The Powder Toy – svět pro hračičky

  22:19aktualizováno  22:19
Neuvěřitelně zábavná simulace všeho v graficky jednoduchém editoru.
95

The Powder Toy

Platforma: Freeware
Výrobce: The Powder Toy

  • neuvěřitelné možnosti
  • fungující fyzika a zákony chemie
  • něco takového se vidí velmi zřídka
  • pro hračičky je to jako vstup do nebe
  • není to vlastně hra
  • ...ale to vůbec nevadí :)
  • trošku obtížně pochopitelný úvod

Stáhnout

The Powder Toy

The Powder Toy není hrou v pravém slova smyslu, ale je neskutečně lákavým editorem pro pravé hračičky, kteří v mládí všude možně pobíhali s kufříkem Malého Chemika a kterým výtvory mocné přírody připadali skoro jako zázraky do kterých chtěli proniknout.

The Powder Toy
The Powder Toy


Třebaže jste nechtěli být od mala zrovna vědátorem, jistě si vzpomenete alespoň na nějaké úkazy, nebo jevy, které vás niterně zajímali. Dnes, pokud se ocitáte na univerzitě, musíte jistě uznat, že alespoň něco z hračičky, který zbožňuje složité konstrukce a fantazíruje o strukturách věcí reálných či nereálných ve vás muselo dřímat už tehdy před mnoha lety. Právě pro vás, fyziky, chemiky, milovníky elektroniky a mnohé jiné rozumbrady je The Powder Toy stvořená.

The Powder Toy
The Powder Toy


Vše, co editor (nebudu to nazývat přímo hrou) nabízí je možnost si na 2D ploše vytvořit pomocí jednoduchých postupů vlastní konstrukci čehokoliv, co vás napadne. Nástrojů, které vám k tomu hra nabízí je skutečně velké množství. Různé druhy látek jako je beton, železo, dřevo, led, pak chemikálie, výbušniny, plyny, tekutiny, všelijaké druhy fyzikálních částic, základní elektronické součásti, věci ovlivňující gravitaci a mnoho, ale opravdu mnoho dalšího. Všechno ostatní je na vás. Pokud se budete držet faktu, že vše se počítá pouze ve dvou dimenzích, lze dosáhnout po chvilce s dostatečnou fantazií neuvěřitelných výsledků.

the_powder_toy_08


Pomocí hořlavého materiálu, řekněme dřeva vytvoříme jakousi krabici, do které vložíme inertní a hořlavý plyn a vše zapálíme dlouhým kusem drátu, do kterého sešleme třeba blesk. Engine pomocí velmi mocných částicových výpočtů pak ukáže to, co by se s takovou krabicí stalo. Veškeré simulace zde probíhají striktně podle selské logiky a sám editor simuluje nejenom všechno, co se použitých látek týče (hořlavost, propustnost, vodivost...) ale simuluje i pohyb vzduchu, tlaku, gravitace a vůbec všeho, co může do experimentu zasáhnout. Pro vyznavače přísného determinismu je pohled na všechny ty částice, které vzájemně kolidují jistě slastný, až orgastický.

The Powder Toy
The Powder Toy


Sám editor se může během velmi krátké chvíle připojit na síť, ze které si můžete stáhnout stovky, možná tisíce různých výtvorů nadšených uživatelů The Powder Toy. Těch zničitelných měst, těch simulací atomových, vodíkových, neutronových i jiných bomb, těch ukázek člověka zasaženého bleskem, supersilných gravitací černých děr, vybuchujících hvězd i galaxií. To všechno je zde volně k dispozici a člověka, který nevěřícně kouká na dělící se částice v plutoniovém jádře atomové bomby toto nenechá na pochybách, že našel něco, co musí bezpodmínečně milovat.


Pro hračičky, kteří zamlada trhali mouchám křídla, aby zjistili, jak se budou chovat je The Powder Toy něco tak neuvěřitelně mocného a přitažlivého, až mi z toho mrazí. Není to hra, je to simulátor všeho chemického, fyzikálního a mechanického. Třebaže jeho rozhraní je trošku obtížně pochopitelné a není příliš ergonomické, je to něco, co mu lze v kontextu toho, co nabízí nám věčným snílkům stoprocentně prominout. Tohle by mělo být používáno ve školách k výuce fyziky a chemie! Mějte se hezky, já si jdu hrát s C4 pod hladinu moře.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

95 %

Hodnocení čtenářů

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 100 čtenářů

Témata: Galaxie

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Personal Consult s.r.o.
Elektrotechnik (H4571)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz