The Wikipedia Challenge - nový formát vědomostní soutěže

aktualizováno 
Nový formát vědomostní soutěže, tak nějak vypadá The Wikipedia Challenge. Nejvyššího ocenění zde nedosáhnou ti, kteří všechny vědomosti nosí v hlavě, ale ti kteří dokáží lépe vyhledávat na internetových stránkách.
71

The Wikipedia Challenge

Platforma: Freeware

  • netradiční logická hra
  • nemusí každému sednout

Stáhnout

Wiki Challenge

Wiki ChallengeOrientace na internetu a vyhledávání v dostupných zdrojích se stává stále důležitější aktivitou zvlášť vzhledem k ustupujícím tištěným encyklopediím. Původní záměr Wikipedie bylo vytvořit pro všechny dostupný ekvivalent knižní encyklopedie, který si navíc mohou editovat sami uživatelé a přidávat nové stránky. Ve výsledku je ale Wikipedie v současnosti zamořena nerelevantními informacemi. To nás ale v této hře tížit nemusí.

The Wikipedia Challenge je tedy příležitostí, jak se s Wikipedií naučit lépe pracovat a zároveň se něco málo dozvědět. Grafika je poměrně jednoduchá, zabarvená pouze do bílé barvy a přímo ve hře je integrovaný internetový prohlížeč. Z toho už samo o sobě vyplývá, že k tomu, abychom si projekt vůbec zahráli, bude rozhodně potřeba internetové připojení. Navíc se nejedná o plnohodnotný internetový prohlížeč, nýbrž program, který nás jako jediné pustí na stránky právě Wikipedie.Wiki Challenge

The Wikipedia Challenge je možné označit za jakýsi nový formát vědomostní soutěže. Místo, aby musel hráč nosit vše v hlavě, stačí mu jen dostatečné znalosti k tomu, aby si detaily k problému dohledal na internetu. A tak to také probíhá. V horní části se vám objeví jedna otázka, která většinou mívá i více částí – zkrátka že po zodpovězení této části se posunujete dále na další otázku, která se týká stejného tématu ale trochu jinak. Jako příklad je možné uvést například Jurský Park, na něhož míří hned první otázka (vzhledem k nápovědě pokud vůbec netušíte oč běží, bude se vám to hodně špatně hledat). A to samé platí i o otázkách, které na tuto odpověď přímo navazují – kdo napsal knižní předlohu, kdo ji zfilmoval a podobně. Naštěstí nechybí možnost nepohodlnou otázku jednoduše přeskočit a posunout se dále. Pokud ale kupříkladu nezodpovíte na jurský park, bude se vám zbytek odpovědí ve stejné sérii hledat opravdu špatně.

Wiki ChallengeOdpověď vypisujete do spodního políčka, kam můžete přímo zkopírovat údaj ze stránky. Důležité je, že odpověď musí být naprosto přesná, jinak vám ji program neuzná. Stačí jedna mezera navíc, zbytečná mezera za koncem odpovědi nebo vynechané písmenko a budete chybu hledat hodně dlouho a také tak trochu zbytečně. Škoda, nějaká tolerance nebo mírná nápověda by se v tomto směru rozhodně hodila.

The Wikipedia Challenge je naprosto ojedinělý koncept počítačové hry, která se mimochodem vydařila. Surfování po Wikipedii samo o sobě až takovou zábavou není, zato ale otázky jsou voleny vhodně, takže se navíc bezbolestně něco málo dozvíte a to bych brala jako hlavní přínos hry. Mínusem ale rozhodně je nutnost znalosti angličtiny, bez níž si tady neškrtnete.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

71 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 14 čtenářů

Témata: Wikipedie

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz