Total Racing – nové Micro Machines z Česka

  12:00aktualizováno  13. října 2:14
Příjemné překvapení posledních dnů je bezesporu hra českého týmu Alien Systems, jež nese název Total Racing. Jedná se o klon klasických závodů Micro Machines se skvělou grafikou a chytlavým herním systémem.
60

Total Racing

Platforma: Freeware
Výrobce: Alien Systems

Stáhnout

Total RacingDále, výše, rychleji, říká odvěké olympijské heslo, jež charakterizovalo jak amatérské soutěže pod patronátem barona De Coubertina, tak i soudobé komerční svátky sportu. Poslední z trojice výzev platí všeobecně pro motorismus – a právě o něm bude dnes řeč. Do rukou hráčům se totiž dostává zbrusu nová česká závodní gameska Total Racing – a že je opravdu o co stát, o tom se všechny potenciální zájemce pokusí přesvědčit následující řádky. Total Racing je klonem klasik jako Micro Machines anebo Super Cars v tom nejlepším slova smyslu. Zpočátku se zdá poněkud omezený – do začátků nabídne jednu jedinou trať a poněkud pomalý a neobratný vůz. Ale kdo není vyložený řidičský antitalent, brzy si další dráhy i vozidla vybojuje obratným manévrováním na vozovce. Motivační systém je zde určen jasně: cílem je zajet vždy čas pod určitý (většinou tak akorát nastavený) limit, načež hra usoudí, že je hráč již způsobilý k tomu přesunout se na nové působiště či dostat do rukou nové vozítko.

Total RacingTratě jsou velmi různorodé, jednou je to malý (byť nepříjemně zakroucený) vesnický oválek, jednou dráha jako pro Formuli 1, jindy zase nepřehledné popojíždění po letišti. Autoři měli bezesporu dostatek fantazie a dokázali vytvořit okruhy, jež vyžadují výrazně odlišné řidičské styly, což je pěkné. I odlišnosti mezi jednotlivými vozy jsou na silnici poznat, i když především po stránce zvýšené rychlosti, ovladatelnost se zase až tak výrazně neprojevuje a stejné je to i s odolností. Fyzikální model jízdy je přítomen (ani to není v některých volně šířitelných projektech samozřejmostí) a ačkoliv nepatří k nejkomplexnějším, smyky a otáčky na ruční brzdě simuluje vcelku hezky. Co se hratelnosti týče, hra poněkud trpí jedině absencí protivníků – ty nahrazuje duch, jenž vyjíždí trať takřka ideální stopou a udržet se ho po celá dvě či tři kola je již ukázkou opravdu velmi dobrého řidičského umění. Přesto by větší kompetitivnost hře rozhodně prospěla.

Total RacingGrafické zpracování Total Racing je naprosto perfektní a jen těžko k němu lze mít nějakých výhrad. Hra je dokonalá od profesionálně a ve veselých barvách vyvedeného menu, až po závody samotné. Screenshoty jasně předvádějí, že si autoři dali s tvorbou prostředí tratí pořádný kus práce, stejně tak sprity jednotlivých vozidel jsou na pohled líbivé. Styl jásavé komiksové vizuality výtečně sedí k tematice lehkých závodů a la Micro Machines, taktéž rozlišení 800x600 je naprosto dostačující. A ačkoliv se počítadlo znaků zastavuje stále ještě na docela nízké hodnotě, recenze už brzy skončí. Vše podstatné řečeno bylo: Total Racing je hrou velmi soutěživou, záživnou, titulem, na nějž se nadává, ale v dobrém slova smyslu, neboť každý se k neoblíbené trati vrátí a bude ji zkoušet projet znovu a znovu, dokud se to konečně nepovede. A obtížnost není zase až tak vysoká, aby hra hráče nějak zvlášť mučila. Zkrátka a dobře – v krátké době vyšla opět další velice pěkná česká hra, kterou navíc nikdo neočekával a neměl o jejím vývoji ani tušení. Je to další pozitivní signál směrem k rozvoji české freeware scény a kvality volně šířitelných her u nás...


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

12 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz