Star Trek: Blaze of Glory – vesmírná logika

  12:00aktualizováno  13. října 2:11
Logický rychlík s tématikou televizního seriálu Star Trek od českého vývojářského studia Hazard Team. Tak by bylo možné charakterizovat nijak zvlášť komplikovanou, ale zábavnou freewarovku Star Trek: Blaze of Glory.
40

Star Trek: Blaze of Glory

Platforma: Freeware
Výrobce: Hazard Team

Stáhnout

Star Trek: Blaze of GloryV jednoduchosti se skrývá síla – tato gnóma je zejména v oblasti volně šířitelných titulů neustále znovu a znovu dokazována, a to i proto, že vytvořit složitou, komplexní a přitom zábavnou hru s nulovým rozpočtem je přece jen obtížnější, než naprogramovat jednoduchou arkádu, či zkopírovat starou klasiku. O tom, že méně je někdy více přesvědčují hráče už po generace vedle bezhlavých stříleček a skákacích platformovek zejména logické rychlíky. Co to takový logický rychlík je? Klasickým příkladem budiž Tetris – hráč je nucen pod stále větším tlakem přemýšlet nad tím, kam vhodně umístit různorodé tvary: a přesně o tom celý žánr je. Nestačí přemýšlet, je třeba přemýšlet rychle! Zpočátku to většinou až takový problém není, ale jednou z obvyklých vlastností logických rychlíků je, že se neustále zrychlují a gradují, takže po chvíli přestanou stíhat i bedny Einsteinovského kalibru. Do kategorie podobně adrenalinových, jednoduchých a přitom zábavných her spadá i dnes recenzovaný Star Trek: Blaze of Glory, jenž je vlastně specifickým klonem klasiky Lines.

Star Trek: Blaze of GloryČeské vývojářské studio Hazard Team už svým názvem odkazuje k televiznímu seriálu Star Trek. A skutečně, jedná se o jeho velké fanoušky, kteří jiné hry, než ty zasazené do svého oblíbeného vesmíru, ani netvoří. Zatím mají na svědomí pár jednoduchých hříček včetně té dnešní, chystají už ale ambicióznější projekty. Blaze of Glory je logickým rychlíkem ve stylu Lines. Cílem je spojovat stejné znaky ve čtvercových kostičkách alespoň do trojic buď vertikálně nebo horizontálně. Trojice (či vícetice) po spojení zmizí a uvolní místo dalším kostkám, jež neustále přibývají shora do omezeného prostoru obdélníkové hrací plochy. A pokud se některý ze sloupců vyšplhá až k jejímu hornímu okraji, je tu velký problém – následující várka kostek způsobí konec hry a nejvýše zápis do tabulky high score. Pravidla pro přesunování znaků jsou přitom snadná: smí se to provádět neomezeně, ale jen v rámci jednotlivých řádků, takže nezbývá, než se rychle orientovat, kde jsou tři stejné, či kde by bylo možné umístit jich více nad sebe.

Star Trek: Blaze of GloryOvládání je prosté, myšoidní. Vše je uděláno tak, aby byla hratelnost co nejpřímočařější a nejplynulejší. Star Trek: Blaze of Glory je jedním z příkladů toho, jak může být rozumně využit program Game Maker. Jeho nepříjemné vlastnosti nikde nevycházejí na povrch a naopak dává možnost tvorby her i autorům bez větších znalostí programování. Blaze of Glory netrpí nikde přílišnou pomalostí ani zbytečnou velikostí instalačního souboru. Jeho grafické zpracování je, pravda, minimální a víceméně sestává skutečně jen z několika znaků, jež hrají hlavní roli v následném logickém rejdění, ale to zase až tolik nevadí. Naopak překvapí přítomnost mírně vykradené hudby. Ve stejném žánru se dají nalézt lepší tituly, fanoušci Star Treku ale asi neprohloupí, když Blaze of Glory alespoň vyzkoušejí. Jde o malou, ale velmi hratelnou záležitost – a příslib lepších časů. Nezbývá, než se začít těšit na akci Star Trek: Revolution či strategii Star Trek: Commander, jež jsou momentálně u Hazard Teamu v přípravě...


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz