Tennis 2000, aneb cestujeme do minulosti

  7:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:42
Je léto a v tomto prázdninovém čase nejen profesionální vývojáři, ale také počítačoví nadšenci, vydávají své hry zasvěcené tenisu. Jedni za peníze, druzí zdarma na internetu. Luděk Černý z Českých Budějovic patří do skupinky nadšenců a Tennis 2000 mezi freeware. Tak co, jdete do toho?
30

Tennis 2000

Platforma: Freeware

Stáhnout
Tennis 2000

Ačkoliv by se podle názvu této hry dalo očekávat, že Luděk Černý, autor freewarového tenisu, jenž vám právě nabízíme ke stažení, hodlá konkurovat profesionálním tvůrcům her, zejména pak Cryu, které v těchto dnech vydává svůj Roland Garros French Open 2000, není tomu tak. Dvoutisícovka na konci sice může napovídat leccos o tom, že hra bude graficky špičkově vyvedená a inteligence soupeřů bude nadprůměrná, nenechte se však zmýlit, s Tennisem 2000 budeme totiž cestovat do minulosti, konkrétně do doby, kdy se počítačové programy ukládaly na magnetofonové pásky a jejich kouzlo nespočívalo v nabušené grafice ani v AI protivníků, ale v jedinečné grafice.

O čem to mluvím, na co se vás to snažím připravit či co se před vámi snažím skrývat? Inu, nic, jen se vás celou dobu snažím připravit na to, že Tennis 2000 nemusí být hra podle vašich představ, na druhou stranu stejně tak vás může nadchnout a získat si vaši pařanskou duši na dlouhou dobu (sice ne na intenzivní pařbu, ale určitě na odreagování). Nebudu vás tedy déle napínat - Tennis 2000 je hra, která vám dá vzpomenout na staré dobré časy, kdy jste s kamarádem seděli u televizních her a hráli jste hry jako hokej, fotbal, tenis, plavání, apod., kdy všechny spočívaly v tom, že jste ovládali jednu čárečku (obdélníček) a buď jste jimi dopravovali kuličku do soupeřovy brány (hokej, fotbal), za soupeřova záda (volejbal, tenis), nebo kličkovali mezi kuličkami (tečkami) a snažili se dorazit na místo určení (několik obrazovek výše) co nejdříve (plavání, cyklistika, motorky, formule). A ve stejném duchu se nese také páně Černého Tennis 2000.

Tennis 2000 však nehrajete zespoda nahoru, jako tomu bylo u podobných titulů na televizních hrách, Maťu a dalších "vychytaných kompjůtrech", ale zleva doprava. Nejprve si tedy v menu vyberete, kolik hráčů proti sobě nastoupí, v případě, že to bude jen jeden, si zvolíte, na které straně chcete hrát (vlevo nebo vpravo), nastavíte si ovládání a postoupíte do zápasu. Jak už jsem naznačil výše, tentokráte se hraje zleva doprava a vaším úkolem je odpinkávat míček a nutit soupeře k co nejčastějším chybám tak, aby gem, set a následně celá hra dopadla ve váš prospěch.

Nutno podotknout, že to bohužel není zas až tak obtížné, neboť míček se pohybuje po konstantní dráze (k) konstantní rychlostí (r) a počítač (c) začíná reagovat až ve chvíli, kdy míček na jeho půlce protne konstantní průsečnici (p). Ve chvíli, kdy se tak stane, se počítač (c) dá do pohybu konstantní rychlostí (r) a ačkoliv míček letí po konstantní, předem definované dráze (k), se dá jednoduchým vzorcem vypočítat správný odraz (o), který už počítač (c) za žádnou cenu nedokáže odpálit a vy tak dosáhnete vytouženého vítězného míče (vm). Následně se po několika opakováních vm dočkáte také absolutního vítězství ve hře (vg), přičemž vg je rovna v menu navoleném počtu setů (gs) krát počtu vítězných míčů (vm), i když můžeme počítat s odchylkou (o) způsobenou vyrovnáním soupeře při čtyřiceti rovných (qr)...

Promiňte, nechal jsem se unést vzpomínkami na střední školu, každopádně věřím, že i přesto z článku vyplynulo, že patříte-li mezi pamětníky, jistě si na dobu svého "pařanského mládí" s Tennisem 2000 rádi zavzpomínáte. Jste-li ovšem hráč, který neuznává hru nemající špičkovou grafiku, 3D zvukové efekty a nabušené animace, pak si raději vyberte jiný titul z naší bohaté nabídky.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

30 %

Hodnocení čtenářů

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 60 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz