Super Sumo Wrestling 2 - sport?

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:13
Zmátl vás název hry? Mě původně také. Sumo a wrestling jsou přece naprosto odlišné sporty. Co tedy děláte v sumowrestlingu? Vytlačujete soupeře z kruhu (jako v sumo), a když se brání, mlátíte jej přitom hlava nehlava (jako ve wrestlingu). Už je vám to jasnější? Ne? Tak si přečtěte celou recenzi.
60

Super Sumo Wrestling 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Typosoft

Stáhnout

SumoWrest

Není mi známo, zda sport sumowrestling ve skutečnosti existuje. Tato hra mě ale přesvědčila, že podobný sport klidně existovat může. Sumo je záležitost úctyhodných japonských tlouštíků, kteří se vzájemně vytlačují z žíněnky (neznám její přesný název) za vyznačené hranice. Kdo se za ně dostane, prohrává. Oproti tomu stojí wrestling, sport populární hlavně v USA, kde se většinou dva hráči mlátí čímkoliv, co je po ruce. Sám ani jednomu z těchto sportů neholduji. Na sumo nemám postavu a u wrestlingu se vždycky jenom dobře pobavím. Obzvláště, když začnou hráči mlátit rozhodčího, což by jistě občas uvítali i fanoušci ostatních sportů (třeba hokeje :-))). Super Sumo Wrestling 2 je skutečně kombinací těchto dvou sportů. Ze sumo převzal pravidlo o vytlačování se, takže hra končí v okamžiku, kdy je jeden z hráčů vytlačen mimo kruhovou plochu. Z wrestlingu toho pochytil také mnoho, protože soupeře nevytláčíte z kruhu klasicky silou, ale povětšinou kopanci či speciálními nadpřirozenými silami (blesky, pružiny). Tento způsob mi připomněl legendární Mortal Combat. Opět povětšinu času mlátíte do jedné klávesy, bolí vás ruce, celé tělo je v podivné křeči. Ani sama klávesnice na tom není zrovna nejlépe, protože je častokrát poslintána a občas i nějaká ta klávesa vypadne. Takové hry se ale pyšní přívlastkem návykové. I já se musel dlouho přemlouvat, abych začal tuhle recenzi vůbec psát, protože i když jsem byl trojnásobný Yokozuna, pořád tu bylo dost soupeřů, kteří nebyli pokořeni.

SumoWrest

V aréně proti sobě nastupují vždy dva hráči. Na začátku si můžete vybrat jednoho ze tří borců. Najdete zde zápasníka sumo, ninju nebo samuraje. Každý má na soupeře svou vlastní taktiku. Sumo využívá svou sílu, ninja hůl a samuraj meče. Jednoho si zvolte (doporučuji samuraje) a jdeme bojovat. Můžete si zvolit jeden zápas, který je vhodný pro trénink nebo celý Tournament. Každý Tournament se skládá z 15 zápasů. Pokud vyhrajete větší počet zápasů než vaši soupeři, utkáte se s Yokozunou. Pokud jej porazíte, postoupíte do dalšího kola Tournamentu. Celkem má Tournament tři takováto kola (tj. 45 zápasů). Zdá se vám to hodně? Nebojte se. Každé kolo Tournamentu se hraje zvlášť a pokud byste potřebovali přerušit i jednotlivé kolo, můžete hru po každém zápase uložit. Každým zápasem zlepšujete vlastnosti vašeho bojovníka, takže některé soupeře porazíte během pár vteřin. Pokud jste neporazili Yokozunu napoprvé, vaše šance se stále zvětšuje, protože jste stále silnější. Podobným systémem můžete hrát i za zbývající dva hráče. Mimo to, že vylepšujete během hry vaše vlastnosti, sbíráte také na konto týmu body. Když jich máte dostatek, můžete si vytvořit vlastního hráče nebo koupit jednoho z připravených. Hra tak spíše připomíná nějakou bojovou školu, jejímž jste vlastníkem. Určujete, kdo v ní bude bojovat, a úspěch leží na bedrech celého týmu. Pokud se vám daří, můžete si zahrát některý ze speciálních módů (např. Boss Mode nebo Timed Attack). K jejich spuštění ale musíte mít spoustu bodů a odehraných zápasů.

SumoWrest

Na herní ploše najdete několik důležitých informací. Nejdůležitější jsou asi dva sloupce. Jeden zobrazuje hodnotu vaší staminy a každým kopnutím se snižuje. Jakmile klesne na nulu, upadne váš hráč do stavu klinické smrti (nebo se spíš obalí podivnou zelenou hmotou) a vy s ním nemůže po určitou dobu pohybovat. Pokud jste poblíž okraje, soupeř vás lehce vytlačí v tomto okamžiku ze žíněnky. Druhý sloupec zobrazuje hodnotu energie. Ta se každým kopnutím naopak zvětšuje. Když dosáhne svého maxima, připíše se vám jedno speciální políčko. Při čtyřech zaplněných políčcích se hráč nebije nadpřirozenou silou a může na soupeře seslat pomocí speciální klávesy jedno ze šesti kouzel. Najdete mezi nimi superúder, zásah bleskem, neviditelnost a podobně. Každé z těchto kouzel většinou dostane soupeře bezpečně mimo žíněnku. V dolní části obrazovky najdete ještě sloupec s hvězdičkami. Za vyhraný zápas se vám připíší dvě. Pokud však použijete během souboje speciální kouzlo, bude jich víc. Když sloupec zaplníte, můžete zlepšit některou vlastnost vašeho hráče. Vybrat si můžete ze síly, rychlosti, váhy atd. Každý hráč má některé vlastnosti lepší a některé horší. Podle toho musíte zvažovat vaši strategii. Rychlého hráče jen těžko vytlačíte, protože vám snadno uskočí do strany. Pokud je váš soupeř naopak silný, vyplatí se stát na místě a počkat si na nabití speciálních kouzel. Jak vidíte, je to docela složitá alchymie. Různé strategie jsou detailně popsány v návodu ke hře. Své síly můžete změřit i s kamarádem v zápase jeden proti jednomu.

Grafická stránka hry je docela povedená. Na výběr máte z obrovského množství hráčů (včetně podivných potvůrek). Jedinou výtkou je jejich velikost v ringu. Rozhodně by mohli být větší, což by přidalo na hratelnosti. Zvuky jsou velmi kvalitní. Hudba (alespoň některé songy) byly převzaty z Unreal Tournamentu (to jen kdyby jste si nemohli vzpomenout, odkud je znáte :-)). Pokud jste fanoušci mlátiček či bojových sportů, měli byste si Super Sumo Wrestling 2 určitě vyzkoušet.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 204 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz