Stunts - honem na start!

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:42
Většina z nás, skalních pařanů, si dobře pamatuje, jak před několika lety doslova obletěla svět opravdu na svou dobu suprová gameska Stunts, která si získala srdce ne mála hráčů a učarovala hlavně svými možnostmi a hratelností. Dnes je hra už freeware, a proto jsem se rozhodl, že pro ty, kdo Stunts neznají, ji zrecenzuji.
90

Stunts

Platforma: Freeware
Výrobce: Distcintive software

Stáhnout

Stunts

Již to je více než deset let, konkrétně v roce 1990, kdy se podařilo týmu Distcintive Software vyvinout na svou dobu ohromě zábavnou hru, kterou i dnes můžete najít na disku u mladších generací či na méně výkonných strojích. Originální nápad a dobré zpracování přebylo dost nedostatků v grafické oblasti, ale podle mě se dnes moc hledí na grafiku, i když je jasné, že bez dobré grafiky hra neobstojí. Na druhou stranu dost často se setkáváme právě s graficky nádhernými freewarovými hrami, které ovšem na moc dlouho nezabaví. Naopak Stunts si možná ukousnou velký kus z koláče vašeho volného času, pokud to již neučinily před několika lety, ale je možné, že hra vás opět úspěšně chytne a vtáhne do své atmosféry.

Ve druhém odstavci recenze se pravidelně věnuji příběhu a popisu úkolu ve hře, ale protože Stunts je hra závodní, moc překvapivého vám k tomu neřeknu. Prostě a jednoduše jenom jezdíte na čas se soupeřem, či jen tak sám pro sebe jednotlivé trasy, které si můžete dokonce sami vytvořit. Váš čas a auto, s kterým jste jeli, se pak zapíše do tabulky, pokud v ní ještě je místo, nebo pokud máte čas lepší než byl čas desátý, protože právě pro tolik pozic je místo v tabulce.

Na cestě se můžete setkat s různými nepříjemnými záležitostmi v podobě různých skokánků, šikmých ploch a do kulatého tvaru vyříznutých podjezdů, kde s autem občas musíte jet vzhůru nohama, abyste se vyhnuli číhající překážce. Nástrah je dost a odvážím se tvrdit, že občas se vám nepodaří nějaké věci ubrzdit. Mezi další nepříjemnosti, které vás sice nezabijí, Stuntsale dost zpomalí, patří třeba situace, když si to šinete stopadesátikilometrovou rychlostí po dlouhém nadjezdu, a vidíte konec; myslíte si, že silnice vede rovně, ale jen tak náhodou hned zatáčí a vy, než to stihnete ubrzdit, tak jste daleko za ní a ztrácíte mnohdy i desítky sekund.

Stroj, se kterým budete jezdit, si můžete vybrat z jedenácti aut a každé jinak vypadá, jinak se jmenuje a hlavně jinak jezdí. Nejrychlejší je formule Porshe March. Zajímavostí spíše estetickou je možnost vybrat si z více než pěti zajímavých barev vašeho fára a též si můžete zvolit, zda chcete, aby vám počítač řadil automaticky, či to zvládnete sám. Tras je na výběr asi dvacet, ale už jsem se zmiňoval, že je zde možnost si nějakou vyrobit a není to vůbec těžké. Na jedné mapě jen vybíráte druhy silnic, zadáváte, kde bude start a kde cíl, kde dáte skokánek, kde budou domečky u cesty, nebo benzínka, zkrátka a jednoduše tahle funkce se mi bezmezně líbí, protože se často setkáte s celkem kvalitní hrou, kterou ale za pár dnů znáte úplně zpaměti.

Měření času a závodění se svými kamarády o každou setinku navíc dodává hře potřebnou monumentalitu, a po několika minutách, kdy je tabulka narvaná nejlepšími časy až k prasknutí, musíte jet úplně naplno a zatáčky točit na hraně smyku, abyste se vůbec do tabulky probojovali. Další věcí, o které by bylo nemožno se nezmínit, jsou soupeři. Celkem jich je šest a i když jsou někteří dost lehcí, jiní vám naopak dají dost zabrat (mimochodem když vyhrajete, vymlouvají se na nějaké problémy a na vaše štěstí, ale když se vám to nepodaří a vyhrají oni, tak třeba pokuřují a smějí se vám). Zajímavostí Stuntszůstává, že v roce 1990 už existoval zárodek umělé inteligence, protože váš spoluhráč se mohl klidně vysekat nebo udělat nějakou jinou chybu (třeba to napálil do vás) a skončili jste oba.

Grafika ve hře je pixelová, co si budeme povídat, ale třeba se vám po několika kolech bude zdát, že je nepřekonatelná, protože si na ní docela dobře zvyknete. Hru můžete pozorovat z několika různých pohledů, za všechny bych uvedl například z očí řidiče nebo z helikoptéry, a po skončení závodu si můžete svou jízdu nechat přehrát. Hratelnosti neboli zábavy si užijete také dost a než vás hra omrzí, asi ještě nějaká doba uplyne. K atmosféře přispívá ne moc promakaná hudba, ale pokud si jí v setupu vypnete, tak hra hned nebude to pravé a bude vidět, že jí něco chybí.

Zrekapitulováno do jedné věty jste právě narazili na historickou a kvalitní pařbu, která vás určitě zabaví a pokud ne, tak ... tak si stáhněte jinou hru z Plných Her, máme jich tu dost!

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 164 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz