Touch Puf - vzdálený příbuzný Berušek

  12:00aktualizováno  17. listopadu 6:27
Touch Puf je opravdovou lahůdkou pro všechny milovníky žánru logických her. I když má jednoduchá pravidla, nabizí vám možnost si důkladně procvičit mozkové závity ve 150 levelech. Původně komerční hra, která byla uvolněna jako freeware.
80

Touch Puf

Platforma: Freeware
Výrobce: Ammar Muqaddas

Stáhnout

Touch PufNaší snad nejznámější logickou freewarovkou jsou Berušky. Dokázaly z prostého puzzle vytvořit hezký koktejl zábavy a akce. Samozřejmě Anakreon nemá na tento žánr žádný patent a her s podobnou tématikou najdete i zde na Plných Hrách mnoho (např. Fire či Laser Tank). Také dnešní hra Touch Puf patří ke stejnému žánru. Dříve bylo stahování zpoplatněno, autor se však již vývoji nemůže plně věnovat, takže byla vydána jako freeware. Stejně jako Berušky i ona nabízí některé originální prvky v oblasti puzzle. Na hrací ploše najdete barevné kostky, abyste kolo ukončili, musíte všechny kostičky zbourat. Kostky mají různé barvy a zmizí, pokud při přesouvání narazí do kostky stejné barvy. Někdy je na ploše lichý počet kostek, takže dvě musíte uspořádat tak, aby se třetí vešla mezi ně a zmizely všechny tři. Jinak vám zůstane na ploše osamocena a vy již nebudete mít žádnou kostku stejné barvy, která by ji zrušila. Hra obsahuje neuvěřitelných 150 levelů, které jsou koncipovány od nejjednodušších pro malé hráče, až po opravdové hlavolamy, u kterých nejednou použijete restart. Vaše snažení limituje časový limit, který se kolo od kola liší. Po jeho vypršení se nic nestane, dané kolo začnete hrát znovu.

Touch PufHrací plocha je rozdělena různými překážkami. Některé vám dovolují pohyb jen v některých směrech, jiné slouží jako průchody mezi jednotlivými částmi obrazovky pro kostky určité barvy. Nechybí ani teleporty či "kamenné" kostky, které opět mohou zbourat jen kostky příslušné barvy. Samotná hrací plocha zabírá jen část obrazovky, pozadí jsou opravdu hezká, tvořená generovanými fraktály. Celá grafika je pohledná a přehledná, nehýří zbytečnými blbůstkami, které by snižovaly pozornost. Hra má kvalitní hudbu (k dispozici je celých sedmnáct písniček) a zvuky. Menu je ovšem trochu nepřehledné a obzvláště systém ukládání by měl být jednodušší. Po načtení hry začínáte znovu, ovšem splněná kola se ukládají, takže se k nim můžete vrátit. K pohybu kostek vám stačí myš. Jedním kliknutím označíte kostku, kterou chcete přesouvat, druhým směr, kterým ji vyšlete. Originálním počinem je systém nahrávání tahů. Pokud jste v levelu, který stále nemůžete rozlousknout, přepnete si vše do Touch Pufrežimu nahrávání a jednotlivé tahy si postupně ukládáte. Tak můžete kolo splnit po jednotlivých částech. Na webových stránkách najdete logy s nahraným řešením pro prvních sto levelů (ovšem to už je podvod :-).

Touch Puf vám nabízí spoustu zábavy a důkladné promazání mozkových závitů. Součástí je i level editor pro případ, že se všemi 150 připravenými levely  prokoušete. Škoda jen, že autoři do hry nezakomponovaly více originality jako jejich čeští kolegové u Berušek. Ale i tak se řadí k těm nejlepším logickým hrám, které jsem kdy měl možnost hrát. Rozhodně doporučuji stáhnout.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

33 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz