice kvality zase někam úplně jinam. Pokud pominu počítačovou scénu a mrknu se do světa mobilů, tak tam je teď situace obdobná jako v osmdesátých letech na osmibitech - vznikají zde legendy. Tyto legendy ovšem kopírují zaběhlé postupy ze světa počítačů a tak i zde lze spatřit mnoho nádherných vesmírných stříleček na tisíc různých způsobů, ale vraťme se zpět k dnešní hře - Uridium DX.

Uridium Ta je čistokrevným remakem stejnojmenné hry, která vznikla v roce 1986 pod hlavičkou herní společnosti Hewson, jen v označení nenesla přívlastek DX. Od té doby se několik jejích remaků objevilo. Asi nejznámějším je klon vytvořený společností MinionSoft. Ovšem dnes zde na PH přinášíme jiný - méně známější klon, ten ovšem na tom není kvalitativně nijak špatně, je tomu spíše naopak. Jeho jedinou nevýhodou je, že kopíruje pouze první level původní hry z roku 1986 pro C64. Dalšího levelu se nedočkáme. Ale on ten jeden level zabaví mnohem více než mnohé jiné hry obsahující třeba stovku úrovní. Například mnoho lidí vypne remake PacMana po první minutě hraní, přestože má třeba 50 kol, protože PacMan je na dnešní dobu už docela nudnej. Uridium má však dle mého názoru hráčům co nabídnout i přesto, že obsahuje jen jeden level. Jen to zkuste a uvidíte.

Uridium Gamesa je určena pro operační systém MS Windows. Zvuky, grafika a vůbec vše, co je ve hře, kopíruje původní klasiku, takže se nějakých super grafických efektů, případně nějaké super kvalitní hudby a ohromujících zvuků, nedočkáme. Ve hře jsou různí nepřátelé a jejich ničení máte na starosti právě vy. Často létají ve větším houfu a často se zdá skoro nemožné jejich náletu odolat, ale jde to. Skoro stále se pohybujete nad jakousi vesmírnou leteckou základnou, jejíž některé součásti lze také ničit. Uridium velmi připomíná u nás rozšířenou gamesu Star Force, která běhala na NES videohrách prodávaných na vietnamských tržnicích. Ovšem svět v gamese Uridium scrolluje horizontálně, ve Star Force tomu bylo naopak. Jestli si chcete zavzpomínat na doby dávno minulé, pak vám vlastně Uridium může přijít vhod a proto nečekejte a stahujte.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

36 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 8 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz