T.I.T. – god save the queen

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:24
Zachránit britskou královnu před útokem zrádné mýtické stvůry, gorgony. To je hlavním cílem nedávno vydané adventurky T.I.T., která je zajímavá především svým dabingem.
30

T.I.T.

Platforma: Freeware
Výrobce: Paranoia

Stáhnout

T.I.T.Konstituční monarchie, tak zní název státního zřízení Spojeného království, neboli Velké Británie. A je tomu tak – ač se jedná o zemi velmi demokratickou, formálně má nejvyšší moc stále v rukou královská rodina. A Britové mají svou královnu stále rádi, jak dokazují všemožné ankety a četnost jejích zjevení v nejrůznějších společenských časopisech, novinách a jiných médiích. Důkazem oddanosti a loajality může být i dnes recenzovaná adventurka T.I.T., neboť jejím námětem není nic jiného, než až dojemná starost (ne)obyčejného uvědomělého občana, který ve chvíli, kdy se dozví, že ji ohrožuje mýtická stvůra gorgona (proslulá tím, že svým pohledem mění vše živé v kámen), vyrazí zcela nezištně na pomoc. Tedy, ty ušlechtilé motivy jsou vyváženy zároveň ještě cílem stát se nesmrtelným hrdinou galaxie, ale přece pro takovou maličkost nebudeme hned charakter jinak sympatického hlavního hrdiny shazovat, ne? :o)

T.I.T. má velmi jednoduchý a dost hloupý příběh, ani scénář není nijak zvlášť dobře vymyšlený. Na to, kolik megabajtů zabírá instalační soubor, skutečně nejde o kdovíjak úchvatné dílo. Celkem ani ne deset obrazovek, na nichž se odehrává děj tak předvídatelný, že prakticky nemá šanci nijak zvlášť hráče napnout a natěšit třeba na další díly. Hlavní hrdina se ani nestihne nějak projevit a lze si dost obtížně představit, že by si k němu někdo mohl vybudovat jakýkoliv vztah. Vůbec, celá hra je trochu moc krátká na to, že modemisté jejím stahováním stráví dobrých půl hodiny.

Logické problémy jsou povětšinou jednoduché a snadno řešitelné, někdy je ale obtížné odhadnout, která místa jsou aktivní a která nikoliv. Také nepotěší technické problémy, kdy hra čas od času spadne, nebo nechá prolnout postavičku hlavního hrdiny s texturou dveří. Vzhledem k její krátkosti to ale není až zas tak iritující, jak by mohlo být. Navíc ovládání je klasické, dané Adventure Game Studiem, a tedy i funkční, stejně jako save/load mechanismy a základní Options.

T.I.T.T.I.T. na screenshotech na homepage vypadala výborně, ve skutečnosti to ale po grafické stránce žádný velký zázrak není. Ne že by autor nedokázal nakreslit slušnou postavu a kvalitní pozadí, spíše projevuje kritický nedostatek vkusu, s nímž jednotlivé objekty spojuje k sobě. Některé lokace tak mají grafiku ne nepodobnou Day of the Tentacle či Poldovi 2, jiné jsou až fotorealistické, další vypadají jako počítačové světy v Beneath A Steel Sky – zkrátka zmatek nad zmatek.

Velkým trumfem T.I.T. měla být hudba a namluvení. Hudba skutečně není špatná, bohužel se jedná o circa dvacetivteřinovou neustále se opakující smyčku, která nezačne lézt na nervy opět jen díky několikaminutové celkové herní době. A namluvení je taktéž rozporuplné – hlavní hrdina z nějakého neznámého důvodu namluven nebyl, a tak jediný, kdo se z reproduktorů ozve i zvukově, je virtuální fialová hlava v počítači. Trochu málo na to, že soubor s namluvením má více než dva megabajty sám o sobě.

Trochu málo – to jsou kouzelná dvě slova, kterými by bylo možné charakterizovat nakonec celý T.I.T. (ať už ta podivná zkratka znamená cokoliv). Chabý scénář, přílišná krátkost, chabá hudba, naprosto podivné namluvení, grafická nejednotnost a vzhledem k tomu všemu nehorázná velikost instalačního souboru – skutečně, tady i přes velká očekávání asi není příliš o co stát… škoda.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

30 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 27 čtenářů

Témata: Galaxie

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz