T&T – totální války!

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:58
Chybí vám nějaká pořádná strategie pro více hráčů? Kde se staví, vyrábí a bojuje? Něco trochu na mozek, nějaká pořádná tahová strategie? Zkuste hru, kterou vám dnes přinášíme. V T&T si totiž užijete budování a bitev více než dost. Není to sice žádný Battle Island, ale i tak věřím, že vás bude bavit! Přinejmenším proto, že tahových strategií už moc není.
60

T&T

Platforma: Freeware
Výrobce: TOsoft

Stáhnout

Bohužel jsem svou hloupostí dlouho nic nenapsal, ale nemějte obavy, už jsem zase připraven psát na maximum. Pokud si pamatujete, moje poslední tři hry jsou strategie. Ani dnes tento žánr neopustím, chci se totiž stát králem strategií na Plných Hrách! ;-). Nyní už ale vážně.

Hra, kterou vám dnes přináším je klasická strategie typu buduj základnu, vycvič velkou armádu a zaútoč. Strategií podobného zaměření je sice docela dost, ale zdarma a na tahy? Ani náhodnou. T&T nemá zrovna ohromující grafiku, ale hratelnost je opravdu vysoká.

Po krátké a jednoduché instalaci hry se před vámi objeví úvodní nabídka. Poprvé spustit samotnou hru je docela umění, takhle chaotické menu jsem už opravdu dlouho neviděl. Protože ale víte co a jak díky této recenzi, nebude to pro vás problém, kromě toho chvilička přemýšlení v úvodu vám bezesporu samotná hra vynahradí. Tak tedy: na začátku musíte nahoře vyplnit název souboru, do kterého se vám hra uloží. Čili vyplníte třeba „hra1“. Dále musíte vyplnit své jméno a musíte si vybrat mapu, kde se bude boj odehrávat. To už zvládnete sami. Map je docela dost a jsou dost variabilní a docela pěkné. Nyní se už ale přesuneme na bojiště.

T&THned na začátku mise si každý hráč vybere místo, na kterém se mu postaví základna. Další budovy můžete stavět pouze v blízkém okolí této budovy, takže místo vybírejte dobře. Když si každý vybere startovní pozici, hra začíná. Probíhá na tahy. Každý hráč může libovolně stavět a vyrábět jednotky(dokud mu nedojdou kredity). Pohyb jednotek je ale omezen na určitý počet políček. Každá jednotka ujede svou vzdálenost. Například průzkumnická trojkolka jezdí oprati tanku docela dost svižně. To ale není vše, rychlost, respektive počet políček, které může jednotka ujet, je také dáno terénem, na kterém se nachází. Po silnice to jde každému dobře, zato v horách se sníží vaše rychlost na úplné minimum. Nehledě nato, s tankem se do hor ani nedostanete.

Když dojde na střet dvou nepřátelský jednotek, dojde na bitvu. Bitva může trvat i několik tahů, protože každá jednotka má svůj počet hitpointů, či životů, který se snižuje o útočné číslo útočící jednotky při přímém zásahu. Žádná jednotka není schopna zničit tank jedinou salvou. V jednom tahu ale můžete zaútočit více jednotkami, a to už nemusí ani velmi silný tank vydržet.

Bavím se tu o herních principech, ale vlastně jsem ani nezmínil, jak hra vypadá a jak se hraje. Tak tedy. Na bojiště se díváte klasicky 2D přímo ze shora. Samotná mapa je velice podařená. Můžete se projíždět po poušti, na trávě, po horách, či po plážích a lávových polích. Lesy, květiny, kameny a vůbec všechna flóra pěkně zpestřuje hraní.

Samotná grafika sice není úplně dokonalá, Je tu málo barev, animace jsou odpudivé, terén není moc reálný. Ale co byste také od dobře hratelné hry chtěli, že? ;-).

Hudba a zvuky ve hře nejsou, což je docela škoda, protože v scifi válečné strategii by určitě nějaká motivující hudba znít mohla. Zvuky všeobecně u freeware her rád nemám, čili mi jejich absence zde nevadí ;-).

Jsme u konce recenze a já přemýšlím, na co jsem zapomněl. Tak už mi zbývá akorát finální verdikt. Ten dnes bude docela příznivý. T&T – Total war sice není graficky dokonalá hra, ale její systém při misi, její atmosféra a hratelnost jsou opravdu na skvělé úrovni. Je to na vás. Dnes dává hodně lidí přednost grafice, před hratelností. Pokud si ale chcete zahrát podle mne výbornou turn-base strategii až ve čtyřech hráčích, neváhejte. Pokud máte slabou mašinu, také nemusíte moc přemýšlet. Možná jsem trochu ovlivněn tím, že turn-base strategií je poslední dobou jako šafránu. Ale tímto faktem určitě budete ovlivněni i vy, pokud tomuto žánru holdujete. Mimochodem, hra obsahuje výtečný a editor úrovní, který je velice user-friendly, s naprosto banálním ovládáním. Příjemnou zábavu!

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 135 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz