Swarm – vražedné rojení

  12:08aktualizováno  12:08
Originální indie strategii, ve které s lehkou grácií ovládáte roje stovek malých brouků. Dokážete si s obtížným hmyzem poradit?
70

Swarm

Platforma: Freeware
Výrobce: IndieBird

  • grafika
  • koncept
  • stereotypní

Stáhnout
Swarm 1Základní premisa Swarmu je svěže novátorská. Dva úly se snaží zničit jeden druhého skrze nekonečný zástup jejich podivných klíště připomínajících brouků. Oba úly produkují neustále další a další brouky a začínají oba se stejnou produkcí. Vy přitom můžete na mapu sázet pouze waypointy a tak určovat, kam se roje budou pohybovat. Cílem je dostat 30 svých brouků do nepřátelského úlu a tak ho zničit. K dispozici je pouze jediná mapa, ale díky znovuhratelnosti to tolik nevadí. Neodvážil bych se říct, že je to něco, co tu ještě nikdy nebylo, ale provedení je bezchybné a vzhledem k tomu, jaká je konkurence v žánru freeware RTS…

Aby nešlo jen souboj dvou nekončících proudů chrobáků, na mapě se periodicky objevuje několik bonusů, o které se vedou klíčové bitvy. Jakmile jedna ze stran bonus ubrání a zajistí, ten se začne pomalu přesouvat k úlu této strany. A než k úlu dorazí, stále ještě ho může zabrat druhá strana.

Bonusy jsou tří typů. Jeden z nich zlepší broukům sílu útoku, druhý jim přidá na brnění a třetí zvýší rychlost s jakou váš úl plodí další brouky. Klíčové tedy samozřejmě není ani Swarm 2tak vymanévrovat proudy nepřátelských brouků jako spíše správným managementem vašeho omezeného počtu brouků získat maximum bonusů, které vám po nějaké době získají možnost oponenta přeprodukovat a přečíslit.

Na druhou stranu je tu i určitý minimální prostor k manévrování a nedá-li si počítač pozor, můžete menší roj promanévrovat nepřátelskými obránci (ideálně ještě vážete-li většinu jeho chrobáků v souboji o bonusy) a nepřátelský úl tak zničit mnohem dříve. Nemusím asi zmiňovat, že mnohem častěji nějakou skupinu záškodníků přehlédnete spíše vy, než AI. Ačkoliv tedy mapa a setting je bohužel stále stejný (a opravdu bych hodně rád viděl nějakou kampaň s různými misemi), díky náhodnému rozložení bonusů a možnosti zvolit různé taktiky je hra pokaždé trochu jiná.

Celá bitva mezi podivnobrouky probíhá na sympaticky minimalistické ploše stolu. Nalevo Swarm 3kruh od kávy, napravo gigantická tužka. Insektoidní masakr pak doprovází milý zvuk praskající relaxační folie.

Swarm pravděpodobně nebudete hrát mnoho dnů a hodin, ale jeho jednoduché ovládání a přitom příjemně náročná herní obtížnost vás dozajista zabaví. Minimálně se v duchu pomstíte všem těm komárům a muškám, které vám znepříjemňovaly léto. Likvidovat otravný hmyz už dlouho nebylo tak zábavné!

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 41 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz