Tanktime 3D - ve stylu Quake3?

  8:14aktualizováno  8:27
Netrvalo to dlouho a my vám dnes na serveru Plné hry můžeme přinést jednu z prvních freewarových first person 3D akcí typu Quake 3 Arena nebo Unreal Tournament. Hlavní roli zde tedy hraje boj v uzavřené aréně v lákavém prostředí Egypta, který můžete zkusit, jak jinak, zadarmo!

Tanktime 3D

Platforma: Freeware
Výrobce: Prophetsoft

Stáhnout
Tanktime 3D

Když jsem před časem na server Plné Hry napsal recenzi na freewarovou arkádovou střílečku Invasion!, která byla vlastně nepovedeným remakem klasiky Space Invaders, netušil jsem, že tak brzy vyrukuje tvůrce této hry, Johann Döwa a jeho Prophetsoft.com, do světa s dalším počinem. Myslel jsem si také, že si nebohý Johann vezme z nebohého dílka příklad, ale kdeže. Ale pěkně po pořádku...

Hned po spuštění hry Tanktime 3D si musíte uvědomit, že něco není v pořádku. Tak hned zpočátku si všimnete opravdu hnusné grafiky hlavní nabídky, která se sestává z nepovedeného screenshotu a velkých nápisů fontem Arial. Na výběr toho není opravdu mnoho. Můžete zkusit hru pro jednoho, dále s vaším kolegou, nebo si navolit počet joysticků a také různá nastavení Direct 3D (o tom bych raději, ehm, pomlčel).

Ano, jak správně někteří z vás tušíte (a zbytek to vyvodil z názvu), Tanktime 3D je zasazena do plně trojrozměrného prostředí, a to ne jen tak nějakého. Není to jen pouhé vylepšení jinak dvojrozměrné grafiky Invasion! nebo Disasteroids 3D. Tady milý Johann Döwa zašel mnohem dále a pokusil se vytvořit akci z pohledu First person (první osoby - tzn. vše vidíte "vlastníma očima"). Tanktime 3D Do jaké míry se mu to povedlo, o tom si přečtete za několik okamžiků (již dopředu ale mohu prozradit, že zůstalo spíše při "pokusu").

Předtím ještě pár slov k samotnému 3D enginu. Nejenže neobsahuje žádné speciální Direct3D efekty, ale klesá tak hluboko, že ani hry pro první 3Dfx Voodoo Graphics se za sebe v dnešní konkurenci nemusejí stydět. Pokud si pamatujete např. na Hardwar, je to podobné, ale textury jsou vyfiltrované. Jenže Hardwar byla na rozdíl od Tanktime dobrá hra. Trochu mě zarazila hardwarová náročnost. Plynulost zde sice byla, ale na mém PII/450 s GeForce2 MX, kde běží nejnovější Need for Speed rychlostí přes padesát snímků za vteřinu, bych čekal o něco svižnější tempo. V některých pasážích (např. v pyramidovém tunelu) dokonce dochází k malému poškubávání.

Celá akce se odehrává (jak jsem usoudil z grafického výrazu - jestli se ovšem to, co na obrazovkách uvidíte, dá tímto pojmem označit) někde v Egyptě. Je to vlastně jakýsi pokus o deathmatch s tanky á la Unreal Tournament s tím rozdílem, že je zde jen jedna aréna ("Egypt") a hratelnost je velice nízká. Při hře jednoho hráče jsem si zadal pět protivníků s vysokou inteligencí, ale tak slavné to nebylo. Tanktime 3D Nejen že se mi zdáli moc hloupí, ale hra je také špatně naprogramována, takže se vaši protivníci - tanky - objevují pořád na stejném místě. Stačí tedy stát před ním, střílet a obdivovat naskakující skóre (kdepak, žádné fragy!).

Co ale ve hrách typu Unreal Tournament nebo Quake 3 Arena rozhodně nenajdete, je hra dvou hráčů proti sobě na jednom počítači. Žádná sláva to sice není (rovněž škubanost je o něco větší než je zdrávo), ale to kouzlo boje proti opravdové inteligenci tu je. Jenže při stávajícím designu úrovně se to hrát nedá. Jsou zde sice pyramidy, po kterých můžete vyjet nebo se za ně schovat, ale přece jen Johann Döwa není ID Soft. Když jsem zkoušel hrát tento mód s kolegou, nudili jsme se a raději jsme hned spustili Atomic Bombermana (čili něco jako Dyna Blaster) a zábava to byla tisíckrát lepší a ani k tomu nebyla potřeba žádná trojrozměrná grafika nebo nadupaný stroj.

Celkově na mě Tanktime 3D působí docela rozporuplným dojmem. Je to sice první freewarová "arénovka" (čili hra typu Q3A) podporující Direct3D. Vím, že bych ji měl hodnotit spíše v měřítku bezplatných her, jenže to nejde. Hratelnost je sice tak mizivá, ale přesto se domnívám, že si mezi některými z vás (zvláště mezi těmi, co nikdy nehráli UT či Q3A) najde zalíbení. Za pokus nic nedáte...

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz