Tapan Kakki - z Ramba Terminátorem

  12:00aktualizováno  30. dubna 3:25
Jste-li zatvrzelými odpůrci jakéhokoliv násilí v počítačových hrách, zřejmě byste neměli o Tapan Kaikki zavadit ani pohledem, nicméně pro vás ostatní, kteří dokážete ocenit skvělou hratelnost a ještě lepší námět, tu máme další skvělou krvavou akci.

Tapan Kakki

Platforma: Freeware
Výrobce: Error Free

Stáhnout

Tapan Kakki

Pro příznivce akčních krváků tu máme další hutný příspěvek do sbírky - Tapan Kaikki. Netuším sice, jak mohli autoři na tak ztřeštěný název přijít, nicméně náplň hry již z jejich osobních zkušeností a zážitků zřejmě nepochází (alespoň doufejme). I přestože je v ní ale násili "až na prvním místě", s hratelností na tom také není věru zle - a dost razatně k tomu přispívá také fakt, že si lze hru zahrát prakticky na jakémkoliv počítačí - muzeiní 286tkou počínaje a nabušeným gigahertzovým Pentiem IV. konče.

Už na první pohled zaujme především svou jednoduchostí. V hlavním menu hry byste jen těžko hledali pokročilá nastavení grafických adaptérů nemluvě o nastavení úrovně detailů, antialiasingu atd. Prakticky jediné, s čím můžete v nastaveních pohnout, je výčet ovládacích kláves vaší postavy (myšleno virtuální postavy). Přednastavené ovládání ale plus mínus odpovídá jistému zaběhnutému standardu, takže by mělo všem počítačníkům vyhovovat.

V druhé řadě samozřejmě nesmíme zapomenout na volbu epizody hry, či chcete-li kampaně. Každá z nich obsahuje několik misí (neboli levelů), jejichž obtížnost se s jejich rostoucím pořadovým číslem zvyšuje. Čím nadupanější nepřátelé stanou proti vám, tím pokročilejší Tapan Kakkiarzenál moderních zbraní hromadného ničení vám bude k dispozici. Na začátku vám asi nezbude nic jiného, než své oponenty jako Rambo utlouct sám holými pěstmi, ale už po prvním levelu vás hra vybaví pistolkou a brokovnicí (vše ale také záleží na tom, zda si pro ně ve hře přijdete, nebo je necháte bezděčně ležet na zemi). Později přibude uzina, minomety, laserovky a podobné futuristické nesmysly i reálné smrtící kolty.

Ovšem nejen co se týče zbraní je hra věrná realitě - pokud jste například zvyklí na haldy záložních životů či dokonce savy&loady, můžete na obojí v klidu zapomenout. V Tapan Kaikki totiž nehrajete žádnou kočku, a tudíž si budete jako obyčejný nicotný človíček (i když se svaly jako Martin Maxa) vystačit s pouhopouhým jedním cenným živůtkem. Abyste o něj tak rychle nepřišli, můžete si do ranečku do dalších levelů přibalit i jakýsi Shield, tedy volně přeloženo ochranný oblek, který vám indikátor životů umístěný pod výběrem zbraní mírně protáhne do šířky.

To už se dostáváme k další zajímave věci - totiž virtuálnímu obchodu, který automaticky navštívíte po každé správně splněné misi. Hra vás vždy odmění jistým obnosem peněz (který záleží na druhu a poštu "špatňáků", jejichž skalp jste si na svůj účet v dané misi připsali a také na čase, který jste na její splnění potřebovali), jenž můžete uplatnit buďto Tapan Kakkinakoupením munice či přikoupením pokročilejších zbraní, pořízením ochranného obleku či zaměřovače a v neposlední řadě také můžete celou částku nechat v banku jako rezervu do další mise.

Po stránce zpracování je na tom hra podobně jako ostatní freewarovky podobného typu programované pro operační systém DOS. Možná nad rozlišením 320x240 ohrnete nos, nicméně po nějaké době se milé, i když drastické grafické prostředí jistě zalíbí i těm nejzarytějším odpůrcům tohoto žánru. Nejvíc jejím hraním jistě uspokojí choutky krvelačné povahy prahnoucí po jakémkoliv typu násilí, protože finesy typu šoupání ustřelených končetin nepřátel po zemi opravdu stojí za to. Velice zajímavá a v tomto žánru snad i unikátní, je implementace vychytávky ve smyslu True Line of Sight, což v praxi znamená, že na obrazovce vidíte pouze to, co by v reálu viděl sám hrdina a zbytek mapy zůstává pokryt neproniknutelnou tmou. Občas to sice nevypadá esteticky nejlépe, ale nápad je to skvělý a zcela jistě hodný pochvaly. Ať už tedy holdujete multiplayeru nebo si s chutí zahrajete sami proti virtuálním zlounům, berte Tapan Kaikki všemi deseti.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz