Terror over Hainan - skvělá retro arkáda

  12:00aktualizováno  25. května 2:57
Obě světové války, které se černým písmem nesmazatelně zapsaly do dějin celého lidstva, se často stávají oblíbeným námětem jak počítačových, tak filmových tvůrců. A protože se novému filmu dvojice Svěráků navození atmosféry vzdušných soubojů za druhé světové války vcelku povedlo, přispějeme i my svou trochou do mlýna v podobě téhle skvělé arkády.

Terror over Hainan

Platforma: Freeware
Výrobce: Jim Taylor

Stáhnout

Terror over Hainan

O tom, že retro je dneska opravdu IN svědčí nejen popularita a návštěvnost nového filmového počinu dvojice Svěrák - Svěrák, ale také mnoho nedávno vytvořených freewarových her na téma druhé světové války. Mně osobně sice není moc příjemné, když programátoři bezostyšně z odvážných hrdinů dělají v bleskové arkádě neschopné nuly, ale jako historická pomůcka mi rozhodně nevadí - a pokud vás bezhlavé vybíjení cizáckých nepřátel irituje nade vše, nebojte se, žádná krev ve hře nepoteče - veselé postavičky ztělesňující posádky nepřátelských letadel a vzduchlodí se totiž dokáží i z hořícího letadla bezpečně katapultovat a ani vaše následné výpady jim chuť do života v žádném případě nevezmou :-).

Vraťme se ale v čase o něco zpět a řekněme si něco o hře jako celku. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že to, co vám leží na hard disku rozhodně v žádném případě není simulace létání s bojovým letadlem, ani arkádová a už vůbec ne realistická - jedná se o typickou "vybíjecí" arkádu, která své žánrové vymezení rozhodně nezapře. Tak jako ostatní hry tohoto typu se ve strohém menu nepáře s žádnými podrobnými nabídkami a volbami - vlastně by se dalo říct, že prakticky jediné, co vám nabízí je start samotné akce. Mimo to si ale jen tak ze zvědavosti můžete přečíst pár slov o poletujících objektech, kterým se sami samotincí posléze hrdinně postavíte.

Terror over Hainan

Pak ale už nezbývá než stisknout ono magické políčko Go! a vrhnout se přímo do víru akce. Nutno podotknout, že hra si příliš nebere servítky, a tak na vás hned ze začátku pošle slušný roj nepřátel, na které platí jen jediné - mrštné střely vašeho kanónu. Zprvu s nimi zřejmě nebudete mít větší potíže, protože se rozpadnou na tisíce kousků po jediném správném zásahu, nicméně o chvíli později začne atmosféra houstnout - nepřátelské "poletuchy" začnou být mnohem více dotěrnější a agresivnější a jejich eliminace obtížnější a rizikovější. Kolem vašeho vzdušného korábu se budou ze shora míhat všehoschopné kilogramy munice zásobené horkovzdušné balóny, pod vámi se budou vznášet agresivní vzducholodě a proti vám se budou v sebevražedných výpadech vrhat nepřátelská letadla. Prostě válečná idylka.

Atmosféru sice mírně kazí dosti nevkusně pokládaná obrázková pozadí, z nichž i průměrný počítače neznalý člověk pozná jistou nedbalost ve spojování jejich jednotlivých částí, pak také škaredě naprogramované výbuchy, které v době, kdy trhu vévodí ty nejlepší a nejrychlejší 3d akcelerátory, vypadají dost odbytě a v neposlední řadě také logické nevychytávky jako fakt, že se oponentovi vojáčci katapultují z již vybuchlých vznášedel. Tato negativa jsou ovšem ztělesněním takřka všech nedostatků, které lze na hře po dlouhém hloubání vypátrat - všechny ostatní části téhle osobité retrospektivní arkády jsou zpracovány věru dobře. Ať už jde o grafickou stránku hry (autoři ve hře použili statické Terror over Hainanfotografie skutečných letadel a ostatních vojenských vznášedel), nebo o opravdu precizní hudební doprovod (aneb pějme píseň dokola), či o mnoho dalších, podstatných atributů ovlivňujících v kladném smyslu hratelnost hry jako celku.

Abych ale pořád jen nechválil, musím vás upozornit, že po několika nadšených okamžicích vás hra začne relativně dost nudit a na řadu přijde značná stereotypnost téhle jinak skvěle udělané arkády. Na druhou stranu ale všichni moc dobře víme, že freewarovky tu nejsou proto, aby vás zabavily na dlouhé hodiny či dny hraní, a celkové hodnocení hry je nutné tomuto faktu objektivně podřídit. Máte-li atmosféru světové války rádi, chcete si zahrát pořádnou arkádu nebo máte prostě jen chuť konečně někoho "sestřelit", máte teď tu nejlepší příležitost si své přání vyplnit. A navíc zadarmo.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz