Soukoban - Sokoban zpět na scéně

  12:00aktualizováno  12. dubna 7:16
Skladník vyměněný za poskakující pestrobarevnou příšerku, k tomu překopaná grafika a stovka nových levelů - s takovými zbraněmi jde do boje další remake Sokobana. Nepostrádá kupodivu ani okouzlující atmosféru, ani nadpozemskou hratelnost své kultovní předlohy.

Soukoban

Platforma: Freeware
Výrobce: Staffan Modig

Stáhnout

Soukoban

O málokteré hře by se dalo tvrdit, že je natolik slavná a oblíbená, že se svou popularitou vyrovná stařičkému Sokobanovi (případně jeho českému bratříčkovi), pracovitému skladníkovi řešícímu ty nejzapeklitější logické úlohy skrývající se pod rouškou zdánlivě nevinného uspořádávání posunovatelných bedýnek. A onen nezapomenutelný sympatický skladník se teď vrací - s pozměněnou identitou a haldou nových levelů - aby potěšil i ty, které nezaměnitelný originál z jakýchkoli příčin minul. Soukoban si však klade ještě vyšší cíle - nebo se tak alespoň tváří; "vestavěný" editor vám totiž umožní realizovat vlastní šílené kreace a stovka základních levelů zase představuje prakticky nevyčerpatelnou studnici vzpruhy pro lenošící mozkové buňky.

Nebudeme si nic nalhávat, originalitu Soukobana téměř dokonale vyjadřuje odlišnost jeho názvu od původní hry. Jak v oblasti nových prvků, tak i co se inovujících myšlenek týče míra jeho revolučnosti nepřekračuje hranice onoho přidaného "u" v názvu. Co ovšem Soukoban nezískal v originalitě, to dostal do vínku po stránce grafické. Tam, kde jsme kdysi vídávali jednobarevné bloky v okolí fialovomodré změti pixelů, jimiž hýbal podobně zmalovaný skladník, dnes můžete pozorovat krásné, texturami potažené bedýnky a jakousi animovanou, kýčovitě barevnou kreaturu, která jimi hýbe. Zda se skladník stal její obětí nebo ho prostě jeho "džob" přestal bavit, toť otázka. Ono zvířátko se ale tváří vcelku spokojeně, ve chvíli kdy není zaměstnané žádnou významnou činností si poskakuje do rytmu (přestože hra postrádá jakékoli ozvučení a samotná potvůrka evidentně není vybavena sluchovým ústrojím) a ve chvíli kdy je, předvádí kejkle stejně.

Soukoban

Základním úkolem hráče bylo a v současné době i je přesunout veškeré dřevěné bedýnky rozeseté po celém (většinou nerozměrném) levelu na místa označená velkými žlutými kuličkami. Pokud hráč tento nelehký úkol splní, bedny změní barvu na červenou. A jakmile jsou na svém místě úplně všechny, hra vás vpouští do dalšího, obtížnostně složitějšího levelu. Těch je, jak jsem již naznačil v úvodu, plných 100. V žádném případě tedy nehrozí, že by hra v tom nejlepším najednou skončila nebo že by ji bylo (podobně jako řadu jiných freewarovek) možné dohrát za zkrácené sobotní odpoledne (bez přítomnosti člena Mensy :).

Krom základních ovládacích prvků disponuje základní menu hry i položkou pro odskok do editoru levelů a nahrání zeditovaného či od píky vytvořeného levelu jakékoli třetí osoby (kamaráda apod.). V souvislosti s ne vždy ideálně vyváženou obtížností jednotlivých úrovní naopak výrazně zamrzí možnost vrátit hru pouze o jeden jediný tah zpět. Tahem se navíc myslí nejen akce posunutí jedné z beden, ale i pohyb hlavní postavičky, čímž pádem pokud například v polovině levelu provedete nějaký nenávratný kix, máte smůlu a čeká vás nepříliš příjemné rutinní opakování.

Soukoban

Hratelnost Soukobana je přesto víc než nadprůměrná. Zvláště pokud patříte mezi lidi, kteří rádi nějakou tu minutku posedí nad ryze logickým problémem radši než by za tutéž dobu ve Wolfensteinovi vykosili desítky nacistů, nelze vám předělávku klasického skladníka nedoporučit. Na místě je ale také upozornění na obtížnost většiny vyšších levelů, která by dle mého názoru mohla poměrně úspěšně odradit řadu "svátečních hráčů". Naopak fanoušci původního Sokobana zřejmě ocení jistou míru "hardcore" prvků, které jeho remake rozhodně nepostrádá - ba právě naopak. Kolem a kolem vzato, pokud od téhle pravověrné logické hříčky neočekáváte nic jiného, než nadprůměrnou ryze logickou zábavu, jste na správném místě, dělá-li vám potíže i to nejprostší používání vašeho zlenivělého mozku (to, co vám vyplňuje část vnitřní části lebky), raději se porozhlédněte jinde.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz