Tetris – kostkovaná klasika

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:47
Předělávek známého Tetrisu jsme už na Plných Hrách měli spoustu a nyní k nim přibývá jeden zástupce, který pochází z českých luhů a hájů. Lze na proslulém přesouvání kostiček ještě něco vylepšit a přiblížit je k ideálu?
50

Tetris

Platforma: Freeware
Výrobce: Rudy Kos

Stáhnout

TetrisKdyž se řekne Rusko, každému z nás se asi vybaví něco jiného - rudá barva, komunismus, Lenin či Stalin, studená Sibiř, ruská vodka nebo oblíbené matrjošky. Ale asi málokdo z nás by si vybavil pravděpodobně nejúspěšnější hru všech dob pocházející z této východní země – Tetris, který byl dílkem ruského matematika a zaměstnance moskevské Akademie věd Alexeje Pajitnova. Ten se rozhodl, že vytvoří podle stolního hlavolamu jménem Pentomimo svou vlastní elektronickou hru. A jak vidno, povedlo se mu to více než dobře a Tetris se brzy po svém vydání rozletěl do světa, kde po krátké době začal okupovat snad všechny existující platformy.

Tetris pocházející od českého autora Rudy Kosa je podle mého názoru až moc věrný své předloze a ani sám autor se nerozhodl nějak moc experimentovat. Váš úkol, stejně jako v původní hře, je skládat padající kostičky vhodným otáčením tak, aby do sebe zapadaly a pokud vytvoříte jednu souvislou horizontální řadu, ta zmizí a vy za ni dostanete několik málo bodů na své konto. Je to jednoduché a dobře hratelné stejně jako před lety, jen bych řekl, že tomu chybí jakýsi šmrnc, něco, co by vás u hry drželo delší dobu.

TetrisJeště než se pustíte do hry, máte možnost si nastavit několik různých věcí, jako je například citlivost kláves při posouvání a otáčení kostiček. To bych vám opravdu doporučoval, neboť počátečně nastavený stav není příliš ideální. Vedle těchto voleb si můžete zvolit jednu ze tří obtížností – nováček, pokročilý, expert, přičemž čím vyšší obtížnost, tím složitější patvary složené z kostek vám budou padat. Zde bych si dovolil mít jednu poznámku: slovo tetris pochází z řeckého tetra, tedy čtyři a původně značil počet kostek, z nichž jsou složeny všechny výsledné padající tvary. Toho se autor nedržel a některé obrazce mají více či méně kostek (v původní hře bylo padajících obrazců 7, v této jich je 22) a název Tetris je tedy trošku zavádějící...

TetrisNa adresu technického provedení hry se toho mnoho říci nedá, protože ho hodnotím jako mírně podprůměrné. Je sice pravda, že asi málokdo by čekal u hry jako je Tetris nějaké grafické orgie, ale zpracování mohlo být trošku lepší a více pestřejší. Nejhůře však na celé hře působí její ozvučení, to je jedním slovem tragické. To je tvořeno pouze jedním zvukem, který je tu použit doslova na vše – od zvuku při pohybu v menu, přes posun kostiček až po konec hry. Rád bych tento zajímavý, ale pro hru tohoto typu naprosto nevyhovující, ruch k něčemu připodobnil, ale jen těžko se mi hledá vhodný ekvivalent. Je to něco podobného, jako byste házeli ocelové kuličky do prázdného hrnce ;o).

Podtrženo a sečteno: Tetris od Rudy Kosa nepřichází s ničím novým a podobných her jsme tu již měli spoustu. Ale pokud hledáte nějaké jednoduché odreagování na několik minut, hru vám lze doporučit. K tomu, abyste si ji stáhli, navíc přispívá relativně malá velikost. Takže kostičkám třikrát nazdar a nashledanou u dalších variací nesmrtelné klasiky!

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 16 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz