Starship Trooper – excelentní česká akce

  12:00aktualizováno  4. ledna 2005 12:20
Po téměř dvou letech úmorného vývoje jsme se konečně dočkali! Český tým CyberGames v těchto dnech vydává novou hru Starship Trooper, která patří k tomu nejlepšímu, co tento rok vůbec vzniklo.
90

Starship Trooper

Platforma: Freeware
Výrobce: CyberGames

Stáhnout

Starship TrooperNěkteré týmy vydají jednu hru a stanou se slavnými takřka přes noc, jiné na sobě musí tvrdě pracovat několik let. A právě do té druhé skupiny spadají i relativně neznámí CyberGames, autoři dnes recenzované hry Starship Trooper. Ti mají na svém kontě sice pouhé dvě hry, avšak to nic nemění na faktu, že se jedná o zkušené vývojáře, kteří dozajista ještě neřekli poslední slovo. Nyní se pojďme už společně podívat na jejich nové dítko.

Starship TrooperKaždý, kdo trochu sleduje dění na freeware scéně, musel někdy v minulosti něco o projektu Starship Trooper něco zaslechnout. Aby taky ne, když se jednalo na české poměry o hodně ambiciózní titul, který by se dal nejlépe přirovnat k sérii Phobia, avšak s tím rozdílem, že namísto bezhlavé akce nám bude nabídnuta promyšlená příběhová složka inspirovaná jak filmem Hvězdná pěchota, tak stejnojmennou knihou od R. A. Henleina. A asi ne nadarmo jsme tuto hru zařadili do přehledu 10 nejočekávanějších her roku 2004....

Starship TrooperMenu hry zaujme na první pohled, jelikož je hodně atypické a celé stylizované do podoby kanceláře příslušníků hvězdné pěchoty. Nebýt zpočátku obtížnější orientace, kdy je třeba celou obrazovku bedlivě zkoumat myší a hledat aktivní místa s popisky jednotlivých položek, mu nelze téměř nic co vytknout.

Základem celé hry je kampaň, v níž se vtělíte do kůže poručíka Padowskiho, příslušníka mariňáků hvězdné pěchoty, který je svým založení tak trochu Rambo. Bezhlavě a bez větší pomoci se totiž vrhá na důkladné pročišťování nepřátelských bází, nebojí si sáhnout až na dno svých schopností a pro své kamarády a spolubojovníky by byl téměř ochoten položit život. Starship TrooperNemá smysl vám toho příliš prozrazovat o příběhu samotném, jelikož je mnohem lepší si jej vychutnat přímo ve hře. On totiž opravdu stojí za to – je atmosferický, chytlavý, napínavý, drsný a někdy i lehce sarkastický (např. narážky na sebevraždu Kurta Cobaina).

Starship Trooper vám nabídne něco málo přes 30 rozličných misí, které vás dozajista dostanou svou hratelností. Téměř pořád se něco děje a ani okamžik se tak nebudete nudit. Jednou se probíjíte skrz nepřátelské území, jindy bráníte konvoj projíždějící přes soutěsku, bojujete o holý život, sedíte u kanónu a tak dále a tak dále. Možností je skutečně spousta. Na pozoru je nutné se mít každým okamžikem, protože nikdy nevíte, jaký hnusný brouk na vás může zaútočit. Nejrůznější typy brouků a jejich mutace jsou totiž vašimi hlavní mi nepřáteli. Starship TrooperNěkteří jsou poměrně neškodní, jiní vás můžou kousnout a změnit vaši DNA. Každopádně jakmile nějakého z nich uvidíte, na nic nečekejte a žhavte některou ze zbraní. Že nevíte jaké tu jsou? Lehká odpověď, je jich tu celkem 7 a povětšinou se jedná o nějaké verze existujících zbraní, avšak ve futuristickém provedení. Nepřátele tak můžete kosit pulsní riflí s granátometem, plamenometem, brokovnicí, rotačním kulometem, plasmovou puškou, seismogunem nebo raketometem. Skoro všechny navíc mají sekundární mód střelby, takže se máte na co těšit.

To, co odlišuje Starship Trooper od všech ostatních amatérských projektů, je především perfektní zpracování. Veškerá grafika je isometrická a je doslova radost na ni koukat. Co přispívá bezchybné atmosféře je možnost ničit některé z objektů v dané lokaci – na poušti to jsou třeba kaktusy, v laboratořích zkumavky, v opuštěném městě lampy pouličního osvětlení a jiné další věci. Starship TrooperJe vidět, že si autoři doslova vyhráli s každou sebemenší animací a je to jenom ku prospěchu věci. Čas od času se mezi některými misemi odehraje krátký filmeček, jehož kvalita je na freeware poměry obdivuhodná. Stejně dobře jsou na tom zvuky. Bohužel hudba není ve hře skoro žádná, i když to není zas tak citelný problém. Po audiovizuální stránce tak Starship Trooper vyčnívá vysoko nade vše, co na freeware scéně kdy vzniklo.

Nebýt několik nepříjemných mušek, jako je třeba občasné zasekávání postavy v některých místech nebo pravopisných chybek v dialozích, mohl být Starship Trooper téměř dokonalou hrou. Sice mě trochu mrzí, že neobsahuje multiplayer, avšak pořád je tu Instant action s několika dalšími módy, které požitek z hraní ještě více umocní. I přesto se však jedná o jednu z nejlepších českých volně šiřitelných her, které kdy vznikly. Rozhodně doporučuji!

 

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 121 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz