Styx Reloaded - uvěznění v labyrintu

  12:00aktualizováno  4:35
Předělávka klasické arkády Quix, ve které musíte soupeře uvěznit tak, že kousek po kousku odřezáváte jeho pozadí. Toto počínání se mu samozřejmě nelíbí a snaží se načatou čáru přetrhnout.
60

Styx Reloaded

Platforma: Freeware
Výrobce: NumLock Software

Stáhnout

Styx ReloadedK nesmrtelným herním klasikám se řadí arkáda z let osmdesátých známá jako Quix (nebo Styx na platformě Commodore 64). A i v roce, kdy slaví své pětadvacáté narozeniny, se má skvěle k životu a nic neztratila ze své zábavnosti, o čemž svědčí dnešní předělávka Styx Reloaded.

Po hrací ploše se pohybuje vždy nějaká ústřední příšera a vy ji musíte postupným odřezáváním pozadí uvěznit. Vyjíždíte z bezpečí hranice do prostoru a musíte odřezat dílek tak, aby se příšera načaté čáry nedotkla. Různým kličkováním vytváříte spletenec, snažíte se využít tvaru příšery tak, aby se někde zaklesla, tvoříte co nejvíc výstupků, aby se pořád odrážela atd. Ve vyšších levelech přibudou i noví soupeři, např. kulička, jež sice rozpracovaný dílek nezničí, zato se ale pohybuje po celé herní ploše a vy se jí nesmíte dotknout. V původním Quixu byly umístěny ještě potvůrky přímo na hranici, kde se pohybovaly a vás nutily častěji vyjíždět. Zde nejsou, takže pokud oželíte body získané za časový bonus, máte na splnění kola neomezený čas. 

Styx ReloadedExistují snad stovky předělávek této hry a všechny sázely právě na možnost odkrývat pozadí. Na ně se dala šikovně umístit třeba fotografie spoře oděné dívčiny nebo luxusního bavoráku. K naší smůle však Styx Reloaded na tuto možnost nijak ohled nebere a odřezáváte jen nudná pozadí s texturami, která vás nijak nenadchnou. Kreativita se však alespoň objevuje u příšer, jimiž je třeba kreslené strašidlo, UFO či přírodní živly. Levely jsou uspořádány po setech, jež jsou nějak tematicky spojeny: třeba zmiňovaná UFO ve vesmíru. Některé úrovně jsou přitom kreslené, jiné tvoří 3D modely. Čas od času se objeví někde na ploše bonus s životem, penězi či zrychlení. Je jich však poskromnu a mohlo by jich být ovšem mnohem víc. Třeba takový Air Xonix jimi jenom hýřil a jaké to bylo, panečku, oživení! 

Pro postup do dalšího kola musíte vyřezat určité procento plochy. O tom, jakou část jste již zvládli, vás informuje zobrazení procent. Vaše bodové skóre ovlivňuje několik faktorů. Mimo splnění levelu je získáte i za časový bonus nebo za procenta nad stovku, Styx Reloaded která se vám podaří odříznout. K tomu však už musíte být docela zruční a rychlí, na potvoru přichystat pasti atd. Umělá inteligence je vcelku obstojná, potvora sleduje váš pohyb, dokáže bleskově vystartovat proti dlouhému vláknu navíc každá se pohybuje i v závislosti na svém tvaru: UFO třeba snadno uvízne v horizontálních zářezech, svisle se pohybuje pomaleji. Styx Reloaded neobsahuje s vyjímkou menu žádnou hudbu a vaše uši zaslechnou během hraní jen několik nevýrazných zvuků. I přes slušnou řádku levelů se hra řadí jen mezi průměrné, chybí jí větší nabídka bonusů, herní plocha působí prázdným dojmem a pochvalu si zaslouží snad jen grafické zpracování některých hlavních příšer. Bez časového limitu ztrácí kus své ceněné akčnosti a omezuje se jen na vaši šikovnost, což je na důstojnou předělávku málo. Na druhou stranu potěší alespoň přítomnost módu pro dva hráče. 


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Témata: UFO

Nejčtenější

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz