Space Taxi - převozníkem mimozemšťanů

  12:00aktualizováno  6:37
Převážet lidi nebo zvířata už dneska zřejmě není v módě. Jak jinak si vysvětlit, že nedávno vznikla freewarovka, v níž jako služebník zámožných emzáků brázdíte gravitační pole neznámé planety, abyste své zákazníky dovezli na určená místa? A jak si vysvětlit, že ji hrají lidé z celého světa?

Space Taxi

Platforma: Freeware
Výrobce: Florian Heft

Stáhnout

Space Taxi

Space Taxi je další z řady her, které tak trochu vykrádají cizí nápady, aby ve výsledku dosáhly kýžené míry kvality zpracování. Zatímco nejrůznější klony Tetrisu či Arkanoidu tak činí značně odvážně a zpravidla se za své nepokryté plagiátorství nijak nestydí, Space Taxi to dělá trochu šikovněji, o svém prapůvodním námětu (hře na C64) se totiž zmiňuje jen lehce, přestože ani ten rozhodně nepatří na softwarovou skládku.

Hra jako taková nabízí pět základních levelů (abyste nenabyli dojmu, že tu existují i nějaké vedlejší - není tomu tak), které musíte vždy na začátku poměrně komplikovaně nahrát (s pomocí průzkumníka) a posléze také manuálně spustit. Je zřejmě ve hvězdách, proč po násilném přerušení levelu zůstane na ploše poslední čekající zákazník a ztělesnění vašeho hrdiny, resp. jeho vozidlo - vesmírný taxík. Co je ale každému už po pár minutách jasné, je neskutečně odfláknutý "engine" hry (ony úvozovky jsou zde opravdu na místě) - ten se postará například o to, že když delší dobu neměníte vertikální polohu a pohybujete se pouze doprava/doleva (což kupodivu i přes jistou míru gravitační síly, která na váš vůz působí, docela dobře jde), gravitace přestane účinkovat.

Abych ale jen nekritizoval, Space Taxi má také spoustu světlých stránek. Mezi jeho nejpodstatnější klady lze zařadit například velkou odlišnost jednotlivých levelů (ať už z pohledu grafického nebo leveldesignérského pojetí), nadprůměrnou hratelnost a poměrně sympaticky navržená pozadí. Taky jeho základní idea není vůbec špatná - v každé úrovni (které jsou na sobě plně nezávislé) má hráč za úkol převést určitý počet zákazníků (vždy jednoho po druhém) z portálů, kde se právě vyskytují, na předem určená místa jinde na herní obrazovce. Umístění osob i cílových stanovišť stejně jako jejich chronologické zařazení se s restartem levelu nemění, což znamená, že trénovat můžete až do alelujá (tedy, pokud vás to bude bavit).

Space Taxi

Na multiplayer tvůrci samozřejmě zapomněli (a rádi :) a raději asi ušetřený čas věnovali vylaďení matematicko-fyzikálního modelu vaší ufoidní vesmírné kocábky, lépe řečeno propracování jejího chování v prostředí planety, která se vyznačuje nejen nízkou gravitací, ale také řídkou atmosférou. Hra tak vůbec neumožňuje akceleraci pohybu směrem dolů (o to se ve spolupráci s tíhovým zrychlením stará gravitace) a při intenzivním pohybu do strany zase trpí přespřílišnou mírou setrvačnosti. Jistě v této souvislosti netřeba připomínat, že vyletění z obrazovky jakož i sebemenší kontakt s prostředím levelu rovná se automatické ztrátě jednoho ze tří, vám na začátku svěřených, životů. Komicky však působí to, že po kolizi v téměř nulové a na druhé straně v poměrně vysoké rychlosti následuje naprosto totožný akční zvuk výbuchu (musím přiznat, že o adrenalinové momenty při hraní Space Taxi rozhodně není nouze) a nahrazení lodě nepovedeným naoranžovělým obrázkem.

Nemám autorům za zlé, že se příliš nevěnovali programování systémové složky hry a mnoho úsilí přelili do doladění grafických pozadí a podobných zbytečností, ale Space Taxi je i přes svůj atraktivní námět a zdařilou implementaci do vesmírného prostředí spíše velmi nadprůměrným nedodělkem než finální podobou hry, jejíž stažení by pro vás bylo svatou povinností. Ony načrtnuté nedostatky by elegantně smáznul editor levelů nebo jiná bonusová utilitka (pozitivně prodlužující ostatně životnost každé freewarovky bez rozdílu žánru), leč ničeho podobného se u Space Taxi nedočkáme. Doporučím jej tedy jen těm z vás, které podobný námět láká a rádi si ověří, jak se s jeho praktickou implementací vyrovnali freewaroví autoři. Třeba se vám ještě nakonec zalíbí.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz