Smart Pacman - klasika s multiplayerem

  12:00aktualizováno  28. února 10:49
V celku povedené dílko z ruských zemí nám přináší klasického pacmana, který je tentokrát vybaven i možností hrát ve více lidech. Díky povedenému zpracování se rozhodně tuto hru vyplatí vyzkoušet, tak hurá do toho!
60

Smart Pacman

Platforma: Freeware
Výrobce: Igor Galochkin

Stáhnout

Smart PacmanKdyž čas od času narazím na klasickou hru jakou je Pacman, vždy doufám že objevím něco, v čem se od předešlých klonů odlišuje. Smart Pacman nabízí něco, co jsem ještě u této hry neviděl – tedy multiplayer. Samozřejmě je možné, že pacman pro více hráčů existuje, ale já žádného neznám, tak jsem byl zvědavý v čem onen multiplayer spočívá. Tak jako vždy je náplň této hry velice jednoduchá – pacman musí projít celé bludiště a hlavně pozřít všechno co v něm najde. Není samozřejmě nutné zkonzumovat úplně všechno, všelijaké bonusy jsou tu jen proto, aby Vám ulehčili cestu. To podstatné co musí zmizet v jeho žaludku jsou jakési žluté kuličky. Duchové jsou opět velice neúprosní a tak jakýkoliv kontakt s nimi znamená okamžitou smrt, nehledě na to že jich je v bludišti klidně pět najednou. Naštěstí jsou o něco pomalejší než Vy a také nejsou zrovna géniové, tudíž na nějakou kooperaci mezi nimi zapomeňte. Jak sám autor píše v manuálu, zdála se mu hra velice jednoduchá a proto Vám pro každý level dá pouze jeden jediný život! Pak ale trochu vyměkl a rozhodl se zpřístupnit všechny úrovně hned od začátku, takže se klidně podíváte do druhého levelu aniž byste dohráli ten první. Bludišť je ve hře pouze pět a to je opravdu hodně málo, mínusem je také fakt, že Smart Pacman tento počet nelze zvýšit. Snad jedině v případě, že jste zběhlí v programování. S hrou totiž dostanete i veškeré zdrojové kódy a tak úpravě hry nic nebrání. Výhodou je, že měnit stávající levely může každý, tedy i jedinec neznalý tajů programovacích jazyků. Stačí si přečíst krátký manuál a hned budete vědět, jak na to.

Nyní se konečně dostáváme k tomu hlavnímu, co nám Smart Pacman přináší. Jak jsem zmiňoval výše, zdála se mi kooperace dvou Pacmanů jako zajímavý nápad. Jaké proto bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že nic takového se nekoná! Místo toho dostane druhý hráč armádu duchů, kterou se snaží zlikvidovat svého člověkem ovládaného protivníka (čili Pacmana). Ptáte se jak je možné ovládat několik duchů najednou? Ač se to může zdát jako neřešitelný problém, autor se s ním vypořádal mistrně. Duchy ovládáte jako v klasické realtime strategii, tedy myší. Můžete jim udělovat pokyny jednotlivě, tedy tak že každého postupně označíte a řeknete mu kam má jít, nebo hromadně, tedy že duchů označíte více pošlete je honit nebohého Pacmana. Aby to aleSmart Pacman neměl hráč ovládající duchy tak jednoduché, není možné duchům nařídit, aby prostě Pacmana sledovali – vždy jim je nutné znova říkat, kam se mají vydat dál. Nehledě na to, že pokud Pacman nalezne bonus, který z duchů udělá neškodné potvůrky, musí se zneškodnění duchové rychle stáhnout do svého domečku. Jinak by je totiž věčně nenažraný hlavní hrdina zlikvidoval. Teprve ve své základně získají duchové svou sílu zpět a mohou znovu vyrazit na lov. Co říci o této hře na závěr? Smart Pacman je velice zajímavou variací na mnohokrát použitý koncept. Přináší pár nových prvků, ale k tomu aby se dala tato hra považovat za nadprůměrnou ještě pořád chybí kus práce. Mezi hlavní chyby patří neuvěřitelně malý počet levelů, velmi nízké rozlišení a také fakt, že hra běhá v okně. Na druhou stranu má Smart Pacman slušnou grafiku i ozvučení a pokud seženete někoho kdo si s Vámi tuto hru zahraje, určitě se nebudete nudit!


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz