Tanks - tankové bitvy

  12:00aktualizováno  18. dubna 10:27
Tankové souboje se staly vděčnou a věčnou inspirací pro mnoho autorů freeware her k vytvoření různých variací na toto téma. Jednu takovou, tentokrát pro dva až tři hráče od českých autorů, vám zde nyní nabízíme.

Tanks

Platforma: Freeware
Výrobce: Marek Schmidt, Michal Schmidt

Stáhnout

TanksTanky patří rozhodně do výbavy každé moderní armády, neboť jsou nejenom vynikajícím útočným a obranným prostředkem v každém boji díky svým razantním palubním zbraním, ale zastrašují své protivníky i svojí obrovskou hmotností a vše drtícími pásy. Dokáží nejen ničit a drtit všemožné překážky, ale díky svým přídavným zařízením projet dokonce pod vodou, aby ihned po vynoření se z pod hladiny, bleskově zaútočily. Této nebezpečné zbraně se obává především nepřátelská pěchota, neboť dovede během několika okamžiků zcela zdemolovat její okopy a způsobit tak paniku v jejich řadách. Vždyť už jen pohled na tento valící se kolos vyvolává děs a hrůzu.

Přestože se jeho životnost při nasazení do boje podle vojenských stratégů a expertů pohybuje v rozmezí několika minut, zůstává stále v popředí typů zbraní, bez nichž se žádné současné vojsko neobejde. Pokud si tedy chcete vyzkoušet, co všechno takový tank dokáže, naučit se ho dokonale ovládat, střílet a vyhýbat se minám a získávat různé trofeje, pak vám jistě tato hra přijde opravdu vhod. TanksStačí jen pozvat si ke svému počítači jednoho, nebo dokonce dva ze svých kamarádů a můžete se okamžitě pustit do boje. Sice vám to může chvíli trvat, než plně zvládnete ovládání vlastního bojového vozidla, ale konečný výsledek rozhodně za pokus stojí.

Jakmile tedy kliknete na ikonku hry, můžete si nejdříve ve Windows menu nastavit jména všech hráčů, v OPTIONS potom počet min a jiných předmětů, maximálně však od každého 10. V sekci ABOUT spatříte všechny předměty, které se ve hře nalézají a které lze vašimi tančíky sebrat, je zde i jejich popis, bohužel v angličtině, to se tedy autorům příliš nevyvedlo. V oddíle CONTROLS pak sice lze si přestavět ovládání, ale i když ho přestavíte a dáte OK, stejně se nakonec vrátí k původnímu, takže se o to ani nepokoušejte, alespoň mně se to nepovedlo. TanksPak zbývá už jen RESULTS, je to listina dosažených výsledků zúčastněných hráčů, kterou ale v případě potřeby lze vymazat a začít znovu.

Účelem hry je pomocí ovládání jízdy vlastního tanku přelstít nepřátelské tanky, objíždět nezničitelné překážky a vpadnout tak nepříteli do zad a přesně mířenou střelou ho zlikvidovat. Nahoře na obrazovce máte po celou dobu hraní ukazatele s počtem dosažených zásahů. Přímo na bojišti se nalézají bedny, kterých postupně přibývá, tyto, pokud je rozstřelíte, v sobě ukrývají spousty různých bonusů, které je nutno najetím na ně sbírat. Ale pozor, ne všechny jsou pro vás přínosem, hlavně pod předmětem, označeným otazníkem, se mohou skrývat mnohá nepříjemná překvapení. Na bojišti se také nacházejí miny v podobě maličkých šedých kuliček, pokud na ně najedete, je po vás veta.

TanksProto je rozhodně lepší i tyto miny likvidovat z uctivé vzdálenosti střelbou z vašeho kanónu, vyhnete se tak zbytečným ztrátám. Při likvidaci nepřátel vám pak vydatně pomáhají sebrané bonusy, rozstřílejte tedy, samozřejmě pokud nejste bezprostředně ohroženi nepřítelem, co nejvíce beden a získejte tak co největší počet těchto bonusů. Co mně na hře připadalo nejvíce sympatické, byla skutečnost, že nebojujete pouze na jednom bojišti, jak tomu bývá u podobných her zvykem, ale k dispozici máte celkem osm různých bitevních polí, s rozmanitě členěným a barevně vcelku vyvedeným pozadím, což je zajisté jen ku prospěchu vlastní hry.

Grafické ztvárnění hry lze hodnotit jako lepší průměr, snad jeho největší předností je již zmíněná rozmanitost a barevnost. Navíc, exploze tanků po zásahu jsou vyvedeny přímo skvěle. Nejvíce se mi ale zamlouvaly zvukové efekty, střelba a výbuchy jsou skutečně až neuvěřitelně reálné.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz