Treasure Dive - za pokladem až na dno oceánu

  12:00aktualizováno  6. září 11:43
Potápění, to je sport jen pro silné povahy. Zásoby kyslíku se tenčí, hladina v nedohlednu a ze všech stran útočí žraloci, medúzy, či ježci s nebezpečně ostrými bodlinami. Na konci však čeká zlatá odměna...
60

Treasure Dive

Platforma: Freeware
Výrobce: Helix Games

Stáhnout

Treasure DiveTreasure Dive je typickou arkádou z produkce týmu Helix Games. Jedná se o autory tvořící pomocí Game Makeru jednoduché tituly, které obvykle představují jeden či více originálních nápadů v herním systému a zakládají si na vysoké míře návykovosti. Nejznámější je série hopsaček Jumper (poslední verzí je Jumper: Redux, druhý díl s několika přídavnými levely), v poslední době zaujala akční hra s RPG prvky Hold Off Red. Treasure Dive až tak inovativní není, nicméně tu část definice věnovanou hratelnosti splňuje na výtečnou.

Potápění si dovolenkáři válivého druhu spojují s bezpečným šnorchlováním deset metrů od břehu. Dobrodružnější typy si platí profesionální kurzy a užívají si hluboké ponory s kyslíkovou bombou na zádech. To už je adrenalinovější způsob, nicméně do vzrušení vyvolaného zlatem, jež se skrývá na oceánském dně v pečlivě uzamčených truhlách, a nutnosti čelit tváří v tvář smrtelnému nebezpečí, má stále daleko. Treasure DiveUžít si ho lze alespoň virtuálně, protože právě honba za poklady a "ochlupoidní" unikání čelistím žraloků je hlavní náplní Treasure Dive.

Zjednodušeně řečeno, v každém levelu je cílem anonymního potápěče následující: a) přežít, b) vybrakovat všechny truhly se zlatem. Plnění prvního bodu znamená sledovat pečlivě ukazatel kyslíku v levém horním rohu obrazovky. Než vyprší na nulu, musí se hráč vynořit nad hladinu, čímž dojde zároveň automaticky k uložení pozice. Další vhodnou taktikou je potom vyhýbat se murénám a medúzám (ty nejsou ihned smrtící, jen - zřejmě vinou úleku - uberou při kontaktu část vzdušné zásoby); a hlavně ježkům, hadům, žralokům a rejnokům (jejich dotek naopak zajistí okamžitou smrt). Bod druhý znamená nutnost nejprve otevřít všechny truhličky malé. V nich se nacházejí různobarevné klíče, jejichž pomocí se lze dostat k obsahu velkých příslušné barvy.

Je to systém jednoduchý a po pravdě řečeno, brzy velmi stereotypní. Naštěstí se autoři dostatečně vyblbli při navrhování levelů. Treasure DiveTu je třeba proplouvat šikmou jeskyní a vyhýbat se tunám medúz, tu nutí hráče k ponoření tak hluboko, že nesmí ztratit ani vteřinu čekáním, aby vůbec vystačil se vzduchem, tu jej mořské proudy odnášejí do míst, kam by se nechtěl podívat ani periskopem...

Autoři Treasure Dive neobalili žádným extra pozlátkem. Hudba točí dokola několik motivů a řadí se k průměru i v rámci freeware konkurence. Grafika je na tom lépe: vše živé bylo roztomile rozanimováno, a tak se úhoři vlní, ježci ježí a murény muréní. Podmořský prostor sám však rozhodně mohl být atraktivnější. Naštěstí Helix Games omlouvá hra samotná. Nevydrží příliš dlouho, po tu dobu ale výborně pobaví.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

43 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz