Staňte se Pracháčem – chytřejší vyhrává

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:48
Peníze, to je to, oč tu běží. Pro někoho smysl života, pro jiného velmi užitečná věc. Ať už je váš vztah k těmto „barevným papírkům“ jakýkoli, zkuste si následující českou hru Staňte se pracháčem, jakousi obdobu televizního „Milionáře“.
70

Staňte se Pracháčem!

Platforma: Freeware

Stáhnout

Staňte se PracháčemPočítačových her na téma známé televizní soutěže Chcete být milionářem? jsem za svůj život viděl spoustu a nemalá část z nich se již v minulosti objevila tu na Plných Hrách. Všechny, co jsem hrál, měly se svou televizní předlohou společné jen to, že jí vykradly princip a někdy i grafiku a samozřejmě neměly licenci od původních tvůrců. A nová česká gameska jménem Staňte se Pracháčem je na tom dosti podobně, ale je zde náznak jakýchsi inovací a změn, avšak nepředbíhejme.

První, co je jiné, je název. Nevím sice proč autor zvolil právě tento, snad proto, že mu už všichni ti „Milionáři“ lezli krkem, snad aby se vyhnul postihu ze strany autorů, že pojmenoval svou hru totožně jako známou televizní soutěž, nicméně nomen-omen, tedy jméno-znamení a je každému hned jasné, že ve hře Staňte se Pracháčem půjde samozřejmě o peníze. Pojďme se tedy na hru podívat trochu blíže.

Staňte se PracháčemPokud jste někdy sledovali v televizi výše zmiňovanou soutěž či hráli některou hru podobného typu, asi pro vás nemá smysl číst následující odstavec, protože se v něm budu věnovat vysvětlení principu hry, který se nijak neodlišuje od spousty dalších podobných her. Ve hře je obsaženo 50 různých otázek z mnoha oborů lidského života – je zde zastoupena jak historie, tak biologie, literatura nebo moderní hudba a mnohé jiné. Z těchto otázek je náhodně vybráno 16 a jsou postupně peněžitě ohodnoceny od té nejnižší (500) až po nejvyšší (11 milionů). Na zodpovězení každé z nich vám jsou nabídnuty čtyři možné odpovědi, avšak pouze jedna z nich je ta správná. Na vás pak bude její označení a pokud uspějete, posunete se na další otázku a vyšší částku. Dále tu jsou tři záchytné body, na které můžete spadnout v případě špatné odpovědi, to abyste při jedné chybě nemuseli odejít s prázdnou.

Staňte se PracháčemPokud byste si s některou otázkou nevěděli rady, jsou tu obligátní nápovědy. V tomto případě hned ve čtyřech různých mutacích – jedna je obdoba známého 50:50 (dvě z nabízených odpovědí zmizí), další je anketa diváků, třetí je chat (něco podobného jako přítel na telefonu) a jako poslední je možnost si zvolit jinou otázku. Zajímavé je, že nápovědy mi vždy fungovaly na 100% a ani v jednom z případů nedošlo na to, že by se diváci či kamarádi na chatu spletli, a to dokonce i u vysoce položených otázek typu „Jaké je přesné datum, kdy se narodil Elvis Presley?“ apod. Zajímavé, ale hodně nereálné. Také několikrát se stalo, že v případě, že jsem chtěl zvolit jinou otázku, byla mi nabídnuta ta samá, jakou jsem odmítl, což jak mi jistě dáte za pravdu, není dvakrát skvělé, protože tato nápověda přijde takříkajíc vniveč. Jak jsem řekl, otázek je pouze 50 a nelze dopustit, aby se nějaká za hru opakovala.

Staňte se PracháčemNa adresu technického zpracování toho nelze mnoho povědět, neboť je vyloženě podprůměrné. Jednoduchá grafika, kterou by i začínající grafik vytvořil během několika málo minut jde takřka ruku v ruce s absentujícím zvukem a hudební složkou, prostě není žádná. Z tohoto důvodu vám doporučuji předem před spuštěním hry si spustit nějakou vaši oblíbenou muziku. Někomu ticho při hře bude vyhovovat, ale já mezi těmito jedinci nejsem.

Celkově je Staňte se Pracháčem poměrně dobrá hra, zvláště v případě, že hledáte nějakou jednoduchou zábavu na odreagování a otestování si svých znalostí. Musím říci, že jsem se u ní bavil, ale rozhodně není dokonalá a má mnoho vad na kráse – zpracování by mohlo být lepší, otázek by mohlo být podstatně více a tak dále a dále. Dobrou zprávou ale je, že autor připravuje novou verzi, která by měla obsahovat mnohem více otázek a také by k ní měl být přibalen editor, s nímž bude moci každý tvořit své otázky.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 49 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz