Teleglitch – jde o přežití

  7:55aktualizováno  7:55
Primitivní grafika maskuje staronovou hru, při níž krev tuhne v žilách
60

Teleglitch

Platforma: Freeware
Výrobce: Johann

  • Perfektní engine
  • Mrazivá atmosféra
  • Momentálně málo možností
  • V současné době nedokončeno

Betaverze

Stáhnout
Teleglitch

Teleglitch

Infiltrace nepřátelské pevnosti není žádný med. Avšak shora viděná střílečka Teleglitch není nějakou nadsazenou demoliční arkádou, nýbrž esteticky nadprůměrným titulem s prvky RPG her. Její schopný engine možná působí jako něco z minulého století – vzhled Teleglitch ale není pro parádu. Přesto, nebo možná právě proto umí perfektně vykreslit hru světla a stínů, to celé především v zájmu atmosférické hratelnosti.

Velké pixely stranou – Teleglitch může vypadat archaicky, herními prvky se ovšem otírá i o moderní hry. Cílem je v ní projít poloprázdným komplexem místností a chodeb, a najít obligátní exit. Vzorově tedy jde o totéž, co obsahovaly hry jako Doom nebo Wolfenstein. Namísto dnes tak moderních přímočarých levelů zde máme co dočinění s bludištěm, v němž je často nutné se vracet a dlouze prohledávat už objevené a vyčištěné místnosti. Tohle bylo před mnoha lety považováno za designérskou hybu (a dalo to právě vzniknout přímočařejšímu level designu), v kontextu dnešní tvorby se ale jedná o příjemný závan nostalgie.

Teleglitch

Teleglitch

Díky tomu odpovídá atmosféra právě Doomu a jiným střílečkám první poloviny 90. let. Bez příběhové omáčky či přehršle vedlejších úkolů zde jde “jenom“ o přežití. Samotná hratelnost je ovšem komplexnější a dává vzpomenout starému dobrému survival žánru. Nestačí pouze sebrat pistoli a proklestit si cestu labyrintem. K dispozici je mnohem více vybavení. Bohužel, většina těchto prvků v současné době hapruje, protože aktuální verze Teleglitch je pouze betou.

Zdaleka největší potlesk ale patří již zmíněnému modernímu enginu. Perfektně zvládá fyzikální hrátky, přičemž poletující stoly uprostřed občasné řežby dovedou nečekaně zhustit atmosféru. Navrch dynamicky limituje hráčův pohled, díky čemuž si nikdy nemůžete být jisti, jestli se bestiální nepřítel neskrývá na druhé straně sloupu.

Teleglitch

Teleglitch

Ukazuje se tak, že nízké rozlišení a rozpixelovatělá grafika nejsou jenom přežitek, ale dílem umělecký záměr a dílem nutnost nezávislých vývojářů – nakreslit stůl pro Teleglitch se dá i v Malování, a to umožňuje soustředit se i na jiné aspekty než jen grafiku. Doufejme, že podobné ohoblování nákladů brzy dovolí Johannovi, vývojáři hry, dokončit svůj titul v plné kráse.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz