Survival Crisis Z – do pekla a zpět

aktualizováno 
Ultimativní náhled do světa napadeného haldami zombies přináší dnešní shora viděný mix mezi RPG a arkádou.
90

Survival Crisis Z

Platforma: Freeware
Výrobce: Ska Studios

  • Otevřený herní svět
  • Atmosféra
  • Grafika mohla být povedenější

Stáhnout

survivalcrisisz_02

survivalcrisisz_01Kdysi jsem četl článek, že katastrofa srovnatelná se zombie apokalypsou lidstvu skutečně hrozí. Stačí prý, aby se začala masivně šířit nějaká bakterie, která se bude živit nějakým enzymem v našem mozku, bez kterého všichni zešílíme - davy násilnických bezmyšlenkových monster jsou rázem na světě. Leckterý sociolog by se mohl zabývat tím, proč je tento způsob konce naší civilizace tak moc atraktivní. Je to kvůli naší vrozené touze po krvi druhých? Kvůli tomu, jak moc je strašidelné, když se vás snaží zabít váš vlastní kamarád? Nebo kvůli odvěké touze pomstít se sousedovi za nevrácenou pánvičku? Na každý pád, potrénovat na osudný den si můžete jménem Survival Crisis Z.

Survival Crisis Z má vlastní záznam na Wikipedii). Pokyny pro zvolení postavy zadáváte jako ve starém stavovském řádku (pokud se mi to už neplete), přičemž na výběr je  i doktor nebo barman. Každé povolání se liší ve schopnostech a výzbroji, a tedy i zvolené taktice.

survivalcrisisz_02Co je podstatné, nejedná se pouze o akci. Vaše postava musí jíst a spát. Městečko samotné žije svým vlastním životem (a neživotem), mezi nešťastnými přeživšími dokonce panuje jakási občanská válka mezi jednotkami S.W.A.T. a rebelů. V některých budovách jsou vybudovány provizorní kryty a můžete zde kupovat munici, přijmout quest, zjišťovat fragmenty příběhu nebo dokonce budovu převzít.

Přežití ředí hry skutečně není jednoduché a opravdu nepočítejte s tím, že nějak ustřílíte oponenty pomocí pár desítek nábojů své základní pistolky. Prostředí žije a stávají se tu nejpříjemné situace známé z mnoha zombie filmů! Není problém zažít situaci, kdy do krytu zdravých leč neozbrozených lidí naběhne jediná zombie, zavládne panika a přátelské prostředí se rázem změní v nepřehlednou noční můru - raději nejprve střílejte, nevinné oběti můžete zpočítat potom.

Vzhledem k omezenému množství surovin a velkému počtu přeživších roztroušených po enklávách po mapě také dochází ke skutečně líbezným okamžikům, například takhle potkáte člověka bránícího se zombies, s upoceným čelem mu pomůžete je vyřídit – a pak ho nemilosrdně popravíte ranou do zad, protože ten třímá brokovnici, jednu z nejlepších zbraní hry. Je přece apokalypsa, o vlastní přežití jde až na první místě...

survivalcrisisz_03Stinnější stránkou hry je vzhled. Mít hra lépe vyřešenou grafiku, s trojrozměrnými modely namísto spritů, a třeba i lepšími efekty, vyšší hodnocení by ji neminulo. Přesto se dočkáte poměrně zajímavých grafických vychytávek, u freewarovek ne zcela samozřejmých, jako je déšť nebo cool zpracovaná line-of-sight, při které máte pocit, že jste doslova obklopeni temnotou. Už jsem zmínil atmosférické featury jako volbu postavy, zmíním ještě krátké leč perfektní intro a loading screen. Nejen na těchto příkladech se ukazuje, jak z mála vyčarovat atmosféru a že není není potřeba ani fotorealistická grafika ani dokonalá mimika obličeje.

Survival Crisis Z je, navzdory svému vyššímu věku, velmi milým překvapením a ultimativní simulací světa po konci světa.

Autor:

CES 2019

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas probíhá od 8. do 11. ledna a rozhodně si přijdou na své hráči i nadšenci. Mezi očekávané novinky patří ohlášení 7nm CPU i GPU od AMD, nové modely karet NVIDIA RTX, VR a mnoho dalších. Sledujte dění na CES 2019 online.

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 46 čtenářů

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz