Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Space Menace – boj o přežití lidstva

  12:00
Povedená hra od českých PAL GAMES na principu hry Alien Invsasion, tentokrát ovšem v třetím rozměru s mnoha vylepšeními a grafikou i efekty na téměř profesionální úrovni. Jste jedni z posledních, kdo mohou ukončit první vesmírnou válku v historii lidstva a to je úkol, který nelze odmítnout.

Space Menace

Platforma: Freeware
Výrobce: PAL Games

Stáhnout

Space Menace Je jasné, že čeští a slovenští programátoři, vývojáři, herní zvukaři, hudebníci a designéři umí vytvořit nevídané kousky. Je to jedna z dalších věcí, na kterou můžeme být společně s našimi slovenskými bratry a sestrami hrdí. Ročně na nevelikém území bývalého Československa vzniká nespočet programů a her všeho druhu i kvality. A v tomto množství se často objevují i díla, která svými kvalitami překonávají konkurenci zahraniční a pokud ji nepřekonávají, tak alespoň dosahují stejné úrovně. I když na druhou stranu vznikne i hromada softwaru, která upadne v zapomnění právě díky nedokonalému zpracování. Co taky s programy, které nemají uživatelům co nabídnout? Je například hezké, že lítáte s raketkou a střílíte mimozemšťany, ale když okno neustále bliká, seká se a navíc hra obsahuje jeden neustále se opakující level, většina lidí takový počin exportuje do koše a importuje si z internetu něco nového, lepšího.

V české vesmírné gamese Space Menace sice také ovládáte kosmické plavidlo, které střílí mimozemšťany v létajících talířích a jiných galaktických korábech, ale kvalitativně je to úplně o něčem jiném než výše zmíněný případ, kdy uživatelé musí hru smazat, aby vůbec zůstal normální. Pevně věřím, že kdo si dnešní hru stáhne, určitě pochopí, co mám na mysli. Space MenaceSpace Menace je totiž arkáda provedená na naprosto profesionální úrovni a když už jsem se tak rozpovídal o tuzemské tvorbě, musím také dodat, že Space Menace je vytvořen přes český vývojový nástroj Petr od Gemtree Software (http://www.gemtree.cz). Ten už sám o sobě je velmi povedený a lze v něm díky tomu tvořit i dobré produkty, jakým je například i v tomto článku prezentovaná střílečka.

K čemu bych hru přirovnal? Asi ke klasickým automatovým legendám Alien Invasion, Galaga, Galaxian a jim podobným předělávkám, které si získali srdce milionů hráčů po celém světě, majitelům automatů vydělali dohromady nepředstavitelné miliony dolarů a mají na svědomí nejeden zničený zrak náruživého pařana. Jenže ve Space Menace se druhý rozměr vytratil a byl nahrazen 3D rozměrem, takže vaše raketka obíhá jakýsi vesmírný tunel a likviduje, co se dá. Přitom ale musí uhýbat všemu nebezpečnému, co na ni letí.

Aby toho nebylo málo, je hra ochucena i povedeným příběhem. Cituji ho v podobě, v níž je uveden ve hře, abych něco neopomněl: "Roku 2134 navázali lidé první kontakt s mimozemskou inteligencí. S mimozemšťany se spřátelili a vyměňovali poznatky a informace. Ale roku 2212 se ufoni proti lidem spikli a vedeni touhou získat naši sluneční soustavu, která jim poskytovala ideální podmínky pro život, začali kolonizovat jednu planetu za druhou. Lidé se ale nedali a tak začala první vesmírná válka v historii lidstva. A ty jsi jeden z posledních, kdo může tuto válku ukončit."

Space Menace Jak už jsem řekl, ve Space Menace ovládáte raketku a vaším cílem je oddělat všechny nepřátele. Jejich ničením, jak autoři uvádí v přiložené dokumentaci, občas získáte nějaký ten bonus v podobě bodů, doplnění zdraví, štítů či dodání raket, atomovky nebo plazmy.

Hra navíc obsahuje pěknou grafiku, mnoho levelů s motivy planet sluneční soustavy i skvělé efekty (planety na pozadí se otáčí, rakety explodují a podobně). Je navíc doplněna příjemnou techno muzikou. Dále si můžete nastavit grafické rozlišení, kterých je opravdu dost. Standardem je ovšem rozlišení velmi vysoké.

Jediné, co asi zatím bude na překážku, je poměrně velká hardwarová náročnost. Hru sice pustíte i na strojích o kmitočtu něco málo přes 1000 MHz ovšem budete si muset nějakou tu sekundu počkat při loadování dat. Je to zřejmě dáno tím, že byla programována na stroji Athlon XP 2600. I mě se na Pentiu 1500 načítala poměrně dlouho, ovšem chod při samotné hře byl až na výjimky plynulý, takže to snad nebude nepřežitelné.

Dámy a pánové, kluci, holky, milí pařani, připravte si místo na disku a stahujte!


Autor:
Témata: Raketa

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Grafton Recruitment Praha
LOGISTICS COORDINATOR

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 47 000 - 51 000 Kč

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...