Super Soccer World Club League - fotbal to je hra!

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:11
Jestli už máte dost pouhého sledování fotbalových zápasů v televizi a chtěli byste se přímo zapojit do hry, je čas přesunout se od televizních obrazovek k obrazovkám monitorů. Možná, že zážitek nebude tak autentický, ale rozhodně se dobře pobavíte.
50

Super Soccer World Club League

Platforma: Freeware
Výrobce: Elektrofleas

Stáhnout

Super Soccer

Jak jste asi již odhadli z názvu hry, dnes si přijdou na své všichni fanoušci sportovních her, především pak fotbalu. Jak je obecně známo, fotbal je jednou z nejpopulárnějších her vůbec, a není se tedy co divit, že mezi mnoha vznikajícími sportovními simulátory mají své nezastupitelné místo právě i simulace fotbalu. Jedna taková vzniká i v nekomerční sféře volně šiřitelných her.

Super Soccer World Club League (dále jen SSWCL) vám dá možnost zúčastnit se utkání mezi týmy A.c. Milan a Inter F.c. Konkrétně, hrát budete za ten první jmenovaný. Připravte se ale na to, že zvítězit nad obtížným soupeřem nebude nijak jednoduché. Už proto ne, že umělá inteligence vašeho počítačem řízeného protivníka je na docela slušné úrovni. Jednotliví hráči mezi sebou kooperují, navzájem si přihrávají a snaží se vás obehrát. Ostatně, pokud chcete vstřelit gól, jistá kooperace je nutná. Přímou střelu na branku totiž brankář většinou zachytí. Je tedy nutné nejprve přihrát spoluhráči na druhé straně branky, který pak může gól vstřelit. Je potěšující vidět, že tuto taktiku využívá i počítač. Jak je v podobných hrách zvykem, vy budete ovládat vždy toho hráče, který je nejblíže míči. Zbytek týmu pak opět řídí počítač, který se snaží rozmístit jednotlivé hráče pokud možno co nejvýhodněji. To se mu většinou daří, ale občas se vám přeci jen stane, že zkrátka nebudete mít po ruce žádného hráče. I přesto se ale dá AI, implementovaná do hry, hodnotit jako velice dobrá.

Super Soccer

Grafické zpracování hry je sice docela jednoduché, ale i přesto velice povedené. Dění na hřišti můžete sledovat z pohledu shora, díky čemuž budete mít po většinu času dokonalý přehled o situaci. Kamera navíc není statická, ale neustále mění svou pozici tak, aby vždy zabírala míč. Díky tomu, že je vše zpracováno ve 3d prostoru, můžete si kameru také libovolně přibližovat nebo oddalovat. Pokud některý z hráčů vstřelí gól, kamera pak sama přiblíží pohled a chvíli sleduje jeho pohyb po hřišti. Zkrátka, grafickému zpracování se toho mnoho vytknout nedá, snad jen modely hráčů by mohly být o něco méně hranaté, nicméně pokud nebudete hrát s příliš velkým přiblížením kamery, ani vám to nepřijde.

Vedle povedené grafické stránky hry stojí za povšimnutí i zvukový doprovod podbarvující samotné herní dění, především pak jásot diváků, který teprve vyvolává tu správnou fotbalovou atmosféru. Poměrně dobře jsou zvládnuty i dynamické změny, kdy se zvukové projevy davu zintenzivňují v závislosti na tom, vystřelí-li některý hráč na branku apod. Je sice pravda, že použité samply by mohly být o trochu kvalitnější, nicméně uprostřed hry budete doprovodné zvuky vnímat skutečně jen jako podklad. Soustředit se budete především na to, jak dostat míč do soupeřovy branky nebo naopak, jak v tom zabránit soupeřovi.

Super Soccer

Pomalu se blížíme k závěru této recenze, a je tedy čas povědět si něco i o záporných vlastnostech hry. Hned zezačátku musím s potěšením konstatovat, že jich není mnoho. Tou asi nejnepříjemnější je fakt, že hráč, kterého ovládáte, není nijak zvýrazněn nebo označen. V některých chvílích tak nevíte, na kterého hráče jste byli přepnuti. To se stává hlavně v těch případech, kdy se v blízkosti míče nachází více vašich hráčů. Druhou nepříjemností je, že po první půli zápasu, před střídáním stran, se hra ukončí a musí se znovu spustit. To byl sice úmysl autora, přesto však myslím, že střídání stran by šlo vyřešit i bez nutnosti restartování hry. Naštěstí tyto víceméně drobné nedostatky nedokáží potlačit jiný atribut hry SSWCL, kterým je vysoká hratelnost.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 218 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz