Speed Delight: Time Attack - čas útočí

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:45
Řeknu závody aut. Už zase? A proč ne - jestli jsou kvalitní, tak sem s nimi. Hra s plným jménem Speed Delight: Time Attack je obdobou už dříve uveřejněné hry Horrum a nečekejte od ní nic převratného - prostě posvištíte vysokou rychlostí kupředu a budete doufat, že váš čas bude nejlepší.
60

Speed Delight

Platforma: Freeware
Výrobce: Jordan Tuzsuzov

Stáhnout

Speed Delight

Řeknu závody aut. Už zase? A proč ne - jestli jsou kvalitní, tak sem s nimi. Je sice pravda, že poslední dobou je simulátor aut jedním z nejrozšířenějších žánrů, hlavně v oddělení pyšnící se statutem freeware, a tak se není co divit, že další simulátor je na světě. Zkrátka teenageři a nejen oni mají rychlá auta, holky a adrenalin nesmírně rádi a často jsou ochotni pro tyto cíle položit velkou námahu. Není to sice velká palba, kterou bychom normálně koupili za pár stokorun, ale na pobavení snad postačí.

Hru Speed Delight: Time Attack bych přirovnal (a ona opravdu je od stejného výrobce) k již zrecenzovanému Horrumu. Vypadá to, že autoři jen pozměnili několik detailů, a zdánlivě nová hra je na světě. Opět jen taková úzká ulička, jako vozovka, která se nikdy moc nerozšiřuje, ale ani nezužuje, pouze je na trati několik zátaras a když do nich vrazíte, vaše rychlost se rovná pouze té ošklivé a ohyzdně vypadající nule.

Závody aut z vás asi už měl čest hrát každý, ať již komerční, nebo freewarové. Princip hry vám je snad naprosto známý, prostě jen zmáčknout pedál a jet, občas v zatáčce přibrzdit, ale hlavně do ničeho moc nenarážet, protože jinak se auto zpomalí a naděje na výhru je hned o kousíček menší. Speed Delight žádné závody, kde byste kolem sebe měli spoustu dalších vozů, nepřipomíná. Jedete si pěkně sám a počítá se Vám pouze čas - když zajedete Speed Delightdobře, můžete dát zprávu výrobcům, budou určitě potěšeni, zatím nejlepší drží nějaký chlapík (samotný stvořitel gamesky) Mordred s 62:02 sekundami (pro informaci můj osobák byl 73:58, takže viditelně mám co vylepšovat). Ze svého auta vidíte pouze kapotu, nicméně to podle mě není zas takový zápor, jak by se mohlo zdát.

Po spuštění startovacího souboru obvykle čekáte nějaké intro nebo alespoň menu. Ve Speed Delight nic podobného nečekejte, maximálně tabulku s označením, jak se jmenujete, ale hned potom vás hra hodí kousek před start, a když se budete cítit připraven vystartovat, prostě jen zmáčkněte šipku dopředu. Hned jak přejedete tu bílou čáru, tak se vám počítá čas. Nejeďte to ale moc dlouho, protože jak pojedete déle než sto sekund, ukáže se vám nápis Time out a končíte. Nicméně můžete takto jezdit stále dokola, v pravém horním rohu obrazovky bude zobrazen váš nejlepší čas a právě probíhající čas. Jinak za dobu cesty vás bude obtěžovat spousta zátaras a závor, a když do nich narazíte, tak se vaše rychlost sklepne na nulu, maximálně jedete třístovkou, ale to už je pak dost neovladatelné. Při jízdě se taky často bude objevovat průhledný točící se kvádřík, na kterém je promítán název hry a výrobce.

Bohužel hra není zdaleka bez chyb, například žádné setupy nebo informace o hře nečekejte ani nehledejte, protože je nenajdete. Hra mi proto přijde taková nedodělaná a neschopná dlouhodobé zábavy. Další chybou, kterou bych chtěl autorům vyčíst, je skutečnost, že nenajdete žádné intro, menu, či alespoň High score, což je velká chyba. K tomu všemu bych přiřadil jednotvárnost prostředí a pouze jedna trať, beztak na stejném podkladě a stejných obrazech.

Ovládání ve hře je velice jednoduché, pro zapnutí hry Enter, pro jízdu používáte pouze šipky, pro ukončení Escape a na změnu pohledu kamery slouží písmenko C. Zabalený instalační soubor čítá jen slabě přes půl megabajtu, takže to by nemělo být ani pro ty nejpomalejší modemy celonoční problém (i když, kdo ví?). Co se grafiky týče, tak nic moc, ale tak zlé to zase není, na oplátku hra běží zase o něco rychleji. Hratelnost bych hodnotil tím čistým průměrem, nic víc, nic míň. Hudbu a zvuky zde také nenajdete, o multiplayeru radši nemluvím. Po mé kritice by se mohlo zdát, že hra je nekonkurenceschopná, ošklivá a není ani krapet zábavná, ale není to tak zcela jednoznačné - pokud ještě nemáte dost závodů aut, určitě si tuto gamesu stáhněte.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 39 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz