Tux Racer - létající tučňáci

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:39
Chyběla vám dlouho kvalitní hra se zimní tematikou nebo hra, jejíž grafika může směle konkurovat současným nejnovějším hrám? Vaše čekání právě skončilo, stačí si stáhnout Tux Racer, který spojuje maskota Linuxu, zasněžené (a mnohdy i vydřené či zledovatělé) svahy a skvělou hratelnost!
80

Tux Racer

Platforma: Freeware
Výrobce: Jasmin F. Patry

Stáhnout

Tux Racer

Myslíte si, že tučňáci neumějí létat? Pokud odpovídáte ne, není vaše odpověď správná a dokázat se vám to pokusí také nová hra Tux Racer. Protože nejen na trhu freewarových her, ale také na poli vůbec všech počítačových her chyběl již dlouhou dobu nějaký zajímavý titul, jehož námět by vycházel ze zimních prázdninových radovánek. Jednou z nezapomenutelných a téměř kultovních her je Winter Olympic Games od Accolade, která však vyšla už před pěknou řádkou let.

Jak jsem již nastínil v předchozím odstavci, hlavní postavou Tux Racera je tučňák, jehož zpracování převzali autoři od maskota operačního systému Linux. Onen tučňák se vždy po startu položí na břicho a klouže se po svahu. Pokud se nad tím trochu pozastavíte, je vlastně obsazení tučňáka do hlavní role geniální tah tvůrců - kdyby byl totiž hlavní postavou lyžař, tak jak je tomu i ve většině ostatních "zimních" her, museli by autoři naprogramovat i matematicko-fyzikální model lyžaře, zatímco naprogramovat tímto způsobem tučňáka je pro ně bezesporu daleko, daleko jednodušší.

Hned na první pohled vás upoutá úvodní menu. Protože jsem zvyklý na škaredá a unylá menu, kterými nás sytí autoři všech průměrných her, jimiž je trh zahlcen, byl jsem příjemně překvapen - graficky velice pěkně zpracovaná nabídka voleb je podobná těm, které často vídáme například ve flash hrách. Tux Racer je hrou poměrně jednoduchou, takže není nutné zdlouhavě projíždět manuály a nastavení a můžete se tedy hned od začátku vrhnout do víru dění.

Tux Racer

Pokud nejste v ovládání vašeho tučňáka zběhlí, je pro vás určena volba Practise. Můžete si v ní vyzkoušet všechny tratě, které Tux Racer nabízí, a to navíc i v noci či za špatného počasí, s větrem či bez něj. Svahů je ve hře obsaženo celkem 13, takže nudit se rozhodně nebudete. Navíc jejich prostředí je variabilní, což hru ještě víc zpestřuje - například můžete závodit na téměř rovné ploše, v údolí nebo mezi stromy, možností je více než dost.

Závodění samotné ovládáte v podstatě pouze šipkami a to obdobně jako automobilové simulátory, takže pro vás přechod k Tux Racer bezesporu nebude problémem. Tak jako u aut ostatně můžete i tady rychleji zatočit pomocí stisku spodní a zatáčecí klávesy. Tučňák se sice na dráze nechová ani trošku reálně, ale to se dá autorům odpustit vzhledem k tomu, kolik práce je stálo naprogramování, či spíše nakreslení tak pěkné grafiky. Hlavní postavička si tak bez problému létá vzduchem, jezdí do kopce a podobně. Tím se také dostáváme k další části hry a to hudbě a zvukům.

Celé úvodní menu provází jedna ústřední melodie, která je sice zajímavá, ale poměrně brzo se oposlouchá, nicméně dala by se charakterizovat jako hudba stylem velice podobná náplni hry, resp. spíše jejímu laškovnému pojetí. Hudba při samotné hře je notně zajímavější, má podobné pojetí a navíc výborně navozuje skvělou atmosféru. Zvuků tučňák vyluzuje poměrně málo, i když velice povedených (za úplně nejlegračnější pokládám zvuk, který se ozve, když tučňák narazí do stromu).

Tux Racer

Grafika je tak říkajíc perlou celé hry. Instalace hry je 8MB a zdá se být téměř nemožné, že autoři do tak drobné hry zakomponovali tolik pokročilých grafických vymožeností. Například horizont nebo sníh na svahu jsou zpracovány na jedničku. Za menší nedostatek by se teoreticky mohlo pokládat i zpracování ledu, ovšem to je pouze můj subjektivní pocit, protože ztvárnění ledu ve hře je vůbec jedním z nejtěžších úkolů.

Pokud bych se pozastavil u nedostatků či nevýhod Tux Racera, bude výčet velice krátký. Vzhledem k tomu, že hra má pouhých 8MB, nepodařilo se do jejího rozsahu vměstnat "živé" oponenty, a tak budete soutěžit pouze s časem a navíc sbírat po cestě (nebo spíš jízdě) po svahu dvojrozměrné modré rybičky. Pokud jich nasbíráte dost a za daný interval, máte k dispozici další mapu, a tak dokola, dokud nedokončíte tzv. pohár.

Tux Racer je bezesporu jednou z nejzajímavějších her současnosti a to nejen díky tomu, že je zdarma (i když to tomu velkou měrou přispívá). Jen těžko se na ní hledají nějaké chyby nebo alespoň chybičky. Má skvělou grafiku, malý rozsah, velkou variabilitu úrovní. Lze jí upřít snad jen to, že si ji nezahraje každý, protože na tak náročnou grafiku je už potřeba slušnější "herní železo", které je schopno svižné tempo hry ustát.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 72 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz