Starcraft: Shadow of Mar Sara - předělávka legendy

  12:00aktualizováno  9:39
Jedna z nejlepších RTS všech dob se stala vzorem pro dnešní fanouškovskou hru. I když jde žánrově o plošinovku, nebudete ochuzeni o známou hudbu, herní jednotky a zápach Zergovského slizu...
50

Starcraft: Shadow of Mar Sara

Platforma: Freeware
Výrobce: Incinerated Games

Stáhnout

Starcraft: Shadow of Mar SaraČest a slávu Terranům, vojáku! Bohužel s tebou můžeme mluvit jen přes vysílačku. Nemusím ti vysvětlovat, proč jsi se ocitl samotný na nepřátelské planetě Mar Sara. Spíš tě bude zajímat, že v podzemní výzkumné laboratoři na tebe čeká loď konfederace, která je tvou jedinou nadějí na návrat. To byla ta dobrá zpráva a teď ty špatné: celá planeta je osídlena slizkými Zergáči a přesně za 40 minut zde navíc chystají výsadek Protossové. Takže tě nebudu zdržovat, každá vteřina je pro tebe dobrá. Hodně štěstí a teoreticky nashledanou!

Předělávek legendárních komerčních her do světa freeware zase není tak moc, jak by se dalo čekat. Určitě za to může striktní nepřátelská politika firem: jen trochu známějším projektům totiž hned vyhrožují soudem (příkladem jsou hrozby Blizzardu žalobou, jež vedly k pozastavení vývoje skvělého Freecraftu). Naštěstí samy společnosti vydávají často na propagaci velkých titulů freewarové minihry (viz např. Codename: Gordon k Half-Life 2 nebo Castle Attack 2 k Stronghold 2). Dnešní titul je čistě fanouškovským projektem, jenž se Starcraft: Shadow of Mar Saranechal inspirovat Starcraftem, jednou z nejznámějších real-timových strategií. Svým způsobem je to dobrý tah, protože hráči si již několik let lámou kosti při modlitbách, aby bylo oznámeno druhé pokračování. Stejně jako v případě Codename: Gorden, i zde se hra nedrží žánru svého vzoru, ale jde o klasickou plošinovku. Autor na tvorbu použil Game Maker a bohužel tentokrát nečekejte příliš chvály, z tohoto programu lze „vymačkat“ mnohem víc, obzvláště u arkád. Pochválit mohu jen pixelovou grafiku, která se hodně drží strategické předlohy, takže jednotky vám budou povědomé. Alespoň získáte představu, jak by vypadal Starcraft na osmibitech :-).

Hlavním motorem, jenž vás ve hře žene dopředu je zmiňovaný časový limit. To není sice špatná myšlenka, ale ne v případě „pasťové“ hry. Tedy takové, kdy musíte dávat maximální pozor na herní situaci a odhalovat nástrahy, jež na vás tvůrce nastražil. Jedna zbloudilá střela vám třeba zničí kostku, která byla jedinou šancí naStarcraft: Shadow of Mar Sara přelezení překážky. Takové zpracování vás může maximálně nakrknout, kdy jedna chyba znamená začít znovu od píky. Podivné jsou i překážky, kdy v zápalu boje, svistu kulek a záři výbuchů se vaše postavička najednou zasekne, protože má v cestě malý plamínek, jenž jí sice sahá jen po kotníky, ale i tak je nutné ho přeskočit.

Abych pořád jen nekritizoval, pochválím alespoň objevování nepřátel a jejich způsob boje, i když větší variabilita zbraní by nebyla na škodu. Zvuky, hudba a hlášky budou všem fanouškům Starcraftu taktéž náramně povědomé. V tomto směru Starcraft: Shadow of Mar Sara splnil svůj úkol. Fanoušky své předlohy jistě přiláká, horší už je to se samotnou kvalitou titulu. Tady se příznivci místo dojemné slzy, již by utrousili při čekání na pokračování série, dají spíš do breku nad pošpiněním dobrého jména jejich idolu. Do kolonky vysvědčení si tedy starcrafťáci napíšou trojku a vyznavači arkád čtyřku.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 66 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Najdete na iDNES.cz